• شنبه ۱۰ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 964-2384-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : ----

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان:

امسال 1000 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری صنعتی در کرمانشاه به بهره‌برداری می‌رسد

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه گفت: امسال  120 واحد صنعتی با سرمایه‌گذاری هزار میلیارد تومان در کرمانشاه به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، سید نعمت‌الله حقیقی در نشست خبری که امروز (10تیر) به مناسبت هفته صنعت و معدن برگزار شد، با اشاره به برنامه‌ای که در کشور برای فعالسازی 10 هزار واحد صنعتی راکد و نیمه فعال وجود دارد، اظهار کرد: خوشبختانه منابع 20 هزار میلیارد تومانی این طرح نیز دیده شده و بانک مرکزی به عنوان اسپانسر مشخص شده است.

وی افزود: در برش استانی این طرح، در استان کرمانشاه نیز 500 واحد صنعتی مشخص و برای رونق آنها برنامه‌ریزی شده است.

حقیقی با بیان اینکه محدودیتی برای جذب منابع وجود ندارد و هر استانی که بیشتر تلاش کند می‌تواند تسهیلات بیشتری جذب کند، تاکید کرد: می‌توانیم عقب افتادگی که سال گذشته برای تسهیلات داشتیم را در سال جاری و با کمک سیستم بانکی جبران کنیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه معتقد است، این 500 واحد همگی تعطیل و یا نیمه فعال نیستند و برخی از آنها با ظرفیت کمتری نسبت به آنچه که پتانسیل دارند کار می‌کنند.

حقیقی با اشاره به پایش واحد به واحد صنایع، افزود: از این 500 واحد حدود 250 واحد در اولویت قرار گرفتند که اگر به آنها کمک شود در زمان کوتاهی به ظرفیت تولید می‌رسند.

وی یادآوری کرد: بخش دیگری از صنایع راکد استان صنایع ساختمانی هستند که امیدواریم با تدابیری که دولت اندیشیده، در نیمه دوم سال رونق به بخش مسکن و به تبع آن صنایع ساختمانی بازگردد.

به گفته این مسئول، برخی از واحدها که تعداد آنها بیش از 70 مورد است، هم مشکل فرسودگی ماشین آلات دارند، خصوصا در بخش صنایع نساجی که در کرمانشاه نمونه "کرپ ناز" قابل ذکر است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه با بیان اینکه در حوزه صنایع معدنی و خصوصا سنگ‌های تزئنی هم با مشکل ماشین آلات و تجهیزات مواجهیم، تصریح کرد: بیش از 30 واحد سنگ تزئینی داریم که باید ظرفیت آنها هفت یا هشت میلیون مترمربع در سال باشد، اما اکنون تولید آنها به 600 تا 700 هزار مترمربع در سال می‌رسد.

حقیقی اظهار کرد: برنامه دیگری که در کشور وجود دارد به بهره‌برداری رساندن شش هزار طرح با پیشرفت فیزیکی بالای 60 درصد است که در این بخش نیز سهم استان کرمانشاه 120 طرح است.

وی گفت: برنامه داریم 120 واحد صنعتی با هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری و اشتغالزایی مستقیم 3500 نفر، امسال در استان به بهره‌برداری برسد.

به گفته این مسئول، با بهره‌برداری از این واحدها سهم کرمانشاه از صنایع کشور از حدود 1.5 درصد به دو درصد خواهد رسید.

 اکتشاف سیستماتیک پهنه‌های کرمانشاه امسال بسته می‌شود

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه در خصوص برنامه‌های حوزه معدن نیز یادآور شد: در بخش معدن نیز بهره‌برداری از 35 واحد با 30 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در برنامه است.

حقیقی همچنین از پهنه‌بندی عرصه‌های استان هم خبر داد و افزود: در بخش شرقی استان پتانسیل مواد معدنی فلزی، در بخش غربی قیرطبیعی و در بخش میانی دولومیت و کانی‌های صنعتی را داریم.

وی معتقد است، با این پهنه‌بندی اکتشاف سیستماتیک معادن استان امسال بسته خواهد شد و تکلیف پتانسیل‌های معدنی استان روشن می‌شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه همچنین از انجام مطالعات "شهر سنگ" کرمانشاه هم خبر داد.

کرمانشاه صاحب بازار مبل می‌شود

حقیقی سپس به ایجاد نمایشگاه و بازار مبل در یکی از شهرک‌های صنعتی کرمانشاه اشاره کرد و ادامه داد: ما در منطقه کردستان، ایلام، لرستان و حتی عراق یک بازار مبل متمرکز نداریم.

وی با بیان اینکه ایجاد این بازار می‌تواند اشتغالزایی قابل توجهی داشته باشد، عنوان کرد: همدان از محل همین صنعت مبل برای بیش از 10 هزار نفر شغل ایجاد کرده است.

به گفته این مسئول، حتما باید علاوه بر محدوده کارگاهی، نمایشگاه مبل و دکوراسیون داخلی هم دیده شود.

اسید سیتریک توجیه اقتصادی دارد

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه در ادامه در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا در خصوص آخرین وضعیت راه‌اندازی مجدد کارخانه اسیدسیتریک کرمانشاه نیز افزود: شخص استاندار پیگیر این مسئله است .

حقیقی گفت: در گذشته  این تصور وجود داشت که کارخانه اسید سیتریک توجیه اقتصادی ندارد، اما مشخص شد مواد اولیه در زمان نامناسب و با قیمت نامناسب تهیه شده است.

وی معتقد است، اگر بتوان در زمان مناسب شکر را با قیمت مناسب تهیه کرد، مشکل این واحد حل می‌شود.


رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه از وضعیت واحدهای راکد صنعتی و معدنی در شهرک‌های صنعتی کرمانشاه هم یاد کرد و افزود: حدود 24 درصد واحدهای مستقر در دو شهرک صنعتی فرامان و بیستون( که عمده صنایع استان در این شهرکها قرار دارند) راکد هستند و آمارهای دیگری که اعلام می‌شود صحت ندارد.

حقیقی گفت: در شهرک صنعتی فرامان از 148 واحد 100 واحد فعال است و در شهرک صنعتی بیستون نیز از 59 واحد صنعتی، 50 واحد فعال است.

احداث پتروشیمی چهارم به زودی آغاز می‌شود

وی در خصوص آخرین وضعیت پتروشیمی چهارم نیز افزود: احداث این واحد به زودی شروع می‌شود.

به گفته این مسئول، فرآیند احداث پتروشیمی چهارم چهار یا پنج سال طول می‌کشد و در زمان احداث سه تا چهار برابر زمان بهره‌برداری اشتغالزایی دارد.

اقتصاد مقاومتی را دولتیزه نکنیم

حقیقی در بخش پایانی سخنان خود بر لزوم توجه جدیدی به اقتصاد مقاومتی تاکید کرد و گفت: نباید اقتصاد مقاومتی را دولتیزه کنیم و باید پای خود مردم را هم به میان بکشیم.

وی اظهار کرد: راه برون رفت از مشکل سرمایه‌گذاری و کارآفرینی دولت نیست، بلکه بخش خصوصی مانند خانه صنعت و معدن، اتاق بازرگانی و ... است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: