• دوشنبه ۹ بهمن ماه، ۱۳۹۱ - ۰۹:۱۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9110-18114-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : ----

حبس زدایی، چرا و چگونه؟

یک وکیل دادگستری:
اقدام عملی برای حبس زدایی صورت نگرفته است

یک وکیل دادگستری  با اشاره به اینکه "حبس زدایی" در کشور ما هنوز عملی نشده است، معتقد است:  زندان آثار منفی بسیاری دارد.

احسان زررخ در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه اظهار داشت: سالهاست حبس زدایی در کشورهای مترقی اجرا می شود، اما در کشور ما با وجود اینکه  مدتهاست بحث حبس زدایی مطرح شده هنوز اقدام عملی در خصوص آن صورت نگرفته است.

وی ادامه داد: در سال های اخیر تلاش شده از روش های جایگزین برای  حبس استفاده  و شیوه های به کار گرفته شده در کشورهای دیگر را در چارچوب شرع و قوانین اسلامی به کار رود.

به گفته این حقوق دادن حبس برای افرادی که سابقه آن را نداشته اند بدآموزی دارد و موجب می شود با خلاف های جدید آشنا شوند.

زررخ افزود: از سوی دیگر وقتی برچسب زندانی بودن به فرد بخورد قبح عمل خلاف شکسته می شود و مجازات حبس نیز ارزش خود را از دست خواهد داد  و به این ترتیب فرد مجرم تن به ارتکاب هر خلاف دیگری خواهد داد.

این وکیل دادگستری در خصوص زندانیانی که سابقه خلاف قبلی نداشته اند و به دلیل مشکلات مالی نظیر دیه، مهریه و ... زندانی می شوند هم یادآور شد: این افراد و خانواده های آنها با مشکلات متعدد اجتماعی و اقتصادی مواجه خواهند شد.

وی معتقد است، برای برخی از مجازات ها امکان تبدیل و تخفیف وجود دارد و می توان از جریمه نقدی، کارهای عام المنفعه، حبس های تعلیقی و ... به جای حبس استفاده کرد.

زررخ تصریح کرد: افزایش آمار زندانیان هزینه های بسیاری را نیز به دولت تحمیل می کند.

این حقوقدان خاطرنشان کرد: در مجموع معتقدم زندان پیامدهای مثبت چندانی ندارد و خاصیت اصلاحی خود را از دست داده و به جایگاهی برای  جرم آموزی تبدیل شده است.

وی تاکید کرد: در لوایح جدید تا حدودی تدابیری برای جایگزینی مجازات ها در نظر گرفته شده که با اجرای آن وضعیت تا حدودی بهتر می شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: