• پنجشنبه ۱۵ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 964-13814-5
  • خبرنگار : 4
  • منبع خبر : ----

رییس کل دادگستری کرمانشاه:

65 درصد شاکیان پرونده «گلیم و گبه» زن هستند

رییس کل دادگستری استان کرمانشاه گفت: 65 درصد شاکیان پرونده «گلیم و گبه» خانم هستند.

 

به گزارش ایسنا منطقه کرمانشاه، محمدرضا عدالتخواه در نشست با کانون وکلا و مرکز مشاوران ماده 187 دادگستری که مقرر شده به صورت معاضدتی وکالت شکات پرونده مکتب فرش و گلیم و گبه را بر عهده بگیرند، اظهارکرد: به دلیل تعدد بالای شکات که بیش از 13 هزار نفر هستند و حضور همزمان این تعداد در دادگستری ممکن نیست، بر آن شدیم با استفاده از وکلای معاضدتی که تاکنون 80 نفر داوطلبانه اعلام آمادگی کرده اند، پرونده را پیش ببریم و بر اساس برنامه ریزی هر یک از وکلا، وکالت تعدادی از این افراد را بر عهده بگیرند و دیگر نیازی به حضور شکات در دادگستری نباشد و با این شیوه پرونده را سریع تر به نتیجه مطلوب برسانیم.

 

وی ادامه داد: 65 درصد از شکات و سرمایه گذاران خانم ها هستند و پرونده آنها به وکلای خانم واگذار می شود و مابقی که آقایان هستند پیگیری پرونده های آنها به وکلای آقا سپرده خواهد شد که مجموعا تعداد سرمایه گذاران 13 هزار و 793 نفر است.

 

عدالتخواه اضافه کرد: البته تعدادی از این افراد بیش از یک قرارداد دارند و مجموعا 28 هزار و 911 قرارداد ثبت شده است. از این تعداد قرارداد، 4321 نفر قرارداد خود را فسخ کرده اند و اکنون 24 هزار و 590 قرارداد موجود است که باید به کار آنها رسیدگی شود.

 

عالی ترین مقام قضایی استان یادآور شد: 31 نفر از کانون وکلا و 49 نفر از مرکز مشاوران 187 دادگستری به صورت معاضدتی و رایگان و با اعلام داوطلبانه، وکالت پرونده این تعداد شکات را بر عهده می گیرند.

 

وی با بیان اینکه تقسیم بندی سرمایه گذاران صورت گرفته و مشخص شده که هر وکیل وکالت چه تعدادی از این سرمایه گذاران را بر عهده می گیرد، افزود: تعدادی از سرمایه گذاران مبلغ سودی که دریافت کرده اند بیش از سرمایه سپرده گذاری بوده است و تعدادی مبلغ کمتری دریافت کرده اند و برخی از این سرمایه گذاران هیچ سودی دریافت نکرده اند که همه اینها مشخص است و اعلام می شود تاکنون هیچ مبلغی از طرف دادگستری به هیچ سرمایه گذاری پرداخت نشده است.

 

عدالت خواه تصریح کرد: متاسفانه مبالغی که فرد متخلف از سرمایه گذاران دریافت کرده بسیار بیشتر از اموالی است که اکنون موجود است و بسیاری از اموال که تلاش می شود به فروش برسد طبق نظر کارشناس ارزش آنها بسیار پایین تر از ارزش خریداری شده آن است.

 

وی اضافه کرد: دریافتی روزانه از مردم گاهی تا دو میلیارد تومان هم رسیده و این در حالیست که باید تلاش شود از محل فروش اموال موجود بعد از چند ماه مبالغی در حدود 200 تا 300 میلیون تومان جمع آوری شود و این کار را کند و سخت کرده است.

 

رییس کل دادگستری استان کرمانشاه تصریح کرد: متاسفانه فرد متخلف که سوابق زیاد کیفری از جمله سرقت مسلحانه در سابقه خود دارد، با استفاده از غفلت مسئولین وقت اقدام به دریافت مجوز در زمینه تولید فرش دستباف در کارگاه غیرمتمرکز به مدت دو سال کرده که بعد از مدتی نه تنها از حدود مجوز خود در زمینه فرش عدول کرده است، بلکه فعالیت اقتصادی خود را در زمینه های مختلف از جمله خرید اسب، شتر، سنگ های قیمتی، ماشین و... ادامه می دهد و هیچ نظارتی هم از سوی مسئولین بر فعالیت غیر قانونی اش صورت نمی گیرد.

 

عدالت خواه یادآور شد: اگر ورود دستگاه قضائی به این پرونده صورت نمی گرفت، اکنون سرمایه های بیشتری از مردم به یغما برده شده بود و طبق گفته فرد متخلف و اسناد موجود، او تابعیت کشور افغانستان نیز داشته و یقینا اگر این جریان ادامه پیدا می کرد با سرمایه های هنگفت متواری می شد.

 

  این جلسه از طرف رئیس کل دادگستری به منظور هماهنگی و تسریع در کار پرونده مکتب فرش و گلیم و گبه کرمانشاهان برای رسیدگی به مشکلات مردم برگزار شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: