• شنبه ۱۷ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 964-1487-5
  • خبرنگار : 4
  • منبع خبر : ----

معاون میراث فرهنگی استان خبرداد:

مرمت کلیسای قلب مقدس مسیح کرمانشاه

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه از مرمت کلیسای قلب مقدس مسیح کرمانشاه با 1.3 میلیارد ریال اعتبار خبر داد.

 

اکبر رضایی در گفت و گو با خبرنگار سرویس فرهنگی هنری ایسنا منطقه کرمانشاه، با اشاره به اختصاص 1.3 میلیارد ریال اعتبار برای مرمت و ساماندهی این اثر تاریخی استان گفت: ساماندهی و مرمت این کلیسای تاریخی را از چندی پیش آغاز کرده ایم و در حال حاضر مراحل نهایی خود را می گذراند.


وی در ادامه گفت: کلیسای قلب مقدس مسیح، از بناهای تاریخی شهر کرمانشاه است که در سال 1914 میلادی به دستور "اسقف یوحنانیان" در زمینی به مساحت 280 متر مربع بنا شد.

 

وی ادامه داد: زیر بنای این کلیسا با احتساب فضای سرایداری، اتاق ها و سایر تأسیسات 160 متر مربع و مصالح به کار رفته در این بنای مذهبی، آجر و دارای مختصر تزیینات و آجرکاری است.

 

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه گفت: نمای خارجی ضلع غربی کلیسا دارای سه طاق نما است که در طاق نمای میانی ورودی کلیسا قرار دارد و در طاق نماهای طرفین دو پنجره دیده می شود. در و پنجره های کلیسای قلب مقدس مسیح در کرمانشاه با قالب های آجری که در بالا به قوسی زیبا ختم می شوند، تزیین شده اند.

 

رضایی تصریح کرد: تزیین نمای خارجی اضلاع شمالی و جنوبی کلیسا نیز طاق نما و پنجره های قوسی دارد، با این تفاوت که در ضلع جنوبی پنجره ها مسدود شده و از آن ها به عنوان طاقچه استفاده می کنند.

 

این مقام مسئول در اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه گفت: نمای اصلی کلیسا با سنتوری که در وسط یک نورگیر به شکل صلیب تعبیه شده تزیین شده و بام بنا شیروانی و سقف آن از داخل با چوب کار شده است.

 انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: