• سه شنبه ۶ مهر ماه، ۱۳۸۹ - ۰۷:۴۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 897-2687-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

/گذری بر بناهای مذهبی کرمانشاه/16

آرامگاه سلطان اسحاق

بناهای مذهبی در هر کشوری از جایگاه ویژه ای نزد مردم برخوردارند که ایران اسلامی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و دارای هزاران بنای مذهبی با ارزش است و استان کرمانشاه نیز به واسطه عوامل بسیاری هم چون حضور مسالمت آمیز اقوام و مذاهب گونانگون در کنار یکدیگر از قدیم الایام بناهای مذهبی بسیاری را داشته و این بناها نیز مورد تکریم و احترام مردم قرار گرفته است.

 

علیرضا مرادی بیستونی معاون فرهنگی و ارتباطات اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه، در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، در خصوص بنای آرامگاه سلطان اسحاق، گفت: آرامگاه سلطان اسحاق در مسير جاده پاوه به نودشه درنزديكي روستاي نيسانه و در كنار ساحل رود سيروان قرار دارد.

 

وی ادامه داد: اين آرامگاه بسيار مورد تكريم و احترام مردم استان و استانهاي همجوار است.

 

مدیر موزه های استان کرمانشاه، اظهار داشت: گفته می شود که بي صدا بودن رودخانه خروشان سيروان در هنگام گذر از كنار اين آرامگاه از كرامات اين شخصيت است.

 

مرادی بیستونی افزود: سلطان اسحاق يكي از عرفاي منطقه بوده است كه گروهي را براي احيا سنتها و فرهنگ ايرانيان در برابر اعراب هدايت و رهبري كرده است.

 

معاون فرهنگی و ارتباطات اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه، گفت: جاده اي فرعي از جاده ي اصلي پاوه به نوسود در نزديكي روستاي نيسانه جدا مي شود و به زيارتگاه (در 40 كيلومتري شمال غربي پاوه) منتهي مي گردد.

 

وی خاطرنشان کرد: منظره رودخانه سيروان در اين محل جذابيت خاصي دارد.

 

مرادی بیستونی در خصوص بنای این آرامگاه، اظهار داشت: بنای آرامگاه سلطان اسحاق، بنایی بسیار ساده و شکیل است که با روح و آرامش طبیعی منطقه بسیار هم خوانی دارد.

 

گفتنی است؛ سرویس میراث فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، در نظر دارد که در گزارش های بعدی خود با انجام گفت و گو با این مقام مسئول در اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان به معرفی دیگر بناهای مذهبی استان به صورت گزارش های مجزا بپردازد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: