• چهارشنبه ۲۰ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 974-17614-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

مرمت پایانی چشمه تاق‌های "زیج منیژه" آغاز شد

رئیس پایگاه محور ساسانی کرمانشاه گفت: امسال عملیات مرمت چشمه تاق های زیج منیژه را به پایان می رسانیم.

سیامک خدیوی در گفت و گو باخبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، بابیان اینکه بنای زیج منیژه مربوط به اواخر دوره ساسانی و در روستای پاتاق شهرستان سرپلذهاب واقع شده، اظهارکرد: این بنا ازجمله بناهای تاریخی استان کرمانشاه است که خوشبختانه در طول زمان آسیب زیادی ندیده است.


رئیس پایگاه محور ساسانی کرمانشاه بااشاره به آغاز مرمت چشمه تاق های این بنا از حدود یک دهه پیش، عنوان کرد: هرساله تعدادی از چشمه تاق های این بنا مرمت می شدند که در این راستا امسال نیز دو چشمه تاق باقی مانده این بنا را که نیاز به مرمت دارند و پی گردی ضلع جنوبی را باتخصیص اعتبار لازم در دستورکار قراردادیم و کار را از این هفته آغاز کرده ایم.

وی تاکید کرد: باتوجه به سالم ماندن بیشتر بنا و تشخیص نوع معماری آن، از الگوهای موجود برای مرمت اثر به شکل کاملا اصولی استفاده کرده ایم.

خدیوی از پیگیری برای تملک زمین های اطراف این بنا نیز خبرداد و گفت: درتلاشیم تا امسال تملک زمین های اطراف این بنا را جهت آغاز انجام کاوش های باستان شناسی و تعیین حریم اثر به سرانجام برسانیم.

وی با تاکید براینکه اقدامات زیادی در این بنا باید انجام گیرد، عنوان کرد: یکی از اقدامات لازم تسهیل ورود و خروج گردشگران به بنا است که در حال حاضر به دلیل انباشت خاک در طول دوران های مختلف ورود به آن کمی مشکل است.


انتهای پیام