• پنجشنبه ۸ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 964-6814-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : ----

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کرمانشاه:

ظرفیت 600 نفری برای نگهداری معتادان متجاهر استان نیاز داریم

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کرمانشاه با اشاره به ظرفیت 250 نفری مرکز ماده 16 استان، گفت: برای نگهداری معتادان متجاهر استان نیازمند مکانی با ظرفیت 600 نفر هستیم.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، علی شمشیری در نشست خبری مشترک شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر، پلیس مبارزه با مواد مخدر و اداره کل بهزیستی استان که امروز (8 تیرماه) در محل شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر برگزار شد از مواد مخدر به عنوان زلزله خاموش تعبیر کرد و افزود: 247 میلیون نفر از جمعیت 15 تا 64 ساله جهان از 170 کشور حداقل یک بار در طول عمر خود مصرف این مواد را تجربه کرده اند.

وی به رشد 19 درصدی مصرف کنندگان مواد مخدر در جهان طی 10 سال اخیر اشاره کرد و افزود: این امر موجب شده تا عرضه این مواد طی این مدت رشد 322 درصدی داشته باشد.

شمشیری تصریح کرد: این میزان رشد در حالی است که یک قرن است مبارزه بی امانی با این مواد و عرضه کنندگان آن در جهان صورت می گیرد و ایران در این بین پرچمدار مبارزه با مواد مخدر است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان افزود: متاسفانه علی رغم همه مبارزات صورت گرفته گردش مالی 1400 میلیارد دلاری و سود سرسام آوری عرضه مواد مخدر در جهان موجب شده که همواره بسیاری افراد سودجو با تمام خطرات دست به قاچاق این مواد بزنند.

وی به نگرانی شیوع مصرف مواد مخدر در زنان جهان اشاره کرد وافزود: از طرفی سن شروع اعتیاد نیز در جهان در حال کاهش است و شیوع مصرف این مواد در قشر  تحصیل کرده را نیز شاهد هستیم.

تنها 10 درصد مواد مخدر عرضه شده کشف می‌شود

شمشیری به همسایگی ایران با کشور افغانستان اشاره کرد و افزود: ایران در همسایگی کشوری قرار داد که 84 درصد تریاک جهان در آن تولید می شود و هم اکنون 4800 تن مواد مخدر در این کشور تولید می شود.

وی افزود: بر اساس برآوردها صورت گرفته تنها 10 درصد مواد مخدر عرضه شده کشف می شود و هم اکنون با مسدود کردن مرزهای جنوبی قاچاقچیان مواد مخدر به قاچاق این مواد از طریق دریا روی آورده و از مسیرهای جنوبی کشور کار قاچاق را انجام می دهند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کرمانشاه با بیان اینکه اعتیاد در بسیار معضلات اجتماعی نقش موثری دارد گفت: بر اساس تحقیقات صورت گرفته اعتیاد عامل 55 درصد موارد طلاق، 25 درصد موارد قتل، 23 درصد موارد نزاع، 65 درصد موارد همسر آزاری، 20 درصد جرائم منکراتی و 10 درصد جرائم مالی است.

وی افزود: این آمار نشان می‌دهد که اگر بیش از پیش در زمینه مقابله و برخورد با معضل اعتیاد کار شود، حجم عمده ای ‌از معضلات اجتماعی نیز همپای آن مرتفع می شود.

"تریاک" همچنان مخدر دوست‌داشتنی معتادان کشور است

شمشیری با بیان اینکه عمده مواد مصرفی در کشور همانند گذشته تریاک است گفت: در حال حاضر 66.8 درصد مواد مصرفی کشور را تریاک تشکیل می دهد و مشتقات تریاک با 11.9 درصد، کراک و هرویین با 10.6 درصد در رتبه های بعدی بوده و شیشه با درصد اندکی در رتبه چهارم قرار دارد.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کرمانشاه با اشاره به 700 نوع ماده مخدر صنعتی و سنتی در جهان گفت: متاسفانه این مواد تا به دست مصرف کننده برسد ناخالصی های بسیاری پیدا می کند و این امر موجب افزایش مرگ و میر معتادان شده است.

وی از مرگ 3190 معتاد در کشور در سال گذشته خبر داد واظهار کرد: سال گذشته همچنین 135 معتاد در استان جان خود را از دست دادند که شامل 117 مرد و 18 زن هستند و تعداد آنها نسبت به سال 1394، 29 نفر افزایش داشته است.

شمشیری به اقدامات اخیر انجام شده در حوزه مقابله و درمان مواد مخدر استان اشاره کرد و افزود: خوشبختانه طی توافق نامه ای سپاه کار برخورد و مقابله و سایر اقدامات را در حوزه مواد مخدر در یازده محله آلوده استان برعهده گرفته است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر یک میلیارد و 100 میلیون تومان اعتبار برای این کار لحاظ شده گفت: کمتر نهادی جسارت ورود به حوزه مقابله با مواد مخدر را دارد و از سپاه و بسیج برای ورود به این عرصه قدردان هستیم.

ظرفیت 600 نفری برای نگهداری معتادان متجاهر استان نیاز داریم

شمشیری تصریح کرد: در حوزه درمان و ترک اعتیاد قرار است مرکز ماده 16 به بهزیستی واگذار شده و این نهاد امور مربوط به مرکز ماده 16 را برعهده گیرد.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کرمانشاه با بیان اینکه ظرفیت نگهداری معتادان متجاهر در استان کم است، گفت: مرکز ماده 16 ظرفیت نگهداری 100 نفر را داشت که خوشبختانه با افزایش اعتبارات از سوی وزارت کشور هم اکنون ظرفیت برای نگهداری 250 نفر در این مرکز فراهم شده که باز هم کافی نیست.

شمشیری هزینه اختصاص داده شده روزانه برای نگهداری هر معتاد در این مرکز را 15 هزار تومان اعلام و تصریح کرد: استان کرمانشاه به ظرفیت نگهداری 500 تا 600 نفری برای نگهداری و ترک اعتیاد معتادان متجاهر نیاز دارد.

وی در پایان با اشاره به تهدیدات فراوان در منطقه از جمله داعش گفت: آنچه که بدتر از داعش است و ایران و سلامت جامعه را تهدید می کند، معضل اعتیاد است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: