• چهارشنبه ۱۰ شهریور ماه، ۱۳۹۵ - ۰۸:۱۶
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 956-496-5
  • خبرنگار : 6
  • منبع خبر : ----

آغاز برداشت گردو از باغات پاوه

معاون جهاد کشاورزی شهرستان پاوه از آغاز برداشت گردو از باغات این شهرستان خبر داد.

عادل قادری در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، سطح باغات گردوی شهرستان پاوه را 1410 هکتار عنوان کرد و افزود: 1250 هکتار از باغات این شهرستان بارور هستند و مابقی نهال بوده و هنوز به مرحله باروری نرسیده‌اند.

قادری با بیان اینکه بیشترین باغات شهرستان پاوه باغ گردو هستند، پیش‌بینی کرد: امسال بالغ بر 800 تن گردو در این شهرستان تولید شود.

معاون جهاد کشاورزی شهرستان پاوه بیشترین ارقام گردوی تولیدی در شهرستان پاوه را از ارقام بومی دانست.

قادری در ادامه با اشاره به آغاز برنامه پیوند باغات گردو در سراسر کشور و شهرستان پاوه، تفرق ژنتیکی باغات گردوی این شهرستان را بسیار بالا ارزیابی کرد و گفت: باغات گردوی شهرستان پاوه یکی از منابع ژنتیکی بسیار غنی در کشور می‌باشند که روی آنها کارهای تحقیقاتی می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به بذری بودن باغات گردوی این شهرستان، این باغات را مقاوم و دارای میزان سازگاری بالا عنوان کرد و افزود: باغات گردوی پاوه نسبت به آفات و امراض مقاومت بالایی دارند.

معاون جهاد کشاورزی شهرستان پاوه سپس با تاکید بر اینکه در باغات شهرستان از هیچ نوع سمی استفاده نمی‌شود، میزان استفاده از کود را در باغات و به‌ویژه باغات گردوی شهرستان پاوه خیلی پایین عنوان کرد و افزود: کمتر از یک درصد باغداران این شهرستان از کود استفاده می‌کنند و لذا می‌توان گردوی تولیدی در این شهرستان را جزو محصولات ارگانیک به‌شمار آورد.

قادری سپس نحوه فروش گردو در این شهرستان را دانه‌ای دانست و افزود: سال گذشته قیمت هر هزار عدد گردو به طور متوسط 200 هزار تومان بود و امسال نیز قیمت آن در همین حدود خواهد بود.

قادری میزان اشتغال‌زایی مستقیم و غیر مستقیم باغات گردو در شهرستان پاوه را دو هزار نفر دانست و افزود: حفظ این میزان اشتغال از اولویت‌های مجموعه جهاد کشاورزی شهرستان پاوه است.

معاون جهاد کشاورزی شهرستان پاوه برنامه‌ریزی در راستای افزایش تولید در واحد سطح محصول گردو از طریق بهسازی و جوان‌سازی باغات، سرشاخه کاری، پیوند درختان قدیمی و نامرغوب و ... را از برنامه‌های جهاد کشاورزی شهرستان پاوه عنوان کرد.

 به گفته قادری برداشت گردو در باغات شهرستان پاوه آغاز شده و تا حدود نبمه مهر ماه ادامه خواهد داشت.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: