• سه شنبه ۲۸ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 971-18814-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : ----

سال گذشته صورت گرفت؛

اهدای 53 هزار واحد "خون" در کرمانشاه/ کرمانشاهیان 38 هزار واحد "پلاکت" اهدا کردند

مدیرعامل سازمان انتقال خون استان کرمانشاه از اهدای 53 هزار و 606 واحد خون طی سال گذشته در استان خبر داد.

ابراهیم سلطانیان در گفت و گو با خبرنگار سرویس «اجتماعی» ایسنا منطقه کرمانشاه، با اشاره به دریافت 53 هزار و 606 واحد خون در سال گذشته، گفت: این میزان نسبت به سال 1395 تا حدی کاهش داشته و علت این کاهش نیز زلزله آبان ماه سال گذشته بود که موجب توقف خونگیری در شهرستان‌های گیلانغرب، سرپل ذهاب و قصرشیرین شد.

وی افزود: از مجموع اهداکنندگان خون در سال گذشته 50 هزار و 115 نفر مرد و تنها 3491 نفر زن بوده‌اند.

سلطانیان با بیان اینکه در سازمان انتقال خون استان در کنار اهدای خون، اهدای پلاکت و سلولهای بنیادی نیز انجام می‌شود، گفت: سال گذشته 38 هزار و 321 واحد اهدای پلاکت و 481 واحد سلولهای بنیادی داشتیم که وضعیت بسیار مطلوبی است.

این مسئول در ادامه با بیان اینکه تمام افراد سالم در رنج سنی 18 تا 60 سال قادر به اهدای خون هستند، گفت: سال گذشته بیشتر اهداکنندگان در رنج سنی 30 تا 45 سال قرار داشتند.

وی با بیان اینکه همواره اهدای گروه‌های خونی مثبت بیشتر از منفی است، گفت: اوج اهدای خون در سالهای گذشته در ایام محرم بود که سال گذشته در روزهای پس از زلزله نیز اهدای خون به اوج خود رسید و بیش از شش هزار نفر به مراکز انتقال خون استان مراجعه کردند و در این ایام سعی شد عمدتا از افراد دارای گروه‌های خونی منفی خونگیری شده و از افراد دارای گروه‌های خونی مثبت برای خوندهی در روزهای دیگر سال ثبت نام شود.

سلطانیان با بیان اینکه در همه روزهای سال نیاز به خون وجود دارد، گفت: در ماه مبارک رمضان، روزهای سرد و بارندگی و نیز در روزهای بسیار گرم سال میزان اهدای خون به حداقل می‌رسد که از اهدا کنندگان خون تقاضا داریم در این ایام سال نیز از اهدای خون غافل نشوند.

مدیرعامل سازمان انتقال خون استان کرمانشاه با اشاره به وجود دو پایگاه ثابت اهدای خون در شهر کرمانشاه، گفت: ساختمان مرکزی واقع در خیابان بنت الهدی و ساختمان شماره یک واقع در خیابان منزه است.

وی افزود: در سطح شهرستان‌ها نیز تنها در قصرشیرین پایگاه ثابت داریم و برای دیگر شهرستان‌ها تیم سیار (اتوبوس خونگیری) اعزام می‌شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: