• یکشنبه ۲ خرداد ماه، ۱۳۸۹ - ۱۰:۰۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 893-786-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

/گیاهان خوراکی خودرو، منابع غذایی فراموش شده/15

والک سوری یا Allium noeanum Reut

والک سوری یکی از گیاهان خوراکی خودروی استان کرمانشاه از خانواده لاله (Liliaceue) یا پیاز ( Alliaceae) است.

دکتر سید محمد معصومی عضو هیات علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه رازی کرمانشاه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه،  در خصوص گیاه والک سوری، گفت: گیاه والک سوری با نام علمی Allium noeanum Reut و بانام محلی سورونه یکی از گیاهان خوراکی خودروی استان است که متعلق به خانواده لاله می باشد.

وی در رابطه با ویژگی های ریخت شناسی این گیاه اظهار داشت: گیاه والک سوری گیاهی پایا دارای پیازی متوسط به اندازه 5/2 سانتیمتر می باشد، ساقه یا هامپ بطول 20 تا 30 سانتیمتر و به طور محسوس به طرف قاعده باریک شده کوتاه تر از برگها و در قاعده پوشیده از نیام برگی است.

معصومی، افزود: برگها به تعداد 3 یا 4 عدد و یا بیشتر طویل تر از هامپ و به عرض 20 میلی متر هستند که در حاشیه زبر با گل صورتی- ارغوانی و به صورت دسته ای مجتمع در چتر هستند و چتر میوه دار به صورت نیمه کروی است چمچه یا اسپات به طول 5/1 تا سه سانتیمتر 2 -3 بخشی و تقریبا صورتی مایل به سفید است.

وی در ادامه، گفت: دمگل های این گیاه ناهم قد و میوه دارها به طول 7 سانتیمتر هستند گلپوش شامل تقسیمات بیضی یا تخم مرغی، نوک تیز، قطعات داخلی بیضی شکل و نوک کند هستند، میله پرچم ها مثلثی شکل، خیلی کوتاه تر از گلپوش و در قاعده متصل به هم و چسبیده به گلپوش می باشند.

دکتر معصومی در خصوص پراکندگی گیاه والک سوری، اظهار داشت: این گیاه در قزوین کامیاران، سقز آقابرلاغ و آقا داغ در همدان وجود دارد و در استان کرمانشاه در پاوه، خانقاه، روستای پشته، اسلام آباد غرب، کرند غرب و کرمانشاه می توان آن را یافت.

وی طریقه مصرف این گیاه را این طور عنوان کرد: می توان از پیاز والک سوری به عنوان موسیر استفاده کرد و از برگ و ساقه هی جوان آن آش درست کرد به این صورت که سورونه را خوب شسته، خرد کرده همراه مقداری آب و برنج روی حرارت بگذاریم و بعد از مدت کمی نمک و روغن و زردچوبه به آن اضافه کرده و بعد از اینکه کاملا پخت، آش آماده مصرف است.

لازم به ذکر است گیاه ولاک سوری را می توان در فصل بهار در مناطق ذکر شده استان برداشت نمود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: