• یکشنبه ۲۹ اسفند ماه، ۱۳۸۹ - ۱۸:۴۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 8912-22487-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

/کرمانشاه و سلیمانیه؛ اشتراکاتی به قدمت نوروز/6

مراسم «نوعید»

یک استاد دانشگاه، گفت: در روز نوروز مراسمی با عنوان « نوعید» در کرمانشاه وجود دارد که در این روز اقوام و دوستان برای ادای احترام به خانه صاحبان عزا می روند و برای تازه درگذشته فاتح می خوانند که این رسم در کردستان عراق نیز رایج است.

 

شهلا جواهری، کارشناس ارشد مردم شناسی و از اساتید دانشگاه های استان در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه در خصوص اشتراکات فرهنگی کرمانشاه و سلیمانیه با تاکید بر جشن نوروز، اظهار داشت: در شب عید نوروز معمولا در کرمانشاه رشته پلو پخت می شود که برکت و سرسبزی را در سال نو برای خانواده ها به ارمغان بیاورد و رشته کار را در سال جدید به دست بگیرند.

 

وی افزود: دعای سال نو که خوانده می شود کرمانشاهی ها با لباس های آراسته در یک سفره هفت سین نشسته اند با روبوسی سال نو را به یکدیگر تبریک می گویند، بزرگان فامیل به کوچکترها عیدی می دهند و سپس همگی برای دید و بازدید راهی خانه اقوام و دوستان می شوند.

 

این استاد دانشگاه اظهار داشت: در روز عید نوروز خانواده هایی که به تازگی با هم وصلت کرده اند برای نو عروس هایی که در دوران نامزدی هستند عیدی ویژه ای تدارک می بینند و در این مراسم، داماد به همراه پدر و مادرش به خانه عروس رفته و با برگزاری مراسمی به نوعروس عیدی می دهند که چنین مراسمی در کردستان عراق نیز وجود دارد.

 

این کارشناس ارشد مردم شناسی یادآور شد: همچنین در روز نوروز مراسمی با عنوان « نوعید» در کرمانشاه وجود دارد که در این روز اقوام و دوستان برای ادای احترام به خانه صاحبان عزا می روند و برای تازه درگذشته فاتح می خوانند که این رسم در کردستان عراق نیز رایج است.

 

گفتنی است؛ سرویس میراث فرهنگی و گردشگری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه در گزارش های بعدی خود به صورت موردی به اشتراکات برگزاری مراسم نوروز در کرمانشاه و سلیمانیه عراق خواهد پرداخت.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: