• پنجشنبه ۱۷ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۲۰:۴۴
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 961-1585-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

وزیر کشور:

برای تحقق اقتصاد مقاومتی همه مردم باید به صحنه بیایند

وزیر کشور گفت: اقتصاد مقاومتی یک الگوی اقتصادی بومی مناسب برای درمان اقتصاد کشور است که رهبر معظم انقلاب نیز بر آن تاکید کرده و همه موظف به اجرای آن هستیم.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، عبدالرضا رحمانی فضلی در نشست شورای اداری استان کرمانشاه با رویکرد اقتصاد مقاومتی که عصر امروز(17 فروردین) در استانداری برگزار شد، موضوع اقتصاد و خصوصا تولید و اشتغال را معضل بزرگ کنونی کشور نامید که باید برای آن چاره اندیشی شود.

وی با بیان اینکه مردم حق دارند بلحاظ معیشت و اشتغال وضعیت مناسبی داشته باشند، گفت: ما بعنوان مدیران نظام وظیفه داریم شرایط را برای اشتغال مردم و بهبود وضعیت معیشت آنان فراهم کنیم.

وی بهبود وضعیت اقتصادی را در افزایش اقتدار ملی موثر دانست و گفت: از مولفه های مهم اقتدار ملی موضوع اقتصاد است و باید با فاصله گرفتن از اقتصاد تک محصولی به سمت اقتصادی پویا و قدرتمند حرکت کنیم.

رحمانی فضلی بر لزوم ایجاد تعادل و توازن در کشور تاکید کرد و با بیان اینکه در یک حالت عدم توازن در کشور به سر می بریم، گفت: وقتی در مناطق مرزی کشور اوضاع اقتصادی نامناسب باشد، مردم مرزدار مهاجرت کرده و مرزها خالی می شود که در آنصورت مجبور می شویم برای حفظ امنیت، نیروهای نظامی را در مرزها مستقر کنیم که هم هزینه های سنگینی دارد و هم امنیتی پایدار شکل نمی گیرد.

وزیر کشور افزود: از سوی دیگر وقتی مهاجرت رخ می دهد، در شهرهای بزرگ با معضل حاشیه نشینی مواجه می شویم که بستری برای رشد ناهتجاریهای اجتماعی است.

وی با بیان اینکه توزیع منابع و امکانات در کشور به خوبی صورت نگرفته که امروز شاهد ایجاد اختلاف بین استانها بلحاظ شاخص های توسعه هستیم، گفت: دولت و مجلس خود را موظف به ایجاد توازن بین مناطق مختلف کشور می دانند.

وی به رابطه بین بهبود شرایط اقتصادی و افزایش رضایتمندی مردم اشاره کرد و گفت: اگر نشاط سیاسی و مشارکت بالای سیاسی می خواهیم، باید اوضاع اقتصادی مردم مطلوب باشد.

وی اقتصاد مقاومتی که مورد تاکید مقام معظم رهبری است را الگوی بومی مناسبی برای بهبود اوضاع اقتصاد کشور برشمرد و گفت: مقام معظم رهبری بر اجرای اقتصاد مقاومتی تاکید دارند و همه موظف به اجرای آن هستیم و در 24 محور سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی را ابلاغ کردده اند و به نوعی راه را به ما نشان داده اند.

وزیر کشور با بیان اینکه برای تحقق اقتصاد مقاومتی همه مردم باید به صحنه بیایند، عنوان کرد: نباید فعالیت های اقتصادی کوچک و خرد را نادیده گرفت، زیرا از محل این کارهای کوچک می توان اشتغال بالایی ایجاد کرد. البته در کنار این فعالیت ها باید با حمایت از کارآفرینان به ایجاد و توسعه واحدهای اقتصادی بزرگ نیز اهتمام داشت.

رحمانی فضلی با تاکید بر لزوم استفاده مناسب از ظرفیت ها و توانمندیهای داخلی، گفت: در کتار این باید برای جذب سرمایه گذاری خارجی هم تلاش کنیم و زمینه را برای ورود آنان فراهم نماییم.

وی به وضعیت استان کرمانشاه هم اشاره کرد و گفت: کرمانشاه همه عناصر توسعه از آب و خاک گرفته تا مرز مشترک با عراق و نیروهای انسانی مستعد را در خود دارد، با این وجود از نرخ بیکاری بالای 22 درصدی رنج می برد.

وی افزود: برای رفع مشکلات اقتصادی استان همه باید وارد عرصه شده و تلاش کنند. در کنار این باید از توان هلدینگ های بزرگ اقتصادی نظیر قرارگاه خاتم و بنیاد مستضعفان هم در این استان استفاده کرد.

رحمانی فضلی با انتقاد از عملکرد استان در بحث جذب سرمایه گذرای خارجی، گفت: باید 200 پروژه آماده که مجوزهای آن اخذ شده باشد در استان برای معرفی به سرمایه گذاران وجود داشته باشد.

وی با بیان اینکه تنها با تکیه بر منابع بودجه عمومی و بانکها نمی توان کارها را در استان پیش برد، گفت: باید از محل های مختلف کار تجهیز منابع صورت گیرد و استاندار این استان چند نفر را بعنوان مشاور تامین مالی انتخاب کند.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: