• چهارشنبه ۲۲ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 966-24814-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

مدیرکل بهزیستی کرمانشاه:

اختلافات خانوادگی مهمترین علت خودکشی در کرمانشاه/ مجردها بیشتر خودکشی می کنند

مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه عنوان کرد: بر اساس مطالعات صورت گرفته صحبت در خصوص خودکشی و دادن آمار و نشان دادن راهکار خودکشی، در زمینه افزایش آمار خودکشی موثر است.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، دکتر امید قادری امروز (21 شهریورماه) در همایش روز جهانی "پیشگیری از خودکشی" خودکشی را یکی از آسیب‌های اولویت دار استان عنوان کرد و افزود: در کشور پنج آسیب اعتیاد، حاشیه نشینی، مفاسد اجتماعی، طلاق و کودکان کار به عنوان آسیب‌های اولویت دار معرفی شده‌اند.

وی افزود: در استان ما در کنار اعتیاد، حاشیه نشینی و طلاق، عمدتا دو معضل دیگر خودکشی و HIV از اولویت بیشتری برخوردار هستند و سعی کرده ایم این دو معضل را در میان آسیب‌های اولویت‌دار استان قرار دهیم.

قادری با بیان اینکه بیشترین آمار  خودکشی استان مربوط به شهرستان‌های غربی است، عمده‌ترین علت خودکشی در استان و کشور را اختلافات حاد خانوادگی و اختلالات روانی عنوان کرد و افزود: این دو عامل به راحتی قابل پیشگیری هستند و بویژه می توان با مداخله در اختلافات خانوادگی از انجام بسیاری موارد خودکشی جلوگیری کرد.

مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه تصریح کرد: هرچه سطح تحصیلات و آگاهی جامعه افزایش یافته و از طرفی مداخله جهت رفع مشکلات خانوادگی بیشتر شود، می توان به کاهش آمار خودکشی امیدوار بود.

وی با اشاره به سیرکاهشی خودکشی در کشور از سال 1390، گفت: خوشبختانه با انجام بسیاری اقدامات فرهنگی و آموزشی و راه اندازی اورژانس اجتماعی به منظور مداخله در اختلافات خانوادگی تا حدی از آمار خودکشی کاسته شده و این معضل اجتماعی سیرنزولی به خود گرفته است.

قادری اورژانس اجتماعی را یکی از ابزارهای مهم در کاهش آسیب‌های اجتماعی بویژه خودکشی دانست و اظهار کرد: در حال حاضر تمام شهرهای بالای 50 هزار نفر جمعیت استان بجز چهار شهر دالاهو، قصرشیرین و ثلاث باباجانی و روانسر دارای اورژانس اجتماعی هستد.

وی افزود: تلاش داریم فعالیت اورژانس اجتماعی مرکز استان نیز 24 ساعته شود تا بتوان در مشکلاتی که در ساعات مختلف شبانه روز رخ می‌دهد نیز مداخله کرد.

مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: با مداخلات به موقع اورژانس اجتماعی سال گذشته از انجام  40 مورد خودکشی جلوگیری شد.

قادری با بیان اینکه در برخی موارد خودکشی از قرص برنج  ومتادون استفاده می‌شود، گفت: کنترل توزیع این مواد نیز می تواند تا حدی در جهت کنترل خودکشی موثر باشد.

وی در ادامه با بیان اینکه صحبت بسیار از خودکشی و دادن آمار در این زمینه می تواند در افزایش آمار خودکشی موثر باشد، گفت: بر اساس مطالعات صورت گرفته حرف زدن در خصوص خودکشی و دادن آمار و راهکار این زمینه می تواند در افزایش آمار خودکشی موثر باشد.

وی به بحث بازی "نهنگ آبی" نیز اشاره کرد و افزود: حرف زدن در خصوص این بازی و اینکه چه تاثیراتی در خودکشی افراد دارد در افزایش آمار خودکشی موثر است و نباید در خصوص نحوه خودکشی راه حل ارائه داد.

قادری تصریح کرد: در همین راستا از رسانه‌ها می خواهیم کمتر به آمار و صحبت در خصوص خودکشی پرداخته و بیشتر به آموزش و پیشگیری در این زمینه و ترویج نشاط و شادی در جامعه بپردازند.

 


انتهای پیام