• چهارشنبه ۱۱ بهمن ماه، ۱۳۹۱ - ۲۰:۲۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9111-3587-5
  • خبرنگار : 4
  • منبع خبر : ----

«کاک» کرمانشاهی در لیست میراث معنوی

پرونده شیرینی محلی کرمانشاهی به نام «کاک» هم در لیست میراث معنوی ایرانیان قرار گرفت.

 

به گزارش خبرنگار سرویس فرهنگی و هنری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، پرونده طرز تهیه شیرینی محلی «کاک» کرمانشاهی در جریان برگزاری هفتمین اجلاس سراسری شورای سیاستگذاری ثبت آثار معنوی کشور به لیست میراث معنوی ایرانیان پیوست.

 

«کاک» یک نوع شیرینی محلی است که زا آن در کنار نان برنجی و نان خرمایی به عنوان سوغات محلی کرمانشاهی ها یاد می شود.

 

امسال کاک به همراه نان برنجی، دو شیرینی معروف کرمانشاهی بودند که پرونده هر دوی آنها در لیست میراث معنوی ایرانیان قرار گرفت.

 

نصرت اله سپهر، معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه، در خصوص ثبت معنوی شدن شیرینی محلی کاک کرمانشاهی، به خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، گفت: کاک یکی از اصلی ترین سوغات کرمانشاه است که همواره مورد توجه ویژه گردشگران و میهمانان ورودی به این استان قرار می گیرد.

 

او با اشاره به ویژگیهای منحصر به فرد شیرینی محلی کاک، افزود: سبك بودن، خوشمزه بودن و پر انرژي بودن از ویژگیهای شیرینی محلی کاک کرمانشاهی است.

 

این مقام مسئول در اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه، اظهار داشت: كاك را از آرد گندم، شكر، تخم مرغ، دارچين، روغن، هل و آب درست مي كنند.

 

سپهر خاطرنشان کرد: كاك پزان كرمانشاهي در تهيه اين نوع شيريني سليقه به خرج داده و روي كاك را با پودر پسته، نارگيل و خلال بادام تزئين مي كنند.

 

او یادآور شد: کرمانشاهیان شيريني كاك را معمولاً در كنار و به همراه نان برنجي و خرمائي در اعياد مختلف استفاده مي كنند.

 

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه، گفت: ثبت معنوی شدن این سوغات کرمانشاهی به ماندگار شدن آن برای همیشه کمک قابل توجهی خواهد کرد.

 

سپهر تصریح کرد: با ثبت ملی شدن هر اثر یا محصولی، نام آن برای همیشه در تاریخ کشور ماندگار شده و باعث می گردد که توجهات مردم استان و کشور به آن دوچندان شود.

 

این مقام مسئول در اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه با بیان اینکه تا کنون 21 اثر معنوی استان کرمانشاه به ثبت میراث معنوی ایرانیان رسیده است، خاطرنشان کرد: تلاش ما این است که بتوانیم هنرها، سوغات، فرهنگ و آیین خاص خود را نیز یکی پس از دیگری به ثبت میراث معنوی کشور برسانیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: