• سه شنبه ۱۶ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 963-3684-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : ----

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه:

زنگ خطر صادرات کرمانشاه به صدا درآمده است

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه با ابراز نگرانی از به صدا درآمدن زنگ خطر صادرات استان کرمانشاه، گفت: باید هرچه زودتر فکری به حال کاهش صادرات از مرزهای استان بشود.

کیوان کاشفی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، با اشاره به روند کاهشی صادرات استان در سال گذشته، اظهار کرد: در سال 95 برخلاف روند صعودی صادرات 10 سال گذشته، شاهد کاهش 28 تا 30 درصدی صادرات از مرزهای استان بودیم و این روند کاهشی در چند ماهه ابتدایی امسال نیز ادامه دارد.

وی ادامه داد: دلیل این کاهش صادرات به هیچ عنوان متوجه تجار و تولیدکنندگان ما نیست و کاهشی در تولیدات کارخانه‌های استان هم نداشتیم، بلکه این کاهش ناشی از مسائل مرزی و از دست رفتن مزیت برخی از مرزها خصوصا مرز "پرویزخان" است.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه در گذشته پرویز خان شریان صادرات از ایران و کرمانشاه به تمام عراق و حتی‌ بخشی‌های مرکزی این کشور بود، تاکید کرد: اکنون دولت مرکزی بین اقلیم کردستان و بخش عرب نشین خط حائلی ایجاد کرده که در این خط حائل تشریفات گمرکی و بازدیدهایی صورت می‌گیرد.

به گفته کاشفی، این روند که گاهی با اعمال سلیقه همراه است، هزینه و زمان را افزایش می‌دهد و از همین رو آنها به جای مرز پرویز خان به سمت مرزهای عرب‌نشین از جمله سومار، مهران و حتی مرزهای اسنان خوزستان سوق پیدا کرده‌اند.

وی عنوان کرد: این در حالی است که در گذشته عمده صادرات ما از مرز پرویز خان صورت می‌گرفت و همین امر باعث افت صادرات از مرزهای استان شده است.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه با بیان اینکه باید با اقدامات سریع این روند کاهشی را جبران و مزیت‌های مرزی استان را بازگردانیم، یادآوری کرد: خوشبختانه ما دو مرز "خسروی" و "سومار" را داریم که با بخش عربی عرق همجوارند و می‌توانند بخشی از کاهش صادرات پرویز خان را پوشش دهند.

کاشفی خاطرنشان کرد: از این پس باید بر روی مرز سومار حساب ویژه‌ای باز کنیم و هرآنچه که تا کنون سرمایه‌گذاری روی مرز پرویز خان صورت گرفته به سمت سومار سوق دهیم.

وی با بیان اینکه مرز سومار مسیر بسیار کوتاهی تا مندلی عراق دارد، ادامه داد: این مسیر کوتاه باعث می‌شود هزینه حمل و نقل از مرز سومار نصف مرز پرویز خان باشد.

به گفته این مسئول، راه دسترسی مرز سومار نیز باید مورد توجه ویژه قرار گیرد، زیرا راه کنونی از سه راهی گیلانغرب به سومار که حدود 60 کیلومتر است بسیار نامناسب است و باید تسطیح شود.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران همچنین خواستار افزایش سرعت کار در مرز سومار شد و گفت: این مرز حتما باید 24 ساعته شود و به علاوه بتوانیم در زمان کوتاهی این مرز را به سمت رسمی شدن پیش ببریم.

کاشفی در خصوص مرز خسروی نیز اظهار کرد: برای مرز خسروی باید بر روی صادرات موادغذایی تمرکز کنیم، زیرا در سمت عراق آزمایشکاه مناسبی در این خصوص وجود دارد.

وی از روش‌هایی که می‌تواند مزیت صادرات مرز پرویز خان را بازگرداند هم یاد کرد و افزود: باید افزایش و تنوع رویه‌های گمرکی را در این مرز داشته باشیم و خصوصا ترانزیت و واردات را نیز از این مرز برقرار کنیم.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه با اشاره به اینکه 90 درصد صادرات کرمانشاه به عراق است و نمی‌توان از این بازار غافل بود، یادآوری کرد: در کنار بازار عراق باید برای بازارهای دیگری از جمله بازار سوریه هم برنامه داشته باشیم که قرار است اتاق بازرگانی دعوت از رایزن اقتصادی و سفیر این کشور را داشته باشد.

کاشفی عنوان کرد: نکته دیگر بالا بودن هزینه تمام شده کالاهای تولیدی در داخل ایران است که از قدرت رقابت با محصولات مشابه کشورهای دیگر  می‌کاهد و برای این بخش هم باید برنامه داشته باشیم و حمایت‌های ویژه‌ای از تولیدکننده برای کاهش هزینه تمام شده صورت گیرد.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه با بیان اینکه انجام این موارد نیازمند همکاری همه دستگاه‌ها و بخش‌های مختلف است، تصریح کرد: متاسفانه کارگروه توسعه صادرات که محل هماهنگی برای صادرات 
 و یکی از حیاتی ترین کارگروه‌ها است بسیار ضعیف برپا می‌شود و ما باید حتما این کارگروه را 15 روز یکبار داشته باشیم.

وی در پایان از صادرات به عنوان عاملی برای رونق تولید و اشتغال و ایجاد ثروت برای کشور یاد کرد و افزود: صادرات بزرگترین استراتژی برای بخش صنعت و یک بازار رایگان خوب در دیگر کشورها است که نباید از آن غافل شویم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: