• سه شنبه ۱۳ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 964-3384-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : ----

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت:

امسال 130 هزار شغل در شهرک‌های صنعتی کشور ایجاد می‌شود

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از ایجاد 130 هزار شغل در شهرک‌های صنعتی کشور طی سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، علی یزدانی در مراسم تجلیل از صنعتگران برتر استان کرمانشاه با اشاره  به بازدیدی که طی 9 ماه اخیر از بیش از 420 شهرک و ناحیه صنعتی کشور صورت گرفته، گفت: برخی از درصدهای بالایی که در خصوص تعطیلی واحدهای صنعتی در شهرک‌ها اعلام می‌شود، منطقی نیست.

وی ادامه داد: میزان تعطیلی واحدها در شهرک‌های صنعتی مختلف متفاوت است، در برخی شهرک‌ها واحدها سه شیفت کار می‌کنند و در برخی تا 30 درصد هم تعطیلی واحدها را داریم.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی کشور با اشاره به بهبود وضعیت واحدهای مستقر در شهرک‌های صنعتی، تاکید کرد: درصد تعطیلی واحدهای صنعتی مستقر در شهرک‌ها از حدود 20 درصد سال گذشته به 14.5 درصد کاهش پیدا کرده است.

یزدانی اظهار کرد: به علاوه در سال گذشته علی رغم همه محدودیت‌هایی که داشتیم 4031 مورد قرارداد جدید در شهرک‌های صنعتی کشور بسته شد و در دو ماهه امسال نیز رشد 47 درصدی انعقاد قراردادها را نسبت به مدت مشابه سال قبل داشتیم.

به گفته این مسئول، در سال 96 حدود 305 واحد جدید در شهرک‌ها و نواحی صنعتی ایجاد شده و پیش‌بینی می‌شود امسال 130 هزار شغل مستقیم در حوزه شهرک‌های صنعتی کشور ایجاد شود.

یزدانی بر لزوم توجه به صنایع معدنی هم تاکید داشت و گفت: ایران از نظر تنوع ذخایر جزو 10 کشور و از نظر میزان ذخایر جز و 15 کشور اول دنیا است، اما متاسفانه سهم بخش معدن از تولید ناخالص داخلی کشور کم است.

وی از وضعیت صنایع کوچک در کشور هم یاد کرد و گفت: 96 درصد صنایع کشور ما کوچک و متوسط هستند و صنایع بزرگ فقط سهم چهار درصدی و معادل 3500 واحد دارند.

یزدانی از حمایت‌هایی که برای رونق واحدهای صنعتی شهرک‌ها در نظر گرفته شده هم یاد کرد و افزود: سال گذشته واحدهای موجود در شهرک‌های صنعتی حدود 400 میلیارد تومان مشمول جرایم شده بودند که تا 90 درصد برای آنها تخفیف بخشودگی در نظر گرفتیم.

وی با بیان اینکه این سیاست‌های حمایتی در سال جاری هم ادامه دارد، یادآوری کرد: علی‌رغم اینکه سازمان صنایع کوچک و شهرک‌ها هیچ ردیف بودجه‌ای جز موارد خاص در بودجه کشور ندارد، اما امسال برای حمایت از تولیدکنندگان در 80 درصد از اراضی شهرک‌های صنعتی کشور هیچ افزایشی در قیمت حق انتفاع نداشتیم.

یزدانی افزود: به علاوه ما همه قوانینی که در حوزه صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی داشتیم بازنگری کردیم و همه اختیارات را نیز به استان‌ها دادیم که بتوانند امور را بهتر پیش ببرند.

وی رسیدگی به مشکلات واحدها از طریق سایت بهین یاب را از دیگر حمایت‌ها برشمرد و تصریح کرد: در مدت حدود سه هفته‌ای که این سایت در سال جاری فعالیت خود را آغاز کرده 2372 واحد در آن ثبت نام کردند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تغییری که امسال ایجاد کردیم این است که واحدهای معدنی و اصناف هم می‌توانند در این سامانه ثبت نام کنند.

یزدانی خاطرنشان کرد: البته مشکلات برخی از واحدها هم به این سادگی حل نمی‌شود، برخی از واحدها به تولید به روز، تکنولوژی مدرن، رقابت، ایمنی و... بی توجهند و مشکلات آنها به سادگی حل نمی‌شود.

وی پرداخت کمک هزینه برای حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی، آموزش مدیران واحدهای صنعتی و... را نیز از دیگر برنامه‌های حمایتی برشمرد.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی کشور این سیاست‌های حمایتی را در راستای تاکیدات مقام رهبری بر سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و برنامه‌های خود دولت دانست و تصریح کرد: مقام معظم رهبری در سخنانشان بر حمایت از صنایع کوچک و متوسط خصوصا در روستاها تاکید داشتند.

یزدانی اظهار کرد: البته اجرای سیاست‌های اقصاد مقاومتی فقط محدود به قوه مجریه نیست و سایر قوا نیز باید مشارکت داشته باشند، برای مثال مجلس این اختیار را دارد که برای حمایت از تولید و اقتصاد کشور طرح دو فوریتی برای اصلاح قوانین تامین اجتماعی، مالیات، بانکداری، کار و ... ارائه کند.

وی گفت: اینکه برخی فقط نقد و تخریب کنند هیچ سودی ندارد، بلکه همه باید با همکاری هم برای حل مشکلات کشور دست به دست هم دهند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه با بیان اینکه دولت برای کرمانشاه برنامه ویژه‌ای دارد و این استان را خاص دیده است، تاکید کرد: از جمله این برنامه‌ها رونق تولیدی‌های پوشاک خصوصا در روستاها و همچنین توجه به ظرفیت سنگ‌های نیمه قیمتی است.

وی همچنین با اشاره به بازدیدش از شهرک صنعتی روانسر و جوانرود، اظهار کرد: برای حمایت از این شهرک‌ها مقرر شده تا 75 درصد تخفیف برای واگذاری اراضی در نظر گرفته شود و برای افراد نخبه 10 درصد دیگر به این میزان اضافه شود.

یزدانی گفت: برنامه‌هایی هم برای تکمیل زیرساخت‌ها و طرح توسعه شهرک صنعتی روانسر طی سه ماه آینده در نظر گرفته شده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از شهرک صنعتی زاگرس کرمانشاه هم یاد کرد که با بیش از هزار هکتار وسعت زیرساخت‌های آن در حال تکمیل است و اکنون بیش از یازده میلیارد تومان پروژه زیرساختی در این شهرک در دست اجرا است و قرار است تا سقف 20 میلیارد تومان نیز در این شهرک هزینه شود.

وی در پایان از وجود هزار واحد صنعتی در استان کرمانشاه یاد کرد که حدود 24 درصد آنها دچار رکود هستند و این عدد در شهرک‌های صنعتی حدود 34 درصد است.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: