• چهارشنبه ۱۴ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 964-1187-5
  • خبرنگار : 4
  • منبع خبر : ----

معاون میراث فرهنگی استان خبر داد:

اختصاص یک میلیارد ریال برای مرمت کلی پل کهنه کرمانشاه

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه از اختصاص یک میلیارد ریال برای انجام مرمت کلی پل کهنه کرمانشاه خبر داد.

 

اکبر رضایی در گفت و گو با خبرنگار سرویس فرهنگی هنری ایسنا منطقه کرمانشاه، اظهار کرد: پل کهنه (پل صفوي ـ سلجوقي) در حاشيه‌ شرقي شهر کرمانشاه، نزديک روستاي مرادآباد روي رودخانه‌ قره‌سو قرار دارد که در گذشته، عابران و کاروان‌هايي که از مرکز ايران به سوي کرمانشاه و منطقه‌ بين‌النهرين مي‌آمدند، از روي اين پل به دروازه‌ شهر(دروازه‌ي اصفهان) وارد مي‌شدند.

 

رضایی با اشاره به ويژگي‌هاي اين پل تاريخي، گفت: اين پل به طول 190 متر و عرض 9 متر در جهت شرقي ـ غربي ساخته شده و شش دهنه پايه‌هاي سنگي دارد که با بلوک سنگي مکعب‌مستطيل تراش‌خورده چيده شده و به‌شكل شش‌ضلعي است.

 

وي ادامه داد: دهانه‌هاي اين پل با آجر کار شده و نوع تاق آن جناقي است و دست‌انداز(جان‌پناه به ارتفاع حدود يک متر) دارد.

 

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه درباره‌ فعاليت‌هاي مرمتي انجام‌شده روي اين پل تاريخي، گفت: از آنجایی که این مسیر در حال حاضر به مسیر تردد کامیونهای حمل آجر در منطقه کوره پزخانه های کرمانشاه تبدیل شده، آسیب های بسیاری دیده بود و در واقع دید منظری آن کاملا بهم ریخته بودکه امسال در برنامه ویژه مرمتی اداره کل میراث فرهنگی استان قرار گرفت.

 

وی با بیان اینکه امسال بیش از 100 میلیون تومان اعتبار برای مرمت این پل تاریخی اختصاص یافته است، اظهارکرد: کار مرمت این پل از چندی پیش آغاز شده و در حال حاضر 85 درصد پیشرفت فیزیکی دارد که این مرمت ها شامل آجر کشی، بندکشی، مرمت پایه سنگی و ... شده است.

 

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه گفت: کار مرمت پل کهنه کرمانشاه مراحل پایانی خود را سپری می کند و احتمالا تا پایان تیرماه جاری به اتمام برسد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: