• دوشنبه ۳۰ خرداد ماه، ۱۳۹۰ - ۱۳:۳۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 903-22014-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

یک وکیل دادگستری در گفت و گو با ایسنا:

قانون جمع آوری تجهیزات ماهواره ای هم خلاف فقه و هم خلاف حقوق شهروندی است
جمع آوری دیش ها از پشت بام توسط نیروی انتظامی خلاف قانون است

یک وکیل پایه یک دادگستری، گفت: قانون جمع آوری تجهیزات ماهواره ای هم خلاف فقه و هم خلاف حقوق شهروندی است.

 

احسان زررخ، وکیل پایه یک دادگستری، در گفت و گو با سرویس حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، در خصوص قانون ممنوعیت به کارگیری تجهیزات دریافت از ماهواره، اظهار داشت: این قانون از حیث مبنایی چند ایراد اساسی دارد، اول اینکه بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، دسترسی مردم به گردش اطلاعات آزاد است و ما حق نداریم محدودیتی برای شهروندان اعمال کنیم.

 

وی افزود: این قانون بر اساس فقه شیعی نیز دارای ایراد است چرا که در اصول فقه آمده است که « شما تمامی اقوال را بشنوید و نیکوترین آن را برگزینید ».

 

زررخ، تصریح کرد: همچنین کشور ما بر اساس مفاد کمیسیون حقوق مدنی سیاسی، پذیرفته است که تمامی شهروندان حق دریافت اطلاعات به صورت آزادانه را داشته باشند، لذا این قانون هم از نظر فقه و هم از نظر قانون اساسی دچار ایراد است.

 

وی در ادامه اظهار داشت: همچنین این قانون در اجرا نیز محل ایراد دارد و در عمل به یک قانون متروک تبدیل شده است چرا که اجرای آن مستلزم این است که نیروی انتظامی وارد تک تک خانه های مردم شود و در صورت مشاهده ماهواره، آن را جمع آوری کند و از آنجایی که خانه یک مسلمان دارای حرمت است، هیچ کس نمی تواند بدون اذن مالک وارد خانه شود.

 

این وکیل پایه یک دادگستری، گفت: همچنین کاری که نیروی انتظامی در برخی از مواقع انجام می دهد، همچون جمع کردن دیش های ماهوره ای که در پشت بام منازل قرار دارند، خلاف قانون است چرا که بام ملک نیز در مالکیت صاحب ملک است. انجام چنین اعمالی نقض حریم خصوصی و حریم شخصی افراد است.

 

زررخ در پایان یادآور شد: این قانون در زمانی تصویب شده که مقتضیات زمانی و مکانی ایجاب می کرده اما با ایده آل های امروز هیچ سازگاری ندارد و اصلاح آن نیاز ضروری و حق قانونی و اساسی مردم است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: