• چهارشنبه ۲۲ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 966-24914-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

مدیرکل امور اجتماعی استانداری کرمانشاه:

دیر بجنبیم آسیب های اجتماعی مثل "موریانه" ساختار جامعه را نابود می کند

مدیرکل امور اجتماعی استانداری کرمانشاه با هشدار نسبت به وضعیت آسیب‌های اجتماعی در جامعه، گفت: دیر بجنبیم این آسیب‌ها مثل موریانه ساختار اصلی جامعه را نابود می کند.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه علیرضا گودرزی امروز (21 شهریور) در همایش روز جهانی "پیشگیری از خودکشی" با بیان اینکه وجود آسیب‌های اجتماعی در کشور و استان را نمی‌توان کتمان کرد، گفت: همه روزه شاهد هستیم که چطور سرمایه‌های اجتماعی کشور به واسطه این آسیب‌ها فدا می‌شود.

وی درمان آسیب‌های اجتماعی را هزینه بر دانست و اظهار کرد: با توجه به این مسئله بهترین راهکار در زمینه برخورد با آسیب‌های اجتماعی پیشگیری است.

وی با هشدار در خصوص شیوع آسیب‌های اجتماعی، گفت: چنانچه مراقبت نکرده و پیشگیری‌های لازم در زمینه این آسیب‌ها را انجام ندهیم، این آسیب ها می‌توانند همانند موریانه ساختار اصلی جامعه را خورده و نابود کنند.

این مسئول به آسیب‌های اجتماعی نوپدید نیز اشاره کرد و افزود: بسیاری آسیب‌های اجتماعی بویژه در حوزه فناوری و تکنولوژی جدید هستند که برای برخورد و مقابله با آنها باید سطح آگاهی جامعه افزایش یابد.

گودرزی در ادامه مهاجرت را یکی از عوامل زمینه‌ساز بروز آسیب های اجتماعی عنوان کرد و افزود: مهاجرت از روستاها و شهرهای کوچک و ساکن شدن در حاشیه شهرهای بزرگ از عوامل بسترساز بروز آسیب‌های اجتماعی بویژه اعتیاد و خودکشی است.

وی افزود: متاسفانه در زمان جنگ پنج شهر و 400 روستای استان تخریب شدند که همین امر موجب مهاجرت ساکنان آنها به حاشیه شهرهای بزرگ شد.

گودرزی تصریح کرد: هم اینک 2284 هکتار حاشیه در 10 شهر استان داریم که به یک معضل تبدیل شده‌اند.

وی یادآور شد: حاشیه نشینی تنها مختص و معضل شهر کرمانشاه نیست و هم اکنون درشهری ماننند جوانرود 60 درصد ساکنان آن حاشیه نشین هستند و عواملی مانند فقر و خشکسالی در روستاها این وضعیت را تشدید می کند.

گودرزی با بیان اینکه وضعیت آسیب‌های اجتماعی در کشور و استان خوب نیست، گفت: اعتباری که در حوزه آسیب‌های اجتماعی در سطح وزارت کشور در نظر گرفته شده بود سال گذشته 100 میلیارد تومان بود که امسال این اعتبار دو برابر شده است.

وی از اختصاص 1.7 میلیارد تومان اعتبار در حوزه مقابله با آسیب‌های اجتماعی استان به 9 دستگاه دولتی در سال گذشته خبر داد و اظهار کرد: همچنین سال گذشته 1.2 میلیارد تومان اعتبار در اختیار سازمان های مردم نهاد استان در این زمینه قرار گرفت.

مدیرکل اجتماعی استانداری کرمانشاه افزود: هم اکنون پنج میلیارد تومان از محل سفر ریاست جمهوری داریم که قرار است با این اعتبار 16 سمن سرا خریداری شده و در اختیار سازمان‌های مردم نهاد قرار داده شود و اعتبارات دیگری نیز در حوزه مقابله با آسیب‌های اجتماعی امسال دریافت می‌کنیم.

گودرزی در پایان با بیان اینکه بحث آموزش در مقابله با آسیب‌های اجتماعی باید جدی گرفته شود، گفت: متاسفانه در جامعه امروز برخی چشم و هم چشمی‌ها و رقابت‌های منفی موجب بروز اختلافات خانوادگی شده و زمینه ساز بروز بسیاری آسیب‌های اجتماعی از جمله طلاق شده است و در همین راستا تنها با آموزش می‌توان از بسیاری آسیب ها پیشگیری کرد.


انتهای پیام