• سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 962-22914-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : ----

مدیرکل تجاری سازی معاونت علمی ریاست جمهوری:

مسیر تجاری‌سازی و کارآفرینی در ایران نوپا است

مدیرکل تجاری سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، گفت: مسیر تجاری‌سازی و کارآفرینی در ایران هنوز مسیر نوپایی است.

حسام زند حسامی در گفت و گو با خبرنگار سرویس «علمی و آموزشی» ایسنا منطقه کرمانشاه، با بیان اینکه مسیر تجاری سازی در کشور مسیر تازه‌‎ای است، گفت: در دهه اول انقلاب عمده دانشگاه‌های کشور آموزش محور بودند و پس از آن پژوهش محور شدند و نسل سوم دانشگاه‌ها  که دانشگاه‌های کارآفرین هستند به تدریج در کشور در حال شکل‌گیری هستند.

وی افزود: این نسل سوم دانشگاه‌هاست که می‎‌تواند مسیر تجاری‌سازی در کشور را رونق دهد و خوشبختانه روند حرکت به این سمت آغاز شده است.

زند حسامی به تاریخچه مصرف‌گرایی در ایران اشاره کرد و افزود: ایران از حدود 250 سال پیش با توجه به حکومت های مستقر در آن از مسیر تجارت و تولید فاصله گرفت و به یک کشور مصرف کننده تبدیل شد.

این مسئول تصریح کرد: صنعت گران در آن زمان تنها متناسب با نیازهای بومی تولیداتی را داشتند و به هیچ عنوان به صادرات محصولات خود و تجاری سازی گسترده آن فکر نمی‌کردند.

وی افزود: متاسفانه این روند تا امروز نیز تا حد زیادی ادامه پیدا کرده، اما در دهه‌های اخیر حرکت هایی به سمت تجاری‌سازی آغاز شده و با حرکت به سمت دانشگاه‌های کارآفرین امید می‌رود این روند رشد و شتاب بیشتری بگیرد.

زند حسامی با بیان اینکه بیشتر تولیدکنندگان کشور از همان ابتدای فعالیت نگاه صادراتی ندارند، گفت: این امر موجب شده تا پس از سالها تولید و گسترش کار، زمانی که محصول آنها به مرحله صادرات می‌رسد متوجه می‌شوند که اصلا کالای آنها باب صادرات نیست.

وی افزود: مشکل کار اینجاست که تولیدکنندگان ما بدون ارزیابی درست و دقیق از بازار صادرات اقدام به تولید می‌کنند، تنها صرف اینکه تولیدی داشته و فروش محلی و یا منطقه‌ای داشته باشند.

زندحسامی فرآیند کارآفرینی در کشور را بسیار جوان دانست و اظهار کرد: آرام آرام کشور به سمتی در حال حرکت است که اکوسیستم کارآفرینی در کشور شکل گیرد.

مدیرکل تجاری‌سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه بیشتر حمایت‌های این نهاد فکری و مشاوره‌ای است، گفت: در کنار تسهیلات عمده، تمرکز و تلاش ما بر این است که بتوانیم به صاحبان ایده و شرکت‌های دانش بنیان مشاوره فکری، حقوقی و صادراتی بدهیم، بطوری که آنها بتوانند طرح خود را به مرحله تجاری‌سازی برسانند.

وی افزود: مشخصا در چندسال اخیر 400 طرح تحت حمایت قرار گرفتند تا بتوانند به سمت تجاری سازی حرکت کنند.

زند حسامی تصریح کرد: در این بین طرح‌های ملی متعددی نیز هستند که بنا بر نیاز و اولویت کشور در دستور کار قرار گرفته که حمایت چند میلیارد تومانی از آنها انجام شده است.

مدیرکل تجاری‌سازی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در پایان با تقدیر از فعالیت‌های پارک علم و فناوری جهاددانشگاهی کرمانشاه، به زیرساخت‌های مطلوب این مرکز اشاره کرد و افزود: با توجه به زیرساخت های موجود و نیز همتی که در مسئولین پارک کرمانشاه سراغ داریم، این مرکز در سالهای آینده می‌تواند قطب تجاری سازی ایده‌های دانش بنیان باشد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: