• دوشنبه ۲۶ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 964-3087-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

مرمت حمام حاج شهبازخان با 2 میلیارد ریال اعتبار

معاون میراث فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه گفت: مرمت حمام حاج شهبازخان با دو میلیارد ریال اعتبار در دست انجام است.

 

  اکبر رضایی در گفت و گو با خبرنگار سرویس فرهنگی هنری ایسنا منطقه کرمانشاه، اظهار کرد: مرمت چنین ابنیه های تاریخی نیازمند استمرار و مداومت است و امسال نیز اعتباری حدود دو میلیارد ریال برای مرمت آن اختصاص داده ایم.

 

معاون میراث فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه گفت: این مرحله از مرمت حمام حاج شهبازخان شامل سیستم برق رسانی، سیستم فاضلاب، تجهیز گرمایشی و سرمایشی، ساماندهی درهای ورودی، آواربرداری، مرمت نقاشی ها و گچ بری ها و ... است.

 

رضایی خاطرنشان کرد: این مرحله از مرمت حمام تاریخی حاج شهبازخان کرمانشاه مراحل پایانی خود را می گذراند.


وی در ادامه در خصوص ویژگیهای حمام شهبازخان، گفت: این حمام در بافت قدیمی شهر کرمانشاه، در خیابان مدرس قرار دارد که قدمتش به دوران قاجاریه برمی گردد.

 

وی ادامه داد: این حمام تاریخی مانند بسیاری از حمام های دوره قاجاریه، شامل سربینه یا رخت کن، گرم خانه و خزینه های آب سرد و گرم است.

 

معاون میراث فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه گفت: سطوح داخل گنبدهای آن به وسیله آهک بری مقرنس کاری شده و قسمت سربینه نیز به وسیله نقاشی های دیواری تزیین شده است.

 

رضایی خاطرنشان کرد: این حمام به دستور «حاج شهباز خان» پسر «منوچهر خان بیگلربیگی» یکی از رجال سیاسی و اجتماعی دوره قاجار در کرمانشاه، در سال 1232 هجری قمری ساخته شده است. انتهای پیام