• چهارشنبه ۲۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-17414-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

رییس مرکز بهداشت کرمانشاه:

معضل "نخاله" در روستاهای مناطق زلزله‌زده پابرجاست/ نگران اپیدمی "سالک" هستیم

رییس مرکز بهداشت استان کرمانشاه با انتقاد از وضعیت جمع‌آوری نخاله‌های ساختمانی در روستاهای مناطق زلزله، گفت: متاسفانه هنوز در این زمینه اقدام خاصی صورت نگرفته و معضل نخاله‌ در روستاها هنوز پابرجاست.

دکتر ابراهیم شکیبا در گفت وگو با خبرنگار سرویس «اجتماعی» ایسنا منطقه کرمانشاه، با اشاره به بهبود نسبی وضعیت بهداشتی مناطق زلزله زده، گفت: در حال حاضر با وجود همه تلاش‌های صورت گرفته با چالش‌هایی در این مناطق مواجه هستیم.

وی وجود نخاله‌های ساختمانی در روستاهای مناطق زلزله زده را یکی از چالش‌های جدی در این مناطق عنوان کرد و افزود: کارهای خوبی در زمینه جمع آوری نخاله‌ها در شهرها صورت گرفته، اما متاسفانه در روستاها همچنان این معضل باقی است و کار خاصی برای جمع‌آوری نخاله ها انجام نشده است.

وی افزود: وجود نخاله می تواند محل مناسبی برای انواع جوندگان و حشرات باشد و همین امر درکنار معضل پساب‌ها در این مناطق می تواند احتمال وقوع اپیدمی سالک در منطقه را تشدید کند.

شکیبا خاطرنشان کرد: بیماری سالک بیماری بومی مناطق زلزله‌زده است و این معضلات و چالش‌ها می تواند اپیدمی آن را ایجاد کند.

رییس مرکز بهداشت استان کرمانشاه معضل پساب‌ها و آبهای سطحی را چالش دیگر در این مناطق عنوان کرد و افزود: در حال حاضر 17 نقطه کاملا مشخص که محل تجمع پساب است را مشخص کرده و به شرکت آب و فاضلاب جهت جمع آوری معرفی کرده ایم که متاسفانه تاکنون هیچ اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است.

شکیبا با اشاره به گرم شدن هوا گفت: وجود پساب در این شرایط می تواند به شیوع بیماری‌های منتقله از طریق آب و غذا دامن بزند.

وی افزود: همچنین پساب‌ها محل مناسبی برای رشد انواع حشرات هستند و این امر نگرانی ما را از احتمال اپیدمی بیماری "سالک" دوچندان کرده است.

رییس مرکز بهداشت استان کرمانشاه مشکلات آب برخی روستاها را چالش دیگر در مناطق زلزله زده عنوان کرد و افزود: درحال حاضر برخی روستاها با قطعی آب مواجه بوده و برخی با معضل کلر باقی مانده در آب مواجه هستند که درخواست داریم مسئولین امر هرچه سریعتر رسیدگی کنند.

شکیبا وجود حیوانات ولگرد را دیگر معضل این مناطق عنوان کرد وافزود: مهمترین این حیوانات سگ‌های ولگرد است که می تواند بیماری‌های مختلف از جمله هاری را به همراه داشته باشد.

 


انتهای پیام