• شنبه ۶ آذر ماه، ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 959-186-5
  • خبرنگار : 4
  • منبع خبر : ----

تشریح برنامه‌های هفته پژوهش در استان کرمانشاه

رییس ستاد هفته پژوهش و فناوری استان کرمانشاه به تشریح برنامه های این هفته در سطح استان پرداخت.

 به گزارش خبرنگار سرویس علمی آموزشی ایسنا منطقه کرمانشاه، رضا رحیمی در نشستی خبری که به مناسبت تشریح برنامه های هفته پژوهش و فناوری در استانداری کرمانشاه تشکیل شد، اظهارکرد: بحث تحقیق و تدبر در جای جای قرآن و دیگر آموزه های دینی ما آمده که این  نشان از جایگاه امر پژوهش در دین مبین اسلام دارد.

 وی با تاکید بر اینکه اهمیت پژوهش و فناوری بر هیچ کسی پوشیده نیست، گفت: می خواهیم در طول مدت هفته پژوهش با انجام یکسری برنامه های خاص مردم را با اهمیت امر پژهش بیشتر آشنا کرده و آنها را در جریان پیشرفتهای پژوهشی و دستاوردهای فناوری استان قرار دهیم.

 رحیمی تصریح کرد: در طول سالهای اخیر همواره یک درصد از اعتبارات جاری دستگاه های کشور به امر پژوهش اختصاص یافته و نحوه اختصاص این یک درصد در برخی سالها اجباری و در برخی سالهای دیگر اختیاری بوده که با روی کار آمدن دولت یازدهم و یکی دو سال اخیر این یک درصد اجباری بوده است.

 معاون هماهنگی امور اقتصادی و منابع انسانی استانداری کرمانشاه گفت: یقینا این عدد یک درصد از اعتبارات اجرایی دستگاه ها، عدد چندان بزرگی نمی شود و این در حالیست که کشوری همچون کره جنوبی سالانه 4.5 درصد کل تولید ناخالص ملی خود را به امر پژوهش اختصاص می دهد.

 وی با تاکید بر اینکه باید بخش خصوصی ورود بیشتری به امر پژوهش داشته باشد، اظهارکرد: امیدواریم سهم بنگاه های غیردولتی کشور از تولید علم و فناوری بالاتر از حد کنونی برود.

 رییس ستاد هفته پژوهش و فناوری استان کرمانشاه با بیان اینکه فناوری از سه روش به دست می آید، گفت: تولید دانش فنی بر پایه انجام کارهای پژوهشی، مهندسی معکوس و انتقال فناوری سه روشی است که فناوری از طریق آنها به دست می آید.

 وی با بیان اینکه دولت زیرساخت های لازم را برای فعالیت در امر پژوهش و فناوری آماده کرده است، افزود: اکنون نگاه ها به سمت بنگاه های غیردولتی و بخش خصوصی است که با ورود به این عرصه بتوانند جامعه را به سمت توسعه بیشتر سوق دهند.

 معاون هماهنگی امور اقتصادی و منابع انسانی استانداری کرمانشاه گفت: به برکت سفر ریاست جمهوری به استان و در پی پیگیری های مکرر استاندار کرمانشاه امسال 12 میلیارد تومان برای تکمیل ساختمان پارک علم و فناوری استان اختصاص یافته که بتوانیم این کار عظیم را به سرانجام برسانیم و انشالله تا هفته پژوهش سال آینده این ساختمان را به بهره برداری برسانیم.

 رحیمی خاطرنشان کرد: حوزه دانش بنیان یکی از سرفصل های اصلی بحث اقتصاد مقاومتی است که این مهم نیز بسیار مورد تاکید مقام معظم رهبری است.

 این مقام مسئول با اشاره به زیرساخت های موجود بحث پژوهش و فناوری در استان گفت: استان کرمانشاه هم اکنون دارای یک پارک علم و فناوری است و در پنج شهرستان تابعه مرکز رشد دارد و در دو شهرستان دیگر نیز کانون شکوفایی دارد. همچنین در مرکز استان نیز دو مرکز رشد در دانشگاه های رازی و علوم پزشکی وجود دارد.

 وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر 292 شرکت در مراحل مختلف در زیر مجموعه پارک علم و فناوری استان قرار دارند. همچنین تاکنون 166 شرکت موفق و یا ناموفق از پارک علم و فناوری استان کرمانشاه خارج شده اند.

 رییس ستاد هفته پژوهش و فناوری استان با اشاره به تعداد شرکت های دانش بنیان استان افزود: در حال حاضر 54 شرکت دارای گرید دانش بنیان از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری داریم که خوشبختانه کرمانشاه به لحاظ توانمندی های موجودش در حوزه دانش بنیان به عنوان مرکز این فعالیت ها در سطح منطقه غرب کشور شناخته شده است.

 رحیمی با تاکید بر اینکه ما پژوهش را صرفا برای پژوهش نمی خواهیم، گفت: ما به دنبال آن هستیم که پژوهش ها تبدیل به فناوری و فناوری تبدیل به تولید کالا و خدمات و در نهایت این کالا و خدمات تبدیل به ثروت برای کشور شوند.

 وی یادآور شد: شرکتهای دانش بنیان استان در طول سال 94 رقمی بالغ بر دو میلیون و 800 هزار دلار صادرات کالای دانش بنیان به خارج از کشور داشته اند. همچنین واحدهای فناور استان در طول سال گذشته بالغ بر 70 میلیارد تومان فروش محصول در سطح کشور داشته اند.

 معاون استانداری کرمانشاه همچنین با اشاره به در دست ایجاد بودن مرکز رشد دانشگاه آزاد کرمانشاه اشاره کرد و گفت: با این وجود نسبت به جمعیت 100 هزار نفری دانشجویان استان به ظرفیت بسیار بیشتری برای فعالیت در امر پژوهش و فناوری نیاز داریم.

 رییس ستاد هفته پژوهش در استان کرمانشاه در ادامه به برنامه های این هفته اشاره کرد و افزود: برای اطلاع یافتن مردم به ویزه جوانان و دانشجویان از آخرین دستاوردهای پژوهشی استان نمایشگاهی را برگزار خواهیم کرد.

 وی ادامه داد: این نمایشگاه از 13 تا 15 آذر ماه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی کرمانشاه واقع در پارک شاهد دایر خواهد شد.

رحیمی اظهار امیدواری کرد که امسال بتوانیم نمایشگاه متفاوتی با رویکرد فناوری برگزار کنیم.

 وی خاطرنشان کرد: در روز اختتامیه نمایشگاه، تجلیل از شرکتها و افراد برتر در نمایشگاه را خواهیم داشت و همچنین از برترین پژوهشگران استان در دانشگاه ها و ادارات و سازمانهای مختلف استان نیز تجلیل خواهیم کرد.

 رییس ستاد هفته پژوهش و فناوری در استان کرمانشاه گفت: چهار کمیته اجرایی، علمی، برگزاری نمایشگاه و تبلیغات و اطلاع رسانی برنامه های هفته پژوهش در استان را پیش می برند.

 رحیمی با تاکید بر اینکه بخش قابل توجهی از کارهای برگزاری هفته پژوهش استان را بخش خصوصی به عنوان حامی پژوهش بر عهده گرفته است، گفت: این آمادگی را داریم که در سال آینده کل کار برگزاری برنامه های هفته پژوهش را به بخش خصوص واگذار کنیم.

 وی همچنین با بیان اینکه شعار محوری هفته پژوهش امسال «پژوهش تقاضامحور و تجاری سازی فناوری، زیربنای اقتصاد مقاومتی» است، گفت: به صدا درآوردن زنگ پژوهش در مدارس نیز از دیگر برنامه های هفته پژوهش و فناوری در استان است.

 رییس ستاد هفته پژوهش و فناوری استان کرمانشاه در پایان اظهارکرد: خوشبختانه استان کرمانشاه از نظر پژوهش و فناوری در سطح کشور دارای جایگاه مناسبی است و در حوزه شرکتهای دانش بنیان رتبه یازدهم کشور را داریم، اما باید تلاش کنیم که روز به روز جایگاه خود را در سطح کشور ارتقاء دهیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: