• یکشنبه ۱۸ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 964-15214-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : ----

مدیرکل بهزیستی استان خبر داد:

پرونده کمپ‌های "غیرمجاز" کرمانشاه امسال بسته می‌شود

مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه با اشاره به وجود تعداد بسیاری کمپ غیرمجاز ترک اعتیاد در استان، گفت: برنامه مدونی برای شناسایی این مراکز تدوین شده و امسال پرنده کمپ‌های غیرمجاز در استان بسته می‌شود.

 امید قادری در گفت و گو با خبرنگار سرویس «اجتماعی» ایسنا منطقه کرمانشاه، با بیان اینکه موضوع اعتیاد مربوط به قشر خاصی نیست، گفت: تصوری که وجود دارد این است که این معضل بیشتر دامنگیر افراد بیکار است و حال آنکه در شهری مانند عسلویه که بیشترین میزان اشتغال را دارد، شاهد شیوع بالای اعتیاد هستیم.

وی افزود: از طرفی اعتیاد ربطی به میزان سواد هم ندارد، بطوری که 15 درصد معتادان حتی تحصیلات دانشگاهی دارند.

قادری تاکید کرد: متاسفانه معضل اعتیاد ابعاد گسترده‌ای دارد و حتی منحصر به قوم یا جغرافیای خاصی نیست و در سراسر جهان اعتیاد همواره به عنوان یک معضل مطرح است.

مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه با اشاره به تحقیقات صورت گرفته در خصوص اولویت بندی معضلات اجتماعی کشور، گفت: در این تحقیقات اعتیاد به عنوان معضل اول کشور معرفی شده است.

وی افزود: در استان کرمانشاه نیز چنین است و اعتیاد در صدر معضلات اجتماعی استان قرار دارد و مهم ترین آسیب اجتماعی استان به شمار می‌رود.

قادری با بیان اینکه مقابله و برخورد با معضل اعتیاد از چند جهت قابل انجام است، گفت: بخش اعظم کار در کمیته مقابله قرار دارد که در خصوص ورود مواد مخدر به کشور و نیز فعالیت قاچاقچیان برخوردهای لازم صورت بگیرد.

برگرداندن معتاد به جامعه بر عهده "بهزیستی" است

مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه اظهار کرد: در این بین بهزیستی در بحث درمان و بازتوانی افراد معتاد مشارکت دارد و نقش مهم برگرداندن معتاد به جامعه بر عهده این نهاد است.

قادری تصریح کرد: در این پروسه علاوه بر درمان جسمی معتاد، باید روح او نیز درمان شده و از نظر اجتماعی نیز تربیت شود تا بتواند دوباره به اجتماع برگردد و از طرفی اشتغال ضرورت مهم برای این افراد است و باید در زمینه آموزش مهارت به این افراد نیز اقداماتی صورت گیرد.

مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: سخت ترین مرحله مقابله با اعتیاد همین مرحله است که بتوان معتاد را دوباره به جامعه برگرداند و این مرحله به مراتب سخت‌تر از مقابله است.

قادری با بیان اینکه همواره پیشگیری مقدم بر درمان است، گفت: بهزیستی در زمینه برخورد با اعتیاد دو مسئولیت را برعهده دارد که اولین آن پیشگیری از اعتیاد است و در همین راستا ریاست کمیته پیشگیری و فرهنگی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر با بهزیستی است.

این مسئول افزود: این مسئولیت با ارائه آموزش‌های مختلف برای سنین مختلف در جوامع هدف انجام می‌شود و در بخش دیگر فعالیتمان پیشگیری از بیشتر شدن خطر اعتیاد را داریم  و در این بخش تلاش این است که افراد معتاد از مصرف مواد پرخطر به مصرف مواد کم خطرتر روی بیاورند و معتادان به سمت مواد مخدر پرخطر نروند.

قادری افزود: علاوه بر پیشگیری از اعتیاد، پروسه درمان و برگشت معتاد به جامعه نیز با بهزیستی است که در همین راستا 16 کمپ ترک اعتیاد در استان در اختیار بهزیستی قرار دارد و در این کمپ‌ها با استفاده از روش‌های غیردارویی افراد معتاد ترک داده می‌شوند.

پرونده کمپ‌های "غیرمجاز" استان امسال بسته می‌شود

وی با ابراز نارضایتی از وضعیت کمپ‌های موجود، گفت: روش‌های مورد استفاده در این کمپ‌های مجاز قدیمی شده و این امر موجب شده که خروجی مناسبی که مورد انتظار است، حاصل نشود.

قادری همچنین وجود کمپ‌های غیرمجاز در این زمینه را دردسرساز عنوان کرد و افزود: متاسفانه تعداد بسیار زیادی کمپ غیرمجاز در استان فعالیت می‌کنند که روش های استفاده شده در آنها کاملا غیرعلمی و دربسیاری موارد غیرانسانی است.

وی افزود: بعضا شنیده‌ها حاکی از این است که برخی افراد معتاد در این کمپ‌های غیرمجاز بر اثر روش‌های غیرعلمی و غیر انسانی ترک اعتیاد، دچار آسیب‌های فراوان جسمی و روحی شده و حتی جان خود را از دست داده‎‌اند.

مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه با اشاره به پلمب سه کمپ ترک اعتیاد غیرمجاز در استان در سال گذشته، گفت: در سال جاری نیز دو مورد شناسایی شده و پلمب شدند.

قادری تاکید کرد: امسال برنامه مدون شناسایی کمپ‌های غیرمجاز تدوین شده و پرونده کمپ‌های غیرمجاز استان را به همت دستگاه‌های مسئول امسال خواهیم بست.

9000معتاد از مراکز درمانی بهزیستی خدمات گرفتند

این مسئول افزود: علاوه بر کمپ‌های ترک اعتیاد، مراکز بستری اعتیاد با استفاده از روش‌های دارویی نیز وجود دارد که تحت نظر دانشگاه علوم پزشکی است و با توجه به اینکه درمان اعتیاد هم اکنون تحت پوشش بیمه سلامت قرار دارد، معتادان می‌توانند در این مراکز بستری شده و درمان خود را پیگیری کنند.

قادری از وجود مراکز MMT به عنوان یکی دیگر از مراکز درمانی اعتیاد در حوزه بهزیستی یاد کرد و افزود: حدود یازده مرکز MMT در استان تحت نظر بهزیستی فعالیت دارند و دانشگاه علوم پزشکی نیز تعدادی از این مراکز را در اختیار دارد و در این مراکز از درمان‌های جایگزین دارویی مانند متادون درمانی استفاده می‌شود.

مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه با بیان اینکه سال گذشته بیش از 9000 معتاد از مراکز درمانی تحت نظر بهزیستی خدمات گرفته‌اند، گفت:  سال گذشته 5000 نفر در کمپ‌های ترک اعتیاد، 3000 نفر در مراکز MMT و 900 نفر در مراکز DIC خدمات گرفته‌اند.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: