• شنبه ۲۴ مرداد ماه، ۱۳۹۴ - ۱۳:۱۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 945-5884-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

روند صعودی بهای طلا ادامه‌دار است؟

یک تحلیل‌گر مسائل اقتصادی با اشاره به صعودی شدن بهای طلا، گفت: اگر افت بهای دلار ادامه‌دار باشد، روند صعوی قیمت طلا نیز ادامه پیدا خواهد کرد.

محمد ماهیدشتی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه کرمانشاه، با بیان اینکه مدتها بود هر گرم طلا زیر قیمت 90 هزار تومان معامله می‌شد، افزود: بالاخره طلای 18 عیار با جهش قیمتی تا 91 هزار و 48 تومان وارد روند صعودی شد.

وی ماه گذشته را ششمین ماه نزول طلا در بازار ایران دانست و پیش‌بینی کرد: این ماه آخرین ماه نزول بهای طلا در کشور باشد.
 
این مدرس دانشگاه در خصوص دلایل افزایش بهای طلا و روند صعوی آن، خاطرنشان کرد: بخشی از رشد قیمت طلا ناشی از افزایش جهانی طلا به دنبال کاهش ارزش دلار است.
 
به گفته ماهیدشتی اگر کاهش قیمت دلار تحت تاثیر هیجانات نباشد و ادامه پیدا کند، قیمت فلزات بهادار از جمله طلا نیز افزایش پیدا خواهد کرد.
 
وی معتقد است: این روند حتی می‌تواند بهای نفت را نیز تحت تاثیر قرار دهد و آن را بالا بکشد.
 
این تحلیل‌گر بازارهای مالی با بیان اینکه افزایش بهای طلا می‌تواند دلایلی در داخل کشور هم داشته باشد، یادآوری کرد: افزایش قیمت طلا می‌تواند نشان دهنده پایان دوره‌ تورم‌زدایی و انقباض پولی در ایران باشد.
 
ماهیدشتی تصریح کرد: در این شرایط سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند با خرید طلا، نقدینگی خود را در مقابل کاهش ارزش ناشی از رشد آتی قیمت‌ها بیمه کنند.
 
این کارشناس معتقد است: عامل دیگری که ممکن است باعث توقف تورم‌زدایی در کشور  و در نهایت افزایش بهای طلا شده باشد، ورود دارایی‌های بلوکه شده جدید به اقتصاد کشور است.

انتهای پیام