• دوشنبه ۱۴ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 961-4614-5
  • خبرنگار : 6
  • منبع خبر : ----

آغاز کوچ بهاره عشایر استان کرمانشاه

مدیر امور عشایری استان کرمانشاه از آغاز کوچ بهاره عشایر این استان خبر داد.

علی‌اشرف آزادی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، با اشاره به آغاز  غیررسمی کوچ عشایر استان اظهار کرد: جامعه عشایری استان همزمان با گرم شدن هوا کوچ بهاره خود را به سمت مناطق سردسیر استان آغاز کرده و به مرور در مناطق ییلاقی مستقر خواهند شد.

آزادی افزود: امسال به دلیل سرمای هوا عشایر استان کوچ خود را با تاخیر انجام خواهند داد، هرچند برخی هم کوچ خود را آغاز کرده‌اند.

مدیر امور عشایری استان کرمانشاه تاکید کرد: سال گذشته تاریخ رسمی کوچ بهاره عشایر 15 فروردین ماه اعلام شده بود که امسال تصمیم گیری‌ها منطقه‌ای بوده و عشایر باید از 30 فروردین ماه کوچ خود را آغاز کنند.

وی تصریح کرد: عشایر استان تا 15 اردیبهشت ماه حق ورود دام به مراتع را نداشته و باید تعلیف دستی داشته باشند، در غیراینصورت با آنها برخورد و جریمه خواهند شد.

مدیر امور عشایر استان کرمانشاه
با بیان اینکه با فرا رسیدن  فصل بهار و گرم شدن هوا، 14هزار خانوار عشایری به همراه یک میلیون و500هزار راس دام، کوچ بهاره خود رابه مناطق ییلاقی آغاز می کنند، اظهار کرد: کوچ عشایر استان به دوصورت درون استانی و برون استانی صورت می‌گیرد و  عمده عشایر استان در مناطق ییلاقی درون استان مستقر می‌شوند.

به گفته آزادی عشایر استان کرمانشاه در کوچ بهاره مسافتی حدود 15تا 600 کیلومتر را  در مدت 30 تا 45 روز طی می‌کنند تا به محل استقرار خود برسند.

مديرامور عشاير استان کرمانشاه در ادامه با اشاره به راهگشايي، تعمير و مرمت راه‌هاي عشايري به منظور خدمات رسانی بهتر به عشایر حین کوچ اظهار کرد: با توجه به بارندگیهای رخ داده به ویژه در فصل بهار به منظور دسترسي آسان عشاير به اطراقگاه‌ها وگذرگاه‌ها اكيپ‌هاي راهگشايي در مسیر کوچ  کار تيغه زني ومرمت راه‌هاي عشايري را انجام داده تا امکان عبور عشایر و تردد کامیونهای خدمات رسان نظیر  آبرسانی، آردرسانی  و .... فراهم شود.

وی  در ادامه با اشاره به پوشش 100 درصدی واکسیناسیون دام عشایر علیه تب برفکی افزود: با هماهنگی دامپزشکی این اتفاق در مناطق قشلاقی استان رخ داده و درصددیم تا امسال واکسیناسیون علیه دیگر بیماریهای دام را برای دام‌های عشایر داشته باشیم.

وی گفت: به پنج هزار خانوار عشایری کوچ رو استان خدمات آبرسانی سیار ارائه می‌شود.

آزادی با اشاره به فرابخشی بودن مسائل و مشکلات عشایر از همه دستگاه‌ها و ارگانهاي خدمات رسان به جامعه عشاير خواست تا همكاري بيشتری به جامعه مولد عشاير داشته باشند.
 
انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: