• پنجشنبه ۱۱ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 963-3284-5
  • خبرنگار : 6
  • منبع خبر : ----

معاون وزیر جهادکشاورزی:

خودکفایی در تولید دانه روغنی کلزا را در برنامه داریم

معاون زراعت وزارت جهادکشاورزی گفت: رسیدن به خودکفایی در تولید دانه روغنی کلزا را در برنامه داریم.

به گزارش ایسنا منطقه کرمانشاه، عباس کشاورز در بازدید از مزارع کلزای استان کرمانشاه گفت: خودکفایی در تولید دانه روغنی کلزا و عدم وابستگی به خارج از کشور یکی از اهداف وزارت جهادکشاورزی است.

کشاورز با اشاره به اینکه در کشت کلزا به دنبال این هستیم تا مصرف بذور را پایین بیاوریم، خاطرنشان کرد: در اراضی کشاورزان اروپایی یک کیلو و 600 گرم بذر کلزا در هکتار استفاده می‌شود و ما نیز به دنبال این هستیم که مصرف بذر را در مزارع به اندازه استاندارد برسانیم که در این زمینه نیاز است کشاورزان ما مدیریت پذیرتر شوند.

وی در ادامه اظهار کرد:  مزارع کلزای استان کرمانشاه از کیفیت خوبی برخوردارند، تا جایی که در سال زراعی جاری برخی از مزارع کلزای کرمانشاه رکوردار تولید در کشور خواهند بود.

کشاورز در ادامه از مزارع نخود، گندم و جو دیم که با همکاری موسسه بین المللی ایکاردا اجرا شده  بازدید کرد و گفت: اراضی دیم را باید به سمت حاصلخیزی خاک ببریم و به کشاورزان توصیه می کنیم با رعایت تناوب و سایر مسائل مربوط به کشاورزی حفاظتی علاوه بر تولید مناسب از منابع خاک هم محافظت کنیم.

معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی در زمینه کشت گندم و جو نیز به کشاورزان توصیه کرد، بذور جدید استاندارد بکار ببرند و اگر خواستند از بذور خودشان استفاده کنند حتماً بذور را بوجاری کنند.

خسرو شهبازی رئیس سازمان جهادکشاورزی استان کرمانشاه  نیز در حاشیه این بازدید اظهار کرد: خوشبختانه با پشتکار کشاورزان و برنامه ریزی سازمان جهادکشاورزی سطح زیر کشت کلزا در استان نسبت به سال گذشته افزایش قابل توجهی داشته است.

شهبازی خاطر نشان کرد: با اقدامات مناسب سازمان در این زمینه، در حال حاضر بیش از چهار هزار هکتار سطح قابل برداشت در استان داریم.

وی افزود: سال گذشته 2240 تن کلزا در  استان کرمانشاه تولید شد که تمام کلزای تولیدی استان با پرداخت هفت میلیارد تومان بصورت  تضمینی از کلزا کاران استان خریداری شد که همین موضوع یکی از عوامل تشویق کشاورزان به کشت کلزا می باشد.

 شهبازی گفت: بدلیل اقدامات سازمان جهادکشاورزی از جمله  برنامه ریزی در تهیه بذر مناسب و استاندارد، توزیع به موقع بذر و نهاده ها، برگزاری دوره های آموزشی کاربردی و چهره به چهره و... خوشبختانه  تمامی مزارع کلزای استان از وضعیت مطلوبی برخوردار هستند.

مهندس کشاورز معاون وزیر جهادکشاورزی در سفر یک روزه به استان کرمانشاه  با حضور مسئولین کشاورزی استان از تعدادی از مزارع کلزای دهستان‌های درودفرامان، الهیارخانی، میاندربند و سراب نیلوفر شهرستان کرمانشاه و یک کارخانه بوجاری بذر بازدید کرد.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: