• سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 962-17114-5
  • خبرنگار : 6
  • منبع خبر : ----

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کرمانشاه:

هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی در کرمانشاه برگزار می‌شود
2.5 درصد جمعیت استان عضو کتابخانه‌های عمومی هستند

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کرمانشاه از برگزاری هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی در کرمانشاه همزمان با سراسر کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، معصومه حسنی‌خونسار در جمع خبرنگاران از عموم مردم استان برای شرکت در این جشنواره دعوت کرد و افزود: سال گذشته حدود دو هزار نفر از استان کرمانشاه در این جشنواره شرکت کردند که در نهایت یک نفر در بخش کودکان، دو نفر در بخش نوجوانان و 12 نفر در بخش جوانان و بزرگسالان منتخب شدند.

حسنی‌خونسار با بیان اینکه امسال دومین سالی است که نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور این جشنواره را برگزار می‌کند، اظهار کرد: این جشنواره در سه سطح کودکان، نوجوانان و جوانان و بزرگسالان برگزار خواهد شد.

ترویج فرهنگ رضوی و نهادینه کردن سیره ائمه اطهار (ع) به ویژه امام رضا(ع) و گسترش فرهنگ کتابخوانی از جمله اهداف برگزاری جشنواره رضوی بود که مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کرمانشاه به آنها اشاره کرد.

حسنی‌خونسار افزود: برای برگزاری این جشنواره شش عنوان کتاب در نظر گرفته شده که چهار عنوان آن به زندگی امام رضا(ع) مربوط می‌شود.

وی افزود: کتاب" 10 قصه از امام رضا (ع)" برای کودکان 4 تا 11 ساله، کتاب "ماه غریب من" ویژه نوجوانان 12 تا 17 سال و چهار کتاب "امام رضا علیه السلام و زندگی"، "مهارت های زندگی در سیره رضوی"،  "بانوی ملکوت" و "چلچراغ شیراز" ویژه جوانان و بزرگسالان 18 سال به بالا در نظر گرفته شده است.

حسنی‌خونسار افزود: شرکت در مسابقه به دو شیوه آنلاین و مکتوب امکان پذیر است که متقاضیان شرکت در مسابقات آنلاین باید به آدرس الکترونیکی www.kermanshahpl.ir مراجعه و متقاضیان شرکت در مسابقات کتبی نیز با مراجعه به کتابخانه های عمومی کشور می‌توانند در این مسابقه شرکت کنند.

وی ادامه داد: برای مشارکت روشندلان نیز چهار عنوان کتاب در نظر گرفته شده است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کرمانشاه افزود: شرکت در این مسابقه به دو صورت فردی و خانوادگی است و در نهایت به برندگان جوایز نفیس نقدی اهداء خواهد شد.

تا پایان امسال 3 باب کتابخانه دیگر به مجموعه کتابخانه‌های نهادی استان کرمانشاه اضافه می‌شود

این مسئول در ادامه اشاره ای هم به کتابخانه‌های نهادی استان داشت و  تعداد کتابخانه‌های عمومی نهادی استان کرمانشاه را تا سال گذشته 77 کتابخانه عنوان کرد و افزود: این تعداد در پایان سال گذشته به 79 باب رسیده است.

حسنی‌خونسار ابراز امیدواری کرد: تا پایان امسال سه باب کتابخانه دیگر به مجموعه کتابخانه‌های نهادی استان کرمانشاه اضافه شود.

وی زیربنای کتابخانه‌های عمومی استان کرمانشاه را 37 هزار و 893 باب عنوان کرد و افزود: به ازای هر 100 نفر 1.79 سانتیمتر فضای کتابخانه‌ای در استان داریم که این رقم در حال حاضر باید چهار مترمربع بود و در افق 1404 این رقم باید به هشت مترمربع برسد.

وجود 50 هزار عضو فعال در مجموعه کتابخانه‌های عمومی استان کرمانشاه

حسنی‌خونسار با اشاره به وجود 50 هزار عضو فعال در مجموعه کتابخانه‌های عمومی استان کرمانشاه، اضافه کرد: 2.5 درصد جمعیت استان در عضویت کتابخانه‌های عمومی هستند.

به گفته مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کرمانشاه در حال حاضر یک میلیون و 239 هزار نسخه کتاب در کتابخانه‌های استان کرمانشاه موجود است.

حسنی‌خونسار افزود: سال گذشته دو میلیون جلد کتاب از کتابخانه‌های استان کرمانشاه به امانت رفته است.

حسنی‌خونسار با اشاره به اتصال 20 کتابخانه استان به شبکه "وای فای" اظهار کرد: اتصال کتابخانه‌های بیشتر به شبکه " وای فای" را در برنامه داریم، هرچند برخی از کتابخانه‌های استان از نظر زیرساختی امکان تجهیز به شبکه وای فای را ندارند.

ادامه ساخت کتابخانه مرکزی کرمانشاه 20 میلیارد تومان اعتبار می‌خواهد

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کرمانشاه در ادامه به بیان نکاتی در  مورد آخرین وضعیت ساخت کتابخانه مرکزی کرمانشاه پرداخت و با اشاره به متوقف بودن روند ساخت این کتابخانه از سال 91 به دلیل مشکلات اعتباری افزود: از ابتدا قرار بود 40 درصد اعتبارات ساخت این کتابخانه از محل اعتبارات استانی و 60 درصد دیگر از محل اعتبارات ملی تامین شود که سهم استانی این اعتبارات با احتساب زمین تامین شده است.

حسنی‌خونسار افزود: بنای کتابخانه مرکزی کرمانشاه 32 درصد پیشرفت فیزیکی دارد که با در نظر گرفتن قیمت زمین آن پروژه پیشرفت فیزیکی  40 درصدی دارد.

 وی افزود: مکاتباتی از سوی استاندار کرمانشاه برای تخصیص اعتبار برای ادامه ساخت این پروژه با مسئولان ملی انجام شده و از طریق نمایندگان کرمانشاه نیز پیگیر ادامه روند ساخت این کتابخانه هستیم.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کرمانشاه اعتبار مورد نیاز برای ادامه ساخت کتابخانه مرکزی کرمانشاه را 20 میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: این میزان اعتبار باید از محل اعتبارات ملی تامین شود.

حسنی‌خونسار در پایان خواستار استفاده از ظرفیت‌های رسانه‌های استان برای نهادینه کردن فرهنگ کتاب و کتابخوانی شد.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: