• سه شنبه ۲۱ تیر ماه، ۱۳۹۰ - ۱۷:۰۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 904-23786-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

دبیراعظم؛ اصلی ترین کانون پرسه زنی در کرمانشاه

نتایج یک طرح پژوهشی با عنوان پرسه زنان دبیراعظم با هدف تعریف حوزه عمومی منطقه دبیراعظم، وصف سنخ شناسنامه جوانان پرسه زن و تحلیل از فرآیند معناسازی (فراغت خود) در نزدپرسه زنان، در جلسه معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی کرمانشاه ارائه و مورد بررسی قرار گرفت.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، دکتر نادر امیری، مجری این طرح پژوهشی، امروز (سه شنبه 21 تیر ماه) در نشستی که در سالن اجتماعات شهید نوروز نژاد پارک علم و فناوری جهاد دانشگاهی کرمانشاه برگزار شد، در خصوص ویژگیهای این طرح اظهار داشت: در این تحقیق که به صورت کیفی انجام شده، به دنبال فهم جامعه شناسی بوده ایم.

 

وی ادامه داد: طبیعتا پرسه زنی به لحاظ اخلاقی معنایی ندارد، نه بار منفی می گیرد و نه بار مثبت. اما در عرف جامعه بار منفی دارد و از سویی دیگر در جامعه شناس دارای معنایی نمی باشد.

 

امیری در رابطه با تاریخچه پرسه زنی در جهان و کشور ایران، گفت: در اواخر قرن 19 میلادی در شهرهای بزرگ اروپایی با کالایی شدن بیشتر جامعه، یک تیپ اجتماعی به اسم پرسه زن به وجود آمد و از دهه 30 و 40 این تیپ اجتماعی نیز در ایران ظهور یافت. درواقع پرسه زنی در مقوله بزرگتر اوقات فراغت قرار می گیرد که خود اوقات فراغت هم محصول قرن 19 میلادی است.

 

این پژوهشگر کرمانشاهی، در خصوص انجام این تحقیق خود، اظهار داشت: حوزه انجام این تحقیق مکان کوچکی به نام خیابان دبیراعظم کرمانشاه بود که انتخاب این مکان به عنوان محل انجام تحقیق دلیل متفاوتی داشت که از جمله می توان به این موضوع اشاره کرد که دبیراعظم اصلی ترین کانون پرسه زنی شهر کرمانشاه از دهه 40 تا کنون بوده است.

 

این استاد جامعه شناسی دانشگاه های استان کرمانشاه، در خصوص اینکه چرا خیابان دبیر اعظم به عنوان مکانی برای پرسه زنی در طول تاریخ، یعنی از دهه 40 تاکنون در کرمانشاه انتخاب شده، گفت: ازجمله دلایلی که باعث شده دبیراعظم به عنوان مکانی برای پرسه زنی در طول ده ها اخیر انتخاب شود این است که اولین نشانه های مدرنیته در کرمانشاه از دبیراعظم شروع شده است، به این صورت که اولین پاساژهای مدرن و اولین کافه ها در این محدوده اجتماعی به وجود آمده است.

 

وی افزود: همچنین در سالهای نزدیک انقلاب، خیابان دبیراعظم کرمانشاه به عنوان یک حوزه عمومی مطرح بوده است و حلقه های گفت و گو و گاه جدل در این خیابان به وجود می آمده است. در سالهای اخیر نیز وجود تنوع زیاد رنگ ها و تیپ های مختلف و زرق و برق موجود در پاساژها و مغازه ها باعث شده که دبیراعظم همچنان کانون اصلی پرسه زنی در کرمانشاه باشد.

 

امیری در رابطه با انتخاب افراد مورد نظر برای اجرای طرح خود نیز اظهار داشت: در این تحقیق برای انتخاب افراد مورد نظر از روظ گلوله برفی استفاده شده، به این صورت که با پیدا کردن اولین فرد، از طریق آن توانستیم سایر افراد پرسه زن دسته ای را پیدا کنیم.

 

وی در خصوص نتایج این تحقیق نیز، گفت: از جمله نتایجی که توانستیم به آن در این تحقیق دست پیدا کنیم این بود که در دبیر اعظم سه تیپ پرسه زن وجود دارد که شامل؛ دختران مدرن، پسران مدرن و پسران سنتی می باشد که دختران در این تیپ ها بیشتر درگیر مشکلات هویتی بودند زیرا تیپ دیگری از این لحاظ در بین آنها وجود نداشت و همگی مدرن بودند.

 

این پژوهشگر کرمانشاهی افزود: در این تحقیق با توجه به گفته های اکثریت این افراد مشخص شد که افراد با ظاهر عادی که ممکن است انتخاب اسم سنتی برای آنها درست نباشد (اما در این تحقیق به آنها سنتی می گوییم) هدف از پرسه زنی را مسائل جنسی عنوان کردند، اما افراد مدرن در این تحقیق به دنبال آشنایی با جهان ذهن دیگری و جهان های متنوع ذهن افراد جنس مخالف خود بودند تا بتوانند خود را بهتر بشناسند که البته این نتیجه با توجه به گفته های خود افراد پرسه زن به دست آمده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: