• شنبه ۱۹ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 942-2887-5
  • خبرنگار : 4
  • منبع خبر : ----

بازار توپخانه کرمانشاه مرمت می‌شود

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمانشاه از انجام مرمت در بازار توپخانه کرمانشاه خبر داد.

 

مهندس علی فعله‌گری در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس فرهنگی هنری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، اظهارکرد: بازار توپخانه یکی از راسته‌های 18 گانه بازار بزرگ کرمانشاه (تاریکه بازار) محسوب می شود که از دروازه چغاسرخ (ابتدای بازار توپخانه) شروع شده و تا دروازه پل سید جمعه (انتهای راسته بازار چال حسن خان) ادامه دارد.

 

وی ادامه داد: طی دهه‌های اخیر راسته‌ بازارهای تاریکه بازار کرمانشاه کاربری اصلی خود را از دست داده و رونق آن بسیار کم شده بود، بگونه‌ای که هیچ یک از مالکین مغازه‌ها انگیزه‌ای برای مرمت جزئی در مغازه خود نداشتند، اما با پیگیری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه، پس از انجام مستندسازی و تهیه طرح بازسازی راسته بازار در خرداد ماه سال 1387 فاز اول آن به اجرا درآمده که پس از اجرای سر در ورودی، هفده چشمه طاق در دهانه با عرض میانگین 8.75 متر اجرا شد.

 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه گفت: این امر چنان تاثیر بسزایی در روحیه بازاریان این راسته (توپخانه) بر جای گذاشت که ضمن تقدیر از مسئولین اداره کل میراث فرهنگی استان، پیگیریهای مستمر در زمینه ادامه عملیات بازسازی را انجام دادند و با تلاش مسئولین و کارشناسان این اداره کل، ادامه عملیات بازسازی در ابتدای سال 1388 از سر گرفته شد و 33 چشمه طاق دیگر نیز مرمت شد.

 

فعله‌گری تصریح کرد: با اجرای عملیات مرمت بازار توپخانه تا پاییز 1388 در مجموع تعداد50 چشمه طاق احیاء و بازسازی شد.

 

وی خاطرنشان کرد: با این اوصاف هنوز مرمت بخش‌هایی از بازار توپخانه کرمانشاه باقی مانده که در نظر داریم امسال آن را به انجام رسانیم.

 

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه گفت: مرمت و احیاء بناهای تاریخی از اصلی‌ترین برنامه‌ها و اهداف کلیدی سازمان میراث فرهنگی است که ما نیز در همین راستا گام بر می‌داریم.

 

وی اظهارکرد: بازار سنتی کرمانشاه یا همان تاریکه بازار یکی از جاذبه‌های اصلی گردشگری شهر کرمانشاه است که همواره مورد توجه ویژه گردشگران داخلی و خارجی قرار می‌گیرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: