• شنبه ۸ آبان ماه، ۱۳۸۹ - ۰۸:۱۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 898-1987-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

/گذری بر بناهای مذهبی کرمانشاه/36

مسجد هاشمی کرمانشاه

بناهای مذهبی در هر کشوری از جایگاه ویژه ای نزد مردم برخوردارند که ایران اسلامی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و دارای هزاران بنای مذهبی با ارزش است و استان کرمانشاه نیز به واسطه عوامل بسیاری هم چون قرار گرفتن در مسیر شاهراه عتبات عالیات از قدیم الایام بناهای مذهبی بسیاری را داشته و این بناها نیز مورد تکریم و احترام مردم و زائران عتبات عالیات قرار گرفته است.

 

علیرضا مرادی بیستونی معاون فرهنگی و ارتباطات اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه، در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، در خصوص مسجد هاشمی کرمانشاه، گفت: مسجد هاشمی کرمانشاه نیز یکی دیگر از صدها بنای مذهبی استان کرمانشاه می باشد که در مرکز این شهر واقع شده است.

 

وی ادامه داد: این مسجد در ورودی بازار چال حسن خان به یک عبارت و به عبارت دیگر در خروجی بازار چال حسن خان منتهی به خیابان سید جمال الدین اسد آبادی بالاتر از چهارراه دروازه شرقی قرار دارد.

 

مرادی بیستونی تصریح کرد: مسجد هاشمی ورودی به مسجد امیرالمومنین علی علیه السلام و حسینیه جدید الاحداث اباعبداله الحسین (ع) و بقعه سید صالح حیران علیشاه و قبر مرحوم آیت اله آخوند ملاعبدالجلیل کرکوکی زنگنه و فضای سبز کناره آن یا قبرستان متروک پیشین اهالی شهر کرمانشاه قرار گرفته است.

 

معاون فرهنگی و ارتباطات اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه، گفت: بنیانگذار مسجد هاشمی کرمانشاه مرحوم حاج سید حسن هاشمی بوده است.

 

مدیر موزه های استان کرمانشاه، اظهار داشت: تاریخ احداث این بنای مذهبی شهر کرمانشاه به سال 1340 هجری خورشیدی بر می گردد.

 

مرادی بیستونی، اظهار داشت: بنای این مسجد از لحاظ معماری، بنایی بسیار ساده و شکیل است که دارای روحی خاص و معنوی می باشد.

 

معاون فرهنگی و ارتباطات اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه، گفت: این مسجد نیز با توجه به دلایل ذکر شده و قدمت اش در بین مردم شهر کرمانشاه دارای احترام خاص و جایگاه والایی است.

 

گفتنی است؛ سرویس میراث فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، در نظر دارد که در گزارش های بعدی خود با انجام گفت و گو با این مقام مسئول در اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان به معرفی دیگر بناهای مذهبی استان به صورت گزارش های مجزا بپردازد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: