• پنجشنبه ۹ مهر ماه، ۱۳۹۴ - ۰۹:۴۰
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 947-6714-5
  • خبرنگار : 6
  • منبع خبر : ----

پیش بینی تولید 4000 تن آفتابگردان در سنقروکلیایی

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سنقروکلیایی از روند کاهشی سطح زیر کشت آفتابگردان در این شهرستان خبر داد و گفت: این کاهش سطح زیر کشت به دلیل کمبود آب مورد نیاز و رویش گیاه انگلی گل جالیز بوده است.

محمد قاضی هرسینی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کرمانشاه، سطح زیر کشت آفتابگردان(تخمه سنقری) در شهرستان سنقروکلیایی را در سال جاری 1700 هکتار دانست و گفت: پیش بینی می‌شود امسال بین 3400 تا 4200 تن آفتابگردان در این شهرستان تولید شود.

 مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سنقر و کلیایی آفتابگردان تولیدی در شهرستان سنقر و کلیایی را از نوع آجیلی مطبق دانست و متوسط عملکرد آفتابگردان در این شهرستان را دو تا 2.5 تن در هکتار عنوان کرد.

قاضی هرسینی در ادامه با اشاره به اینکه آفتابگردان تولیدی در این شهرستان معروف به تخمه سنقری است، گفت: تخمه سنقری دارای برند است و طرفدارانی در اقصی نقاط کشور و حتی جهان دارد.

قاضی هرسینی عطر و طعم تخمه سنقری را منحصر به فرد دانست و گفت:  اقلیم مناسب شهرستان شرایط خوبی را برای تولید اکثر محصولات کشاورزی و بخصوص آفتابگردان فراهم می آورد.

وی در ادامه با اشاره به سازگاری آفتابگردان آجیلی  و تطابق آن با شرایط اقلیمی و زیستی شهرستان سنقر و کلیایی، گفت: آفتابگردان از گذشته های دور در این شهرستان کشت می شده و سال ها کشت غالب شهرستان بوده است

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سنقر و کلیایی با اشاره به روند کاهشی سطح زیر کشت آفتابگردان در این شهرستان، گفت: این کاهش سطح زیر کشت به دلیل کمبود آب مورد نیاز و رویش گیاه انگلی گل جالیز بوده است.

قاضی هرسینی دلیل گفت: این علف هرز (گیاه انگلی گل جالیز)سبب کم شدن محصول آفتابگردان می شود و به همین سبب کاهش رغبت کشاورزان به کشت این محصول در سال های اخیر شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه نیاز آبی آفتابگردان بگونه ای است که در اوایل فصل کاشت یعنی در اردیبهشت ماه نیاز کمتری به آب دارد، گفت: به مرور میزان نیاز این گیاه به آب بیشتر می شود.

به گفته وی سال گذشته 2021 هکتار از اراضی شهرستان سنقرو کلیایی زیر کشت آفتابگردان رفت.

 به گفته قاضی هرسینی برداشت آفتابگردان در سنقروکلیایی از نیمه شهریور ماه آغاز شده و تا نیمه مهر ماه ادامه می یابد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: