• سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۹:۱۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 962-887-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : ----

خواسته‌های هنرمندان کرمانشاه از مسئولین

از دوسالانه خوشنویسی میرزای کلهر تا دبیرخانه جشنواره بین‌المللی تئاتر

اهای فرهنگ و هنر کرمانشاه خواسته‌های خود از مسئولین و مدیران استان را مطرح کردند.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، در نشست استاندار کرمانشاه با اهالی فرهنگ و هنر که امروز (26 اردیبهشت) برگزار شد،  جمعی از آنان به بیان خواسته های خود در زمینه‌های مختلف پرداختند.

جواد کریمی به نمایندگی از انجمن موسیقی استان کرمانشاه از نبود یک سالن مجهز با سیستم صوتی مناسب گلایه کرد و افزود: متاسفانه حمایت خوبی از موسیقی اصیل و فاخر ما صورت نمی‌گیرد.

وی ادامه داد: این امر باعث می‌شود موسیقی زیرزمینی شود و جوانان هم به سمت این موسیقی کشیده شوند.

این فعال حوزه موسیقی با بیان اینکه موسیقی بومی و محلی کرمانشاه غنای قابل توجهی دارد، تاکید کرد: بسیاری از ملودی‌های کردی کرمانشاه در دست فراموشی هستند.

دوسالانه خوشنویسی می‌خواهیم

در ادامه عبدالله جواری از پیشکسوتان هنر خوشنویسی استان کرمانشاه نیز از بزرگان خوشنویسی کرمانشاه از جمله "میرزا رضا کلهر" یاد کرد که برخی از آنها خوشنویسی کشور را تحت تاثیر قرار داده‌اند.

وی معتقد است، برای گرامیداشت یاد این هنرمندان مانند میرزای کلهر باید دوسالانه خوشنویسی به نام ایشان در کرمانشاه برگزار شود.

جواری خواستار حمایت از خوشنویسان جوان هم شد و افزود: باید نمایشگاهی برای فروش آثار این هنرمندان وجود داشته باشد تا سرخورده نشوند.

نگاه جدید و عملیاتی نیاز است


فریدون معتمدیان مدیرعامل خانه مطبوعات استان کرمانشاه نیز گفت: توجه به فرهنگ و هنر کرمانشاه نگاه جدید و عملیاتی می‌خواهد؛ زیرا حرف زیاد زده می شود و اکنون نیازمند عمل هستیم.

وی خواستار حفظ جایگاه فرهنگ و هنر استان و حضور بیشتر و پرنگ‌تر مسئولین در برنامه‌های فرهنگی شد و ادامه داد: نباید اجازه بدهیم پیشینه فرهنگی کرمانشاه از دست برود.

معتمدیان معتقد است، در سایه توسعه فرهنگ و هنر است که می‌توان به توسعه سیاسی و اقتصادی هم دست پیدا کرد.

کرمانشاه را با موسیقی و ادبیات می‌شناسند

در ادامه عزتی شاعر کرمانشاهی نیز ادبیات را زبان و بیانگر تفکر و اندیشه یک جامعه دانست که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: استان کرمانشاه با دو هنر مهم موسیقی و ادبیات شناخته می‌شود و نباید بگذاریم این دو هنر مهم از دست برود.

این هنرمند کرمانشاهی خواستار توجه ویژه به شهرستان‌های استان هم شد و یادآوری کرد: بسیاری از انجمن‌های هنری در شهرستان‌های استان غیرفعال است.

باید دبیرخانه جشنواره بین‌المللی تئاتر داشته باشیم


در ادامه رئیس انجمن هنرهای نمایشی کرمانشاه نیز از قدمت این انجمن یاد کرد که 1200 عضو فعال دارد  و سال گذشته بیش از 825 اجرا داشته است.

محمدرضا درند از مشکلات انجمن هنرهای نمایشی یاد کرد و افزود: یکی از این مشکلات این است که سالن تئاتر کرمانشاه را از ما گرفتند و مشکل دیگر عدم پرداخت مطالبات هنرمندان تئاتر است که برخی از سال 91 مطالبه دارند.

وی در ادامه از موازی کاری دستگاه‌ها برای برپایی نمایش هم انتقاد کرد که کیفیت کار را زیر سوال می‌برد و افزود: هر دستگاه و اداره‌ای برای خود یک نمایش برپا می‌کند که گاهی بی کیفیت است.

این فعال حوزه تئاتر همچنین خواستار برگزاری جشنواره بین‌المللی تئاتر در کرمانشاه و راه‌اندازی دبیرخانه دائمی آن شد.

شهرداری از هنرمندان جوان شهر کمک نمی‌گیرد

روزبه حبیبیان نماینده انجمن گرافیک کرمانشاه نیز گفت: توقع داریم دولت‌های اصلاح طلب بیشتر به هنر و هنرمندان توجه داشته باشند.

وی اظهار کرد: متاسفانه شهرداری از ظرفیت جوانان هنرمند شهر استفاده نمی‌کند و نتیجه آن تبدیل شدن شهر به یک زباله‌دانی بزرگ در ایام انتخابات است.

حبیبیان خواستار برگزاری مستمر نشست با هنرمندان شد و افزود: امیدواریم مطالباتی که در این نشست مطرح می‌شود محقق شود.

مجوز و ممیزی کتاب به خود کرمانشاه واگذار شود

در ادامه مهرداد مرادی نماینده ناشران و مسئول انتشارات سرانه نیز از مشکلات متعدد ناشران یاد کرد و افزود: یکی از این مشکلات وجود ناشر مولفان است است که کیفیت کار را پایین آورده اند.

وی گفت: خواسته دیگر ما این است که مجوز و ممیزی کتاب به خود کرمانشاه واگذار شود، زیرا طی کردن این مسیر در تهران حدود سه ماه زمان نیاز دارد.

هنرمندان سفیران فرهنگ جامعه هستند

کیوان شمشیربیگی نماینده انجمن سینمای جوان کرمانشاه هم خواستار توجه ویژه به هنرمندان شد و گفت: متاسفانه گنجینه هنرمندان سربسته و پلمب باقی مانده است، این در حالیست که هنرمندان سفیر فرهنگی یک جامعه هستند، نه سیاستمداران و ... .

این هنرمند کرمانشاهی تاکید کرد: خواسته دیگر ما این است که بودجه فرهنگی دستگاه ها به کمک هنرمندان بیاید تا هنرمند مجبور نباشد برود دنبال ادارات تا به او کار بسپارند.

شمشیربیگی یادآوری کرد: گاهی بودجه خوبی در اختیار بدنه فرهنگی دستگاه ها است که انجام پروژه‌ها و مستندهایشان را هم به جوانان شهر کرمانشاه نمی‌دهند و هنرمندان دیگر استان‌ها از آن استفاده می‌کنند.

دومین کتاب عکس کرمانشاه را منتشر می‌کنیم

علیرضا قمری رئیس انجمن عکاسان کرمانشاه نیز از این انجمن به عنوان انجمنی جوان یاد کرد که برخی از اعضای آن در بعد بین‌المللی مطرح هستند.

وی اظهار کرد: اولین کتاب عکس کرمانشاه را چاپ کردیم و برنامه داریم کتاب دوم را هم چاپ کنیم.

قمری تصریح کرد:  جای جشنواره‌های ملی و بین‌المللی عکس در استان ما خالی است.

موسسات قرآنی حمایت نشوند دچار رکود می‌شوند

محمدی نماینده موسسات قرآنی نیز از فعالیت 75 موسسه قرآنی و 400 کانون فرهنگی و هنری مساجد در کرمانشاه خبر داد.

وی افزود: این کانون‌ها و موسسات به حمایت نیاز دارند، در غیراینصورت به تعطیلی کشیده می‌شوند.

محمدی با بیان اینکه دستگاه‌ها موظفند نیم درصد بودجه خود را به فعالیت قرآنی تخصیص دهند، خواستار همکاری بیشتر دستگاه‌ها در این خصوص شد.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: