• سه شنبه ۱۵ بهمن ماه، ۱۳۹۲ - ۱۴:۲۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9211-5387-5
  • خبرنگار : 4
  • منبع خبر : ----

«نیایشگاه مادی» کجاست؟

معاون میراث فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه گفت: نیایشگاه مادی نام اثری از مجموعه آثار بی نظیر تاریخی در محوطه ثبت جهانی شده بیستون است.

 

علیرضا مرادی بیستونی، در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، در این باره اظهارکرد: روبروی سراب بیستون و در زیر کتیبه و نقش برجسته داریوش، بقایای صفه ای به بلندی 1.5 متر، 10.5 متر طول و 7 متر عرض وجود دارد که به صورت خشکه چین با سنگ های نتراشیده ساخته شده است.

 

وی افزود: راهرویی به عرض 1.5 متر و طول 7 متر این صفه را به دو بخش تقسیم کرده است. در انتهای این راهرو اتاقی به ابعاد 6.5 × 3.5 متر قرار دارد که دو طرف آن را شکاف کوه و انتهای آن را دیواری به عرض 1.5 متر و طول 5.5 متر مسدود می کند.

 

این مقام مسئول اظهارکرد: در جلوی صفه، برای دسترسی به بخش های مختلف دو پله از سنگ های نتراشیده ساخته شده است.

 

معاون میراث فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: این صفه در سال های 1967-1963 توسط  هیأت آلمانی به سرپرستی ولفرام کلایس مورد کاوش قرار گرفت و آنها این صفه را به عنوان نیایشگاهی از دوره ماد معرفی کرده اند.

 

وی افزود: در این فصل از کاوش بر روی صفه و پيرامون آن مقداري سفال بدست آمده که به نيمه اول هزاره اول پيش از ميلاد تعلق دارد و با سفال هاي تپه گودين و نوشيجان قابل مقايسه است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: