• شنبه ۲۲ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9710-17014-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

مدیرعامل انجمن اهداء عضو ایران:

توان اهداء عضو در ایران 4 برابر آمار فعلی است

مدیرعامل انجمن اهداء عضو ایران گفت: پایان سال گذشته شاخص اهدای عضو (در یک میلیون نفر جمعیت) در ایران به 11.8 رسید، درحالیکه با توجه به  آمار بالای مرگ مغزی در کشور این توان را داریم که آن را تا چهاربرابر افزایش دهیم.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، کتایون نجفی زاده در اولین دوره آموزش تخصصی و مدیریتی فراهم آوری اعضای پیوندی استان کرمانشاه که امروز(22 دی) برگزارشد، بابیان اینکه اهداء عضو مسئله ای اجتماعی و ملی است که باید برای ترویج آن در جامعه فرهنگ سازی کنیم، اظهارکرد: ضروری است برای مردم فرهنگ سازی کنیم که افراد مرگ مغزی در واقع مرده هایی هستند که تنها قلبشان برای مدتی کوتاه تپش دارد.

مدیرعامل انجمن اهداء عضو ایران بابیان اینکه افراد مرگ مغزی یک درصد از افراد فوت شده جامعه را تشکیل می دهند، تصریح کرد: معتقدیم اینها افرادی هستند که خداوند به آنها توفیق داده تا مرگی قهرمانانه داشته باشند و باعث نجات جان انسان هایی دیگر شوند.

وی رشد اهداء عضو در ایران را از سال 79 تا پایان سال گذشته خوب توصیف کرد و گفت: سال 79 شاخص اهداء عضو در کشور برای هر یک میلیون نفر دو دهم درصد بود که این رقم در سال 96 به 11.58 رسیده که پیشرفت خوبی است.

نجفی زاده افزود: البته باتوجه به آمار بالای مرگ مغزی در ایران، توان اهداء عضو در ایران چهار برابر این میزان است. از سوی دیگر تعداد بیماران نیازمند پیوند ما رقم بالایی یعنی حدود 25 هزار بیمار است که متاسفانه روزانه تعدادی از آنها به دلیل نرسیدن عضو جان خود را از دست می دهند.

وی در ادامه به وضعیت اهداء عضو در کرمانشاه اشاره کرد و گفت: متاسفانه براساس آمار، میزان اهداء عضو در استان کرمانشاه خصوصا در بحث اهداء کلیه طی سال گذشته اُفتی نسبی داشته است.

مدیرعامل انجمن اهداء عضو ایران تاکید کرد: در تلاشیم تا بتوانیم آمار اهداء عضو در کرمانشاه را با همراهی متولیان امر و فرهنگ سازی بالا ببریم.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: