• شنبه ۱۹ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 961-10914-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

استاندار کرمانشاه:

فاز اول "سامانه گرمسیری" اردیبهشت ماه به بهره برداری می رسد

استاندار کرمانشاه از بهره برداری از فاز نخست سامانه گرمسیری در اردیبهشت امسال خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، اسدالله رازانی در جلسه شورای برنامه ریزی استان که امروز (19 فروردین) در استانداری برگزار شد، با اشاره به بهره برداری از فاز اول سامانه گرمسیری در اردیبهشت ماه امسال، اظهار کرد: در این طرح آب رودخانه سیروان به مناطق گرمسیری استانهای کرمانشاه و ایلام منتقل می شود.

رازانی افزود: از 49 کیلومتر تونل این طرح جهت انتقال آب تنها 100 متر آن باقی مانده که ظرف چند روز آینده به اتمام می رسد و شاهد بهره برداری از این پروژه در اردیبهشت ماه خواهیم بود.

استاندار کرمانشاه با بیان اینکه آب مقوله ملی است نه استانی، گفت: تقسیم بندی آب میان کرمانشاه و استان ایلام در این طرح به صورت کشوری تصمیم گیری شده که 55 درصد سهم کرمانشاه و 45 درصد سهم استان ایلام است.

طرح سردسیری در انتظار سرمایه گذار بخش خصوصی

وی افزود: با بررسی صورت گرفته مشخص شد در کنار طرح گرمسیری، امکان اجرای طرح دیگری در زمینه انتقال آب به مناطق سردسیری استان های کرمانشاه و کردستان بر روی رودخانه سیروان وجود دارد.

وی تصریح کرد: قرار شد تا طرح مطالعاتی در این زمینه صورت بگیرد که نتایج مطالعه مشخص کرد که این کار به لحاظ فنی شدنی است، اما هزینه هر مترمکعب آب پس از انتقال با توجه به هزینه های بسیار پروژه کمتر از 2500 تومان نخواهد بود.

رازانی خاطرنشان کرد: در طرح گرمسیری آب بر اساس ثقل زمین منتقل می شد و نیازی به پمپاژ آن نیست، اما در این طرح بر اساس مطالعات صورت گرفته علاوه بر تونل، نیاز به ساخت سد و پمپاژ آب است که هزینه تمام شده طرح را به شدت افزایش می دهد.

استاندار کرمانشاه تصرح کرد: وزارت نیرو هم اکنون بر سر هزینه های اجرای طرح بحث دارد و دولت هم در شرایطی نیست که بتواند چنین سرمایه گذاری عظیمی داشته باشد.

وی یادآور شد: وزارت نیرو در حال حاضر اعلام آمادگی کرده که اگر سرمایه گذار بخش خصوصی پیدا شود که طرح را اجرا کرده و سپس آب منتقل شده را بفروشد، اجازه اجرای این طرح را بدهند.

رازانی تصریح کرد: در صورت اجرایی شدن این طرح هم استان کرمانشاه و هم استان کردستان از آن سهم دارند و تفاوتی ندارد که مطالعات آن توسط کدام استان انجام می شود و نگران کردن مردم در این شرایط کار درستی نیست.

وی در ادامه به بحث پروژه های نیمه تمام استان هم اشاره کرد و  افزود: اولویت دولت در واگذاری پروژه ها به بخش خصوصی با پروژه های نیمه تمام است و هر چند اعلام می شود لیست پروژه های نیمه تمام استان بین 1900 تا دو هزار پروژه است، اما باید لیست دقیقی همراه با مشخصات این پروژه ها احصا شود.

استاندار کرمانشاه همچنین با مطلوب ارزیابی کردن جلسات شورای برنامه ریزی استان در سال گذشته گفت: خوشبختانه از 26 جلسه شورای برنامه ریزی استان در سال گذشته نتایج خوبی از جمله تدوین اسناد کوتاه مدت توسعه شهرستان ها حاصل شده است.

وی تصریح کرد: در سال جاری باید همت مضاعفی جهت اجرایی کردن مصوبات این شورا و به ویژه بحث اجرای اسناد کوتاه مدت توسعه شهرستان ها به کار گرفته شود.

رازانی با اشاره به انتخابات پیش روی ریاست جمهوری گفت: تنها شش ماه از عمر این دولت باقی مانده و اگر غفلت کنیم، در این ماه های پایانی دچار کندی و سستی می شویم.

وی افزود: همه مسئولین باید تلاش خود را به کار گیرند تا در این ماه های پایانی با استفاده از تجربیات گذشته با مدیریت منسجم تر و با انگیزه و شتاب بیشتری کارها و برنامه های استان را به پیش ببریم.

استاندار کرمانشاه به تدوین برنامه ششم توسعه استان اشاره کرد و افزود: اصل مهم در اجرای این برنامه این است که پیش از اجرایی شدن آن آسیب شناسی مناسبی از برنامه های توسعه قبلی استان و بویژه برنامه پنجم توسعه داشته باشیم.

وی افزود: باید برای ما مشخص شود که چه میزان از برنامه های قبلی در استان اجرا شده و درطول مدت اجرای این برنامه ها در زمینه های مختلف چه میزان پیشرفت داشته ایم.

وی تصریح کرد: با برآورد کلی صورت گرفته به نظر می رسد حدود نیمی از برنامه های دوره های قبل در سطح ملی اجرایی شده و در استان نیز این درصد کمتر است، بنابراین ضرورت دارد آسیب شناسی از اجرای برنامه های توسعه قبلی صورت گرفته و گزارش کاملی در این زمینه تهیه شود تا بتوانیم خود را برای اجرای برنامه ششم توسعه آماده کنیم.

وی به تغییرات بسیار برنامه ششم توسعه در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد  وافزود: نمایندگان مجلس در بررسی لایحه برنامه ششم توسعه تغییرات فراوانی در آن اعمال کردند و قطعا ما باید برنامه های نهایی خود را با نسخه مصوب مجلس تنظیم کنیم.

رازانی تاکید کرد: برنامه ششم توسعه استان باید با توجه به اسناد بالادستی ( برنامه ششم توسعه ملی) و اسناد پایین دستی (اسناد توسعه کوتاه مدت شهرستان ها) تنظیم شود.
انتهای پیام