• چهارشنبه ۲۴ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 963-5784-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : ----

استاندار کرمانشاه:

باید تمرکز بیشتری روی صادرات اقلام تولیدی استان داشته باشیم

استاندار کرمانشاه با بیان اینکه در حوزه صادرات باید بر کالاهای تولید استان بیشتر تکیه کنیم، گفت: امسال قطعا عبور زائرین را از مرز خسروی خواهیم داشت.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، اسدالله رازانی در کارگروه توسعه صادرات استان کرمانشاه که امروز (24 خرداد) در استانداری برگزار شد، توسعه صادرات را هدف استان، دولت و نظام عنوان کرد و افزود: برای صادرات از مرزهای استان کرمانشاه هم باید تکیه اصلی ما بر روی کالاهایی باشد که در گمرکات استان اظهار شده و تولید خود استان است.

وی ادامه داد: برای این منظور باید ببینیم چه کالاهایی باید در استان بیشتر تولید شود و نیاز بازار صادراتی است و برای این منظور توسعه اقلام تجاری، افزایش تولید و در نهایت توانمندسازی تجار را در برنامه داشته باشیم.

رازانی معتقد است، کشوری مانند چین که توانسته جهش اقتصادی داشته باشد و رشد اقتصادی یازده درصدی را رقم بزند، اقلام صادراتی خود را از سوزن خیاطی تا مهرنماز گسترش داده و ما هم باید بر روی هر کالایی که ارزش صادراتی دارد، حتی اگر کم ارزش به نظر برسد، تمرکز کنیم.

استاندار کرمانشاه از عراق به عنوان بازار بزرگی برای استان و کشور یاد کرد که نباید از آن غافل شویم و گفت: کرمانشاه این مزیت را دارد که همزمان با هر دو بخش اقلیم کردستان و بخش عربی هم مرز است.

وی با بیان اینکه در کنار تولید کالاهای صادراتی باید مسائل گمرکی و فعالتر کردن مرزها را نیز در برنامه داشته باشیم، یادآوری کرد: باید رونق را به مرز سومار بازگردانیم و مشکلات مرز خسروی را نیز حل کنیم.


وی با اشاره به اینکه مرز سومار بعد از پرویزخان بالاترین میزان صادرات استان را دارد، تاکید کرد: مشکلات این مرز هم باید حل شود.

استاندار کرمانشاه اشاره‌ای هم به وضعیت مرز پرویزخان داشت و گفت: برای این مرز هم کارهای زیادی صورت گرفته که تاکنون دومین مرز صادراتی کشور از نظر ارزش صادرات است.

رازانی از طرح جامع مرز پرویز خان نیز به عنوان یک طرح خوب یاد کرد که مطالعات آن انجام شده و باید اجرا و تامین اعتبارات آن با سرعت و جدیت بیشتری پیگیری شود.

وی گفت: اقداماتی که از گذشته در این مرز انجام شده جوابگوی ظرفیت بالای مبادلات تجاری در این مرز نبوده و به همین دلیل اکنون شاهد آشفتگی در مرز پرویزخان هستیم که باید از این بی‌سامانی خارج شود.

 این مسئول افزود: البته اکنون وضعیت این مرز بسیار بهتر است، یک طرح جامع دارد و در شرایطی که سال گذشته هیچ اعتباری برای این مرز نداشتیم، امسال چهار میلیارد تومان برای آن در نظر گرفته شده است.

استاندار کرمانشاه یادآوری کرد: البته این چهار میلیارد تومان هیچ مشکلی از مرز پرویز خان را در سال جاری حل نخواهد کرد و باید به سمت جذب اعتبارات بیشتر برویم.


استاندار کرمانشاه در ادامه به اعزام زوار اربعین از مرز خسروی اشاره کرد و گفت: در جلسه اخیری که در خصوص اربعین داشتیم مشخص شد که امسال عبور زائرین را از مرز خسروی خواهیم داشت.

رازانی با بیان اینکه در استان هم کارهایی از جمله فراهم کردن امکانات، پارکینگ و ... در برنامه است، خاطرنشان کرد: به زودی وزیر کشور عراق به کشور ما سفر می‌کند و مذاکرات لازم را در خصوص اربعین و سایر مسائل تجاری خواهیم داشت.


رازانی در ادامه از اعزام اکیپی برای ارزیابی و بررسی مشکلات مرزها و خصوصا بازارچه‌های مرزی استان خبر داد و تاکید کرد: عمده مشکلی که در این مناطق وجود داشت با مرزبانی بود که در جلسه‌ای با مرزبانی این مشکلات را مطرح کردیم و در همین جلسه مقرر شد برای مرز پرویزخان نیز اقدامات خوبی صورت گیرد.

وی اظهار کرد: مشکلات سایر مرزها و بازارچه‌ها را نیز تا حل کامل پیگیری می‌کنیم.

مدیر ارشد استان کرمانشاه صادرات را اولویت اصلی مسائل کشور و از اصول اقتصاد مقاومتی برشمرد که در کرمانشاه نیز با هدف تقویت بنیه اقتصادی، با جدیت پیگیری می‌شود.

رازانی با اشاره به اینکه از این پس باید هر 20 روز یکبار کارگروه توسعه صادرات را داشته باشیم، افزود: باید کارگروهی در زیر مجموعه کارگروه اصلی توسعه صادرات به منظور بررسی توسعه اقلام و تولیدات صادراتی و توانمندسازی تجار استان تشکیل شود.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: