• پنجشنبه ۲۵ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 963-5984-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : ----

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه:

ترانزیت مرز پرویزخان برقرار شود، تردد روزانه 400 کامیون به این مرز اضافه می‌شود

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه گفت: اگر رویه ترانزیت کالا در مرز پرویز خان برقرار شود، روزانه 300 تا 400 کامیون بیشتر در این مرز تردد تردد خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، کیوان کاشفی در جلسه کارگروه توسعه صادرات استان با اشاره به لزوم برقراری رویه ترانزیت کالا از مرز پرویزخان اظهار کرد: یک سال است این قضیه را پیگیری می‌کنیم و پرویزخان به عنوان یک مرز رسمی باید ترانزیت کالا را داشته باشد.

وی برقراری ترانزیت کالا را باعث رونق در مرز پرویزخان دانست و یادآوری کرد: اگر  ترانزیت کالا را داشته باشیم، روزانه 300 تا 400 کامیون به مرز پرویز خان اضافه می‌شود.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه با بیان اینکه برقراری این رویه 1.5 سال قبل در شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی تصویب شد، افزود: طرف عراقی هم استقبال کرده و مکتوب خواستار برقراری ترانزیت شده است.

کاشفی در ادامه از پتانسیل خوب صادراتی در بازار سوریه برای سال‌های آینده خبر داد و تاکید کرد: سوریه یکی از اهداف نهایی ما برای صادرات است و اگر بخواهیم وارد این بازار شویم باید به مرز پرویزخان هم رونق بدهیم، زیرا مسیر پرویزخان - سلیمانیه - کرکوک و در نهایت دمشق مسیر ورود ما به بازار سوریه است.

وی از روند کاهشی صادرات از مرز پرویز خان از سال گذشته هم یاد کرد و ادامه داد: این کاهش ناشی از روابط دولت مرکزی و بخش کردنشین عراق است.

به گفته این مسئول، در گذشته اقلیم کردستان از تعرفه‌های گمرکی و برخی قوانین دولت مرکزی تبعیت نمی‌کرد و همین امر باعث شده بود اقلیم کردستان عراق و سلمانیه محلی برای توزیع کالا به کل عراق باشد.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران بیان کرد: هم اکنون دولت مرکزی حائلی بین این بخش و اقلیم کردستان ایجاد کرده که در این حائل دوباره کالاها بررسی می‌شوند و تعرفه برای آنها اعمال می‌شود.

کاشفی معتقد است، این شرایط باعث شده تجار به سمت مرزهای عرب نشین بروند.

وی با بیان اینکه در چنین شرایطی باید مرز سومار را تقویت کنیم، عنوان کرد: این مرز دسترسی مناسبی به بخش عرب نشین و بغداد دارد.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه اظهار کرد: به علاوه برای جبران کاهشی که در مرز پرویزخان صورت گرفته باید به مرز خسروی هم نگاه ویژه داشت.

کاشفی در ادامه در خصوص رونق بخشیدن به صادرات استان از طریق افزایش تولیدات داخل استان نیز گفت: 40 درصد صادرات ما مربوط به تولیدات خود استان است و بخش زیادی هم مربوط به کالاهایی است که در داخل استان تولید نمی‌شود، اما تجار ما تولیدات استان‌های دیگر را در عراق جا انداخته اند، روی برندسازی کار کرده‌اند و این محصولات را به عراق می‌فرستند.

وی معتقد است، اگر بخواهیم صادرات استان را قوی کنیم باید به هر دو بخش توجه کنیم، یعنی هم نیاز کالاهای عراق را ببینیم و بدانیم چه کالاهایی از سایر استان‌های کشور به عراق می‌رود و ما هم به سمت تولید این کالاها برویم و هم از سوی دیگر زمینه را برای فعالیت تجار تسهیل کنیم.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران یادآوری کرد: برای مثال اکنون تقاضا برای مصالح ساختمانی در عراق کم شده و تقاضا برای مواد غذایی بالا رفته، اما در سال‌های آینده که عراق به سمت بازسازی برود این روند معکوس خواهد شد.

کاشفی در پایان اشاره‌ای هم به درخواست‌های زیاد از سوی کشور قطر برای گوشت ایران داشت و تاکید کرد: باید روی این بخش هم کار کنیم.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: