• پنجشنبه ۸ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 964-686-5
  • خبرنگار : 4
  • منبع خبر : ----

رییس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور:

برنامه ششم نگاه ویژه‌تری به سلامت روانی‌ اجتماعی جامعه دارد

رییس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور گفت: در برنامه ششم توسعه، نگاه ویژه‌تری به سلامت روانی‌اجتماعی جامعه شده‌ است.

 

به گزارش خبرنگار سرویس علمی آموزشی ایسنا منطقه کرمانشاه، دکتر عباسعلی الهیاری در سومین همایش ملی خانواده و ارتقای سلامت روانی اجتماعی که امروز(هشتم تیر) در سالن آمفی تئاتر شهید علیمحمدی دانشگاه رازی کرمانشاه برگزار شد، اظهارکرد: سلامت انسان دارای چهار بعد جسمانی، روانشناختی، اجتماعی و معنوی است که حداکثر 20 درصد سلامت یک انسان به بعد جسمانی اش برمی گردد و 80 درصد سلامت انسان مربوط به سه بعد روانشناختی، اجتماعی و معنوی است.

 

وی ادامه داد: بسیاری از بیماریهای بشر ریشه عصبی دارند و امروزه در دنیا روشهای غیر دارویی را پزشکان برای معالجه بیماریهای با ریشه عصبی اعمال می کنند.

 

الهیاری تاکید کرد: متاسفانه ما در کشوری زندگی می کنیم که همه نگاه مان در جهت سلامت جسم است و کمترین نگاهی به سمت سلامت روح و روان نداریم.

 

رییس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور گفت: در سیاستهای کلان نظام و در قالب برنامه ششم توسعه کشور نگاه ویژه‌تری به سلامت روانی‌اجتماعی جامعه شده‌ است، به نحویکه در راستای تامین سلامت جامعه فقط نگاه مان به سمت سلامت جسم نباشد.

 

وی افزود: متاسفانه مردم کمتر به روانشناسان و مشاورین خانواده مراجعه می کنند و اگر هم مراجعه می کنند خیلی دیر است، در حالیکه مشاوران و روانشناسان امانتداران اسرار خانواده ها هستند و حتما باید این نگاه در سطح جامعه تغییر پیدا کند که اگر کسی به روانشناس مراجعه کرد، حتما دارای مشکل روانی است.

 

الهیاری با اشاره به اهمیت بنیادین خانواده اظهارکرد: هیچ بشری بر روی زمین به خصایص انسانی آراسته نمی رسد، مگر اینکه در داخل خانواده رشد یابد و مادر او را تحت محبت خود قرار داده باشد.

 

وی با بیان اینکه محبت مادر از شیر او برای فرزندش واجب تر و حیاتی تر است، تاکید کرد: دلبستگی ایمن اگر در فرزندی توسط والدینش ایجاد نشود، حتما این فرزند در آینده و در قالب دیگر مهارتهای اجتماعی دچار مشکل خواهد شد.

 

نماینده اسبق مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروزه خانواده های ایرانی در معرض خطر و یک تهدید جدی هستند، گفت: موسسه گالوب در سال 2017 کشورها را براساس میزان پرخاشگری افراد جامعه دسته بندی کرده که در این میان ایران در رتبه نخست پرخاشگری قرار دارد.

 

الهیاری تاکید کرد: نتایج این تحقیقات نشان می دهد که ما هیچگونه آموزشی در خصوص مهارتهای زندگی به  جامعه مان ارائه نداده ایم.

 

وی یادآور شد: اگر به فرزندانمان در بستر خانواده آموزش مهارتهای زندگی ندهیم نباید انتظار داشته باشیم که او در اجتماع رفتار اجتماعی مناسبی از خود بروز دهد.

 

رییس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور گفت: مجلس شورای اسلامی در بند ششم ماده 117 برنامه ششم توسعه اجرای آموزشهای مشاوره را بر عهده سازمان روانشناسی و مشاوره قرار داده و ما می توانیم ارائه این آموزشها را نیز بر بستر فضای مجازی به مردم کشور ارائه دهیم.

 

وی تاکید کرد: در قانون برنامه ششم توسعه آمده که مشاوره ازدواج قبل از عقد اجباری است.

 

الهیاری با اشاره به همکاری سازمان روانشناسی و مشاوره کشور با اغلب سازمانها و نهاد، گفت: در حال حاضر بهترین مراکز مشاوره ما در ناجا، بنیاد شهید و دانشگاه ها هستند.

 

وی تاکید کرد: باید برای همه طرح های کشور یک پیوست سلامت روان نیز ببینیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: