• شنبه ۲۱ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۲۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 965-20914-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

خانه دف هورامان افتتاح شد

خانه دف هورامان در شهر پاوه افتتاح شد.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنامنطقه کرمانشاه، حجت الاسلام رحیم جعفری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه  در این مراسم گفت: در نظر داریم چهار «خانه» شامل «خانه مور»، «خانه تنبور»، «خانه هوره» و «خانه دف» را به تناسب جغرافیای منطقه ای استان افتتاح کنیم که اولین آنها امروز افتتاح خواهد شد.

جعفری عنوان کرد: تاریخ ساخت و استفاده از دف همه گویای هویت تاریخی و فرهنگی عظیمی است. این ساز ارزش معنوی دارد و باید آن را حفظ کرد.

 وی در ادامه اظهار کرد: شهر پاوه را بی مبالغه می توان یکی از مهم ترین و تاریخی ترین و ارزش مندترین شهرهای جهان دانست. شهرستان پاوه به جهت فرهنگی از مناطق مهم ایران است و ظرفیت های بسیار بالایی دارد.

مدیرکل ارشاد اسلامی استان کرمانشاه به وضعیت نابسامان سالن اجتماعات شهر پاوه نیز اشاره کرد و گفت: سالن های اجتماعات ادارات ارشاد منطقه وضعیت مطلوبی ندارند. ما این مسئله را از طریق شواری برنامه ریزی شهرستان پاوه پیگیری می کنیم و سالنی خواهیم ساخت که حداقل گنجایش 600 نفر را داشته باشد و سنِی که بتوان در آن تئاتر اجرا کرد را برای آن مدنظر خواهیم گرفت.

هدایت محمودی رئیس اداره ارشاد اسلامی شهرستان پاوه نیز اظهار کرد: قدمت این ساز به 1400 سال قبل برمی گردد که مردم به یمن قدوم مبارک حضرت محمد(ص) با دف و شادی به استقبال ایشان در مدینه رفتند.

وی در پایان به برنامه های در دست اقدام اشاره کرد و گفت: مجوز تاسیس دبیرخانه دائمی شعر هورامان را کسب کرده ایم و مد نظر داریم خانه مطبوعات را نیز در همین مکان افتتاح کنیم.


انتهای پیام