• پنجشنبه ۲۰ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 967-16814-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

مسئول دبیرخانه کانون‌های مساجد کرمانشاه:

41 درصد مساجد استان کانون دارند/60 هزار نفر عضو این کانون‌ها هستند

آیین افتتاحیه مرحله استانی دوازدهمین جشنواره قرآنی مدهامتان، همزمان با 20 مهر سالروز سفر مقام معظم رهبری به استان کرمانشاه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، طیب صفری مسئول دبیرخانه کانون‌های مساجد کرمانشاه در این مراسم با اشاره به وجود 1211 مسجد در سطح استان، گفت: از این تعداد 543 مسجد یعنی حدود 41 درصد مساجد استان دارای کانون فرهنگی و هنری هستند.

وی افزود: از این تعداد کانون 29 کانون به صورت تخصصی در زمینه‌های مختلف ازجمله نماز، قرآن، هنرهای نمایشی و ورزش فعالیت می‌کنند.

صفری از عضویت بیش از 60 هزار نفر در کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان خبر داد.

وی این تعداد کانون فرهنگی و هنری در استان و این تعداد عضویت در کانون‌های مساجد را ناکافی دانست و اظهار کرد: باید به سمتی برویم که هر مسجد صاحب یک کانون فرهنگی و هنری شود.

صفری افزود: در برنامه پنجم توسعه مقرر شد که 25 درصد مساجد استان صاحب کانون فرهنگی و هنری شود که در حال حاضر 41 درصد مساجد ما دارای کانون هستند و 19 درصد از برنامه جلو هستیم.

این مسئول تصریح کرد: بر اساس برنامه ششم توسعه نیز مکلف به راه اندازی کانون‌ها در تمامی مساجد شهرها و روستاهای بالای هزار نفر جمعیت هستیم که با این روند تا دو سال دیگر به این هدف می‌رسیم.

صفری خاطرنشان کرد: درکنار افزایش تعداد کانون‌ها باید به سمتی حرکت کنیم که سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی کانون‌ها بر عهده خود اهالی همان محل باشد و حضور آنها در برنامه‌ریزی فعالیت‌های کانون پررنگ شود.

صفری همچنین به سفر مقام معظم رهبری به استان در 20 مهرماه سال 1390 اشاره کرد و افزود: در این سفر، اولین استانی بودیم که 200 میلیون تومان بودجه از محل دفتر مقام معظم رهبری برای فعالیت کانون‌های مساجد دریافت کردیم و مقرر شد هرساله مبلغی برای تجهیز کانون‌ها در اختیار ما قرار گیرد.

وی در ادامه به برگزاری جشنواره "مُدهامتان" در استان اشاره کرد و افزود: این جشنواره ویژه اعضای کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد است.

صفری یادآور شد: همزمان با استان کرمانشاه، دوازدهمین جشنواره در سراسر کشور در مهرماه برگزار می‌شود و برگزیدگان این جشنواره به مرحله کشوری آن که آذرماه سال جاری در استان خراسان رضوی برگزار می‌شود راه پیدا می‌کنند.

مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: مرحله استانی مسابقات مُدهامتان در شش رشته قرائت، ترتیل، اذان، حفظ کل، حفظ 20 جزء و صحیح خوانی اذکار نماز برگزار می‌شود.

وی از شرکت 362 نفر در این دوره مسابقات خبر داد و اظهار کرد: از این تعداد 192 نفر برادران و 170 نفر خواهران هستند.

وی افزود: باید به سمتی برویم که در کنار این مسابقات نوجوانان و جوانان بیشتر به سمت مفاهیم قرآن سوق داده شوند و شناخت و استفاده از مفاهیم قرآن باید در دستور کار قرار گیرد.


انتهای پیام