• چهارشنبه ۷ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 964-484-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : ----

رییس اتاق بازرگانی کرمانشاه:

اکنون بهترین زمان برای صادرات گوشت به بازار "قطر" است

رییس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه با بیان اینکه ممنوعیت صادرات دام زنده مشکلی از گرانی گوشت حل نکرده است، گفت: اکنون بهترین زمان برای صادرات دام زنده به کشور قطر است و می‌توانیم برای سال‌های متمادی گوشت ایران را در بازار قطر جا بیندازیم.

کیوان کاشفی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، با اشاره به پتانسیل خوبی که در بازار قطر برای گوشت ایران وجود دارد، اظهار کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد 95 درصد گوشت قطر به غیر از برخی از انواع گوشت مانند گوشت شتر، وارداتی است و کشورهای مختلفی صادرات گوشت به قطر دارند.

وی ادامه داد: در شرایطی که قیمت گوشتی مانند گوشت استرالیا در قطر تقریبا  330 ریال است، گوشت و دام سبک ما در قطر حدود 1190 ریال به فروش می‌رسد و یکی از گوشت‌های گران در این کشور است.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه با بیان اینکه با وجود این قیمت گران باز هم قطری‌ها علاقه زیادی به گوشت و دام زنده ایران دارند، یادآوری کرد: گوسفند نژاد "سنجابی" از جمله گوشت‌های محبوب بین قطری‌ها و البته تمام دنیا است، چون بیشتر چربی این نوع نژاد در قسمت خاصی از بدن آن متمرکز می‌شود و گوشت آن چربی کمتری دارد.

کاشفی افزود: متاسفانه با وجود این اقبال خوب، مهمترین مشکل کنونی ما عدم اجازه صادرات رسمی دام زنده است.

وی با اشاره به اینکه بر اساس قانون هیچگونه کالایی در کشور ما بجز مواد مخدر و چند کالای دیگر ممنوعیت صادرات ندارد، تاکید کرد: گاهی وقتی که صادرات چیزی به نفع نباشد روی آن تعرفه می‌بندند که دیگر صادرات به صرفه نباشد، اما نباید ممنوعیت صادرات داشته باشیم.

به گفته عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران، در خصوص صادرات دام زنده اکنون به دلیل اینکه قرنطیه انجام نمی‌شود، عملا صادرات غیرممکن شده است.

کاشفی خاطرنشان کرد: دلیل این امر نیز تنظیم بازار داخلی و جلوگیری از افزایش قیمت گوشت و گرانی آن داخل کشور عنوان می‌شود.

وی چنین استدلالی را پیش پا افتاده خواند و یادآوری کرد: در جلسات کارشناسی هم بارها این موضوع را اعلام کردیم که ممنوعیت شش ماهه صادرات دام تاثیری در قیمت گوشت در بازار کشور نداشته و می‌توان با روش‌های مناسب تنظیم بازار و حتی واردات، بازار داخلی گوشت را مدیریت کرد.

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه گفت: در چنین شرایطی که فرصت خوبی در بازار قطر برای خرید دام زنده ایران مطرح است، بهترین موقعیت است که گوسفند ایران را در قطر برای سال‌های متمادی جا بیندازیم.

به گفته کاشفی، مکاتباتی هم در این خصوص صورت گرفته و پیشنهاد می‌شود فعلا حداقل صادرات دام زنده را به قطر برقرار کنیم.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: