• شنبه ۲۶ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 961-16614-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : ----

76 هزار کودک کرمانشاهی سنجش بینایی شدند

کارشناس مسئول دفتر پیشگیری از معلولیت‌های اداره کل بهزیستی استان کرمانشاه از سنجش بینایی بیش از 76 هزار کودک سه تا شش ساله در استان در طرح پیشگیری از تنبلی چشم (آمبلیوپی) خبر داد که در سال گذشته انجام شد.

دلکش الیاسی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، با اشاره به سنجش بینایی 76 هزار و 853  کودک سه تا شش سال در سال گذشته، اظهار کرد: از این تعداد 5172 نفر مشکوک به اختلالات چشمی بودند که توسط کارشناسان به مراکز درمان ارجاع داده شده اند.

وی افزود: در این بین 306 کودک مبتلا به تنبلی چشم شناسایی شدند تا درمان‌های تکمیلی برای آنها صورت گیرد.

این کارشناس با بیان اینکه سن طلایی برای تشخیص بیماری تنبلی چشم پنج سالگی است، خاطرنشان کرد: در استان کرمانشاه 35 مرکز سنجش بینایی به صورت ثابت فعال است و در طول این طرح نیز 980 پایگاه سیار اضافه شد تا کار سنجش بینایی کودکان سه تا شش سال در استان انجام شود.

الیاسی هدف از اجرای این طرح را افزایش میزان دسترسی کودکان به خدمات غربالگری بینایی به ویژه در مناطق محروم دانست و افزود: همچنین افزایش آگاهی آحاد جامعه از بیماری‌های چشمی و راه‌های پیشگیری از آن نیز در دستور کار قرار داشت.

وی با بیان اینکه طرح سنجش بینایی کودکان در سه سطح اجرا می‌شود، تاکید کرد: در سطح اول کودک توسط معاینه کننده آموزش دیده در محل پایگاه سنجش می‌شود که در صورت مشکوک بودن برای معاینات تخصصی‌تر به سطح دوم یعنی اپتومتریست ارجاع شده و مورد معاینه قرار می گیرد.

کارشناس مسئول دفتر پیشگیری از معلولیت‌های اداره کل بهزیستی استان کرمانشاه بیان کرد: آن دسته از کودکان بیمار که نیاز به معاینات دقیق‌تری داشته باشند، توسط اپتومتریست به سومین سطح برنامه که معاینه توسط چشم پزشک است، ارجاع داده خواهند شد.

الیاسی یادآور شد: طی مراحل انجام شده کودکان مشکوک به آمبلیوپی و سایر اختلالات بینایی غربال شده و پس از تشخیص قطعی تحت درمان به موقع قرار می گیرند.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: