• سه شنبه ۱۶ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 963-17014-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : ----

مدیرکل محیط زیست استان:

10 صنعت کرمانشاه از آلایندگی خارج شدند
"سیروان" پاک‌ترین رودخانه کرمانشاه

مدیرکل محیط زیست استان کرمانشاه گفت: صنایع آلاینده کرمانشاه از 45 مورد سال گذشته، به 35 مورد کاهش یافته است.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، غلامحسین کاظمی در نشست خبری که امروز (16 خرداد) و به مناسبت هفته محیط زیست(16 تا 22 خرداد) برگزار شد، با اشاره به پایش مستمر صنایع بزرگ و کوچک استان اظهار کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که اکنون 35 واحد صنعتی آلاینده در استان داریم.

وی با بیان اینکه اکثر این واحدها از صنایع کوچک مانند سنگ شکن‌ها هستند، خاطرنشان کرد: البته صنایع بزرگی مانند نیروگاه بیستون و قند بیستون را نیز داریم.

به گفته این مسئول، اکثر صنایع بزرگ استان به سیستم پایش لحظه‌ای مجهزند و هرگونه آلودگی این صنایع رصد می‌شود.

کاظمی افزود: اگرچه دید ما تعامل است، اما با واحدهای آلاینده بدون اغماض برخورد داریم.

روزهای غبار آلود امسال نصف پارسال بود

وی با بیان اینکه مشکلی جدی از نظر آلودگی صنایع نداریم، تاکید کرد: عامل اصلی آلودگی هوا در کرمانشاه ریزگردها هستند.

مدیرکل محیط زیست استان کرمانشاه با بیان اینکه در سال گذشته هوای کرمانشاه 37 روز غیراستاندارد بود، ادامه داد: از ابتدای امسال تا کنون نیز دو روز غیراستاندارد و در وضعیت هشدار بودیم که این عدد نسبت به مدت مشابه سال قبل نصف شده است.

کاظمی منشا اصلی ریزگردها را خارج از مرزها دانست و یادآوری کرد: اخیرا تفاهم‌نامه‌ای بین سازمان محیط زیست و کشور عراق منعقد شده که بر اساس آن 200 هکتار در منطقه بغداد برای تثبیت خاک در نظر گرفته شده است.

 افعی دم عنکبوتی، سمندر لرستانی و پلنگ ایرانی در خطرند

وی در ادامه از تنوع زیستی قابل توجه در استان کرمانشاه یاد کرد و گفت: ما  در کرمانشاه 48 گونه پستاندار(معادل 28 درصد گونه‌های کشور)، 180 گونه پرنده(34 درصد گونه‌های کشور)، 33 گونه ماهی(19 درصد گونه‌های کشور) و 35 گونه خزنده و دوزیست(18 درصد گونه‌های کشور) داریم.

وی با اشاره به وجود هشت هزار گونه گیاهی در کشور، افزود: از این تعداد 1200 گونه در کرمانشاه شناسایی شده است.

مدیر کل محیط زیست استان کرمانشاه از گونه‌های شاخص استان هم یاد کرد و ادامه داد: ما در منطقه 3800 هکتاری قراویز حدود هزار راس آهو داریم که از گونه‌های شاخص است.

کاظمی با بیان اینکه زمانی در سایت داربادام قلاجه هم "گوزن زرد" را داشتیم، گفت: مجری این سایت خود سازمان بود که برخی از سایت‌های کشور از جمله سایت داربادام را جمع کرد و گوزن‌های آن برای تکثیر و پرورش بهتر به جای دیگری منتقل شدند.

وی گونه‌های افعی دم عنکبوتی، سمندر لرستانی، شوکا ( در منطقه بوزین و مره‌خیل) و پلنگ ایرانی را نیز از جمله گونه‌های در معرض خطر استان دانست که البته پلنگ ایرانی اکنون تحت حمایت است.

مدیرکل محیط زیست استان کرمانشاه از وسعت 163 هزار هکتاری مناطق تحت مدیریت محیط زیست در استان هم یاد کرد و ادامه داد: این وسعت در حال حاضر 6.7 درصد عرصه استان است و این در حالی است که استاندارد جهانی 10 درصد است.

به گفته این مسئول، در استان کرمانشاه پنج منطقه شکار و تیراندازی ممنوع وجود دارد که قابلیت ارتقا سطح دارند و اگر این پنج منطقه نیز اضافه شود، یازده درصد مساحت استان تحت مدیریت محیط زیست خواهد بود.

25 یگان حفاظت در آماده‌باش مقابله با آتش‌سوزی

کاظمی سپس از وضعیت آتش‌سوزی در عرصه مناطق تحت مدیریت محیط زیست استان هم یاد کرد و گفت: 25 یگان حفاظت برای مقابله با حریق در فصل گرما آماده‌باش هستند.

وی افزود: از ابتدای سال تا کنون نیز تنها دو مورد آتش‌سوزی داشتیم که با حضور به موقع نیروها در مراحل اول خاموش شد.

مدیرکل محیط زیست استان کرمانشاه یادآوری کرد: در سال 95 هم وسعت و تعداد آتش‌سوزی‌ها حدود یک سوم سال قبل از آن بود.

"سیروان" پاک‌ترین رودخانه کرمانشاه

مدیرکل محیط زیست استان کرمانشاه سپس به وضعیت رودخانه‌های استان و آلودگی آنها اشاره کرد و افزود: یکی از مهمترین عواملی که باعث آلودگی رودخانه‌ها می‌شود ورود فاضلاب‌های شهری و روستایی است.

کاظمی خاطرنشان کرد: هزینه بالا باعث شده اجرای سیستم‌های جمع‌آوری فاضلاب طولانی شود اما اقدامات خوبی هم در این خصوص انجام شده است.

وی گفت: اگر بخواهیم پاک‌ترین رودخانه استان را از نظر نبود آلودگی نام ببریم می‌توان به رودخانه "سیروان" اشاره کرد.

همه پسماندهای بیمارستانی بی‌خطر می‌شوند

مدیرکل محیط زیست استان کرمانشاه از وضعیت مدیریت پسماند در استان هم یاد کرد و افزود: کل استان به هشت منطقه تقسیم شده و قرار است پسماندهای هر منطقه در یک شهرستان مدیریت شود.

کاظمی گفت: به علاوه در خصوص زباله‌های بیمارستانی نیز برنامه‌های خوبی داریم و مقرر شده مرکزی برای دفن پسماندهای عفونی  و ویژه در کرمانشاه داشته باشیم.

وی اظهار کرد: تا مشخص شدن مکان جدید، فعلا با تدابیر خاص از همن محل قبلی استفاده می‌شود و تمام پسماندهایی که از بیمارستان‌ها و مراکز درمانی می‌آید ابتدا بی خطر خواهد شد.

به گفته این مسئول، با جلساتی که با بخش مرکز بهداشت برگزار شد مقرر شده اگر شرکت‌های خصوصی که مدیریت پسماندهای بیمارستانی را دارند تخلف کنند با آنها برخورد شود.

پیشرفت 90 درصد سایت پرنده‌نگری هشیلان


کاظمی اشاره‌ای هم به سایت پرنده‌نگری تالاب هشیلان داشت و افزود: این سایت برای تکمیل 800 میلیون تومان اعتبار نیاز دارد که 600 میلون آن برای تکیل ساختمان و مابقی برای تجهیز است.

به گفته این مسئول، در سال گذشته 600 میلیون تومان برای این سایت تصویب شد که فقط 300 میلیون تومان آن پرداخت شد و آن هم صرف تسویه بدهی پیمانکار شد.

وی گفت: فقط 10 درصد از کار این سایت باقی مانده و در صورت تکمیل می‌توان آن را به خود مردم و بخش خصوصی واگذار کرد.

مدیرکل محیط زیست استان کرمانشا در بخش دیگری از سخنان خود از ساخت و ساز در اراضی منطقه "چالابه" هم یاد کرد و افزود: محیط زیست هیچ مجوزی در این خصوص صادر نکرده است.

وی با بیان اینکه واگذاری اراضی این منطقه به غیر را نداشتیم، تصریح کرد: بخشی از این اراضی مستثنیات مردم است و سند دارند و می‌توانند بر اساس مجوز کاربری که دارند از آن استفاده کنند.


مدیرکل محیط زیست استان کرمانشاه در پایان شعار امسال هفته محیط زیست را "من با طبیعتم" اعلام کرد و گفت: پاکسازی منطقه چالابه، بازدید رایگان از موزه تنوع زیستی و تاریخ طبیعی، معاینه فنی نیم بها، نشست با مسئولین و فعالان محیط زیست و ... از جمله برنامه‌های این هفته است.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: