• یکشنبه ۲۸ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۲
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 963-1585-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : ----

فلاحت‌پیشه:

با اکراه موافق تفکیک وزارتخانه‌ها هستم
تبعات مثبت تفکیک از تبعات منفی آن بیشتر است

عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه با بیان اینکه ادغام وزارتخانه‌ها در گذشته کاری غیرکارشناسی بود، گفت: قطعا نتایج مثبت تفکیک وزارتخانه‌ها از نتایج منفی آن بیشتر است.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، با بیان اینکه در کشور ما همواره بین سیاست‌گذاری و راهبردنویسی یک تلاقی وجود دارد، اظهار کرد: بسیاری از مشکلات امروز ما ناشی از همین تلاقی است.

وی افزود: اینکه ما چه تعداد و چه وزارتخانه‌هایی داشته باشیم مصوبه قانونی و یک راهبرد است، اما اینکه هرکدام از وزارتخانه‌ها چه کاری و چگونه کار انجام دهند یک سیاست‌گذاری است.

نماینده اسلام‌آبادغرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اینکه در کشور ما شان راهبرد و تنوع و کمیت وزارتخانه‌ها در حد سیاست‌گذاری پایین آمده است، یادآوری کرد: همین امر باعث می‌شود هر دولتی که روی کار می‌آید یک تصمیم برای وزارتخانه‌ها بگیرد.

فلاحت‌پیشه ادامه داد: نتیجه این امر ادغام وزارتخانه‌های صنعت و معدن و بازرگانی، مسکن و راه و شهرسازی و ورزش و جوانان در دولت آقای "احمدی‌نژاد" بود که این دولت به ادغام عقیده داشت و حالا دولت آقای "روحانی" نظر به تفکیک وزارتخانه‌ها دارد و این به دلیل نبود راهبرد است.

وی خاطرنشان کرد: با اکراه با تفکیک وزارتخانه‌های موافقم، زیرا متاسفانه در دوران چهار سال گذشته در این سه بخش که حوزه‌های اساسی هم هستند ضعف داشتیم که تلاقی سیاست‌ها، تراکم برنامه‌ریزی و عدم توازن تخصصی عملکردها از جمله دلایل این ضعف مطرح می‌شود و هم اکنون دولت درخواست تفکیک این وزارتخانه‌ها را داده است.

به گفته این نماینده مجلس، در صورتی که با این تفکیک موافقت نشود می‌تواند دلیلی برای انجام نشدن امور این سه وزارتخانه در آینده باشد.

فلاحت پیشه از ضعف‌های بخش‌های مختلف این سه وزارتخانه در این مدت هم یاد کرد و گفت: در بخش صنعت با رکود صنعتی و ضعف اشتغال مواجه بودیم و از سوی دیگر در حوزه تجارت با قاچاق شدید کالا، رانت اطلاعات تجاری و ... مواجه بودیم که باعث فشل شدن بخش تجارت شد و همین قاچاق کالا سالانه قاتل دو میلیون شغل در ایران است.

وی گفت: در بخش مسکن و شهرسازی نیز از اول مخالف ادغام این دو وزارتخانه بودم، زیرا کارهای تخصصی مسکن و شهرسازی و راه با هم مطابقتی ندارد و امروز  شاهد رکود شدید بازار مسکن هستیم و این در حالی است که بخش مسکن یکی از عوامل رونق کسب و کار در کشور است.

نماینده اسلام آباد و دالاهو از مشکلات حوزه راه هم یاد کرد و نرسیدن راه‌آهن به مناطق مرزی و مراکز استان‌ها، عدم ایجاد ظرفیت بزرگراهی در مرزهای بین‌المللی کشور  و حتی ضعف در راه‌های روستایی را از جمله این مشکلات دانست.

فلاحت پیشه تاکید کرد: در بخش ورزش و جوانان نیز حوزه جوانان که یک امر عمومی است در شرایطی تحت شعاع ورزش قرار گرفته که جوانان کشور ما با شاخص‌های بحران اجتماعی دست و پنجه نرم می‌کنند.

وی معتقد است، با وجود این مشکلات اگر تفکیک وزارتخانه‌ها صورت نگیرد پیامدهای منفی که اکنون در سیاست‌گذاری رخ داده ممکن است به راهبردها نیز منتقل شود.

عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه با بیان اینکه این ادغام‌ها در گذشته به صورت غیرکارشناسی صورت گرفت، یاداوری کرد: برخی از مشکلات کنونی این بخش‌ها مربوط به همین ادغام غیرکارشناسی است، البته نمی‌توان از مشکلات و ضعف‌هایی که در این چهار سال رخ داده هم صرف نظر کرد.

فلاحت‌پیشه گفت: با همه این اوصاف، تبعات مثبت تفکیک وزراتخانه‌ها از تبعات منفی آن بسیار بیشتر است.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: