• دوشنبه ۱۹ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 964-5384-5
  • خبرنگار : 6
  • منبع خبر : ----

صنعت پرورش اسب نژاد "کرد" در کرمانشاه رونق می‌گیرد

به گفته معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه صنعت پرورش اسب نژاد کرد در استان کرمانشاه رونق می‌گیرد.

به گزارش ایسنا منطقه کرمانشاه، بهرام خانی جمعیت اسب نژاد کرد در استان کرمانشاه را بیش از دو هزار سر  اعلام و تصریح کرد: با علاقه ای که مردم کرد و استان کرمانشاه نسبت به سوارکاری و این نژاد دارند، جمعیت اسب نژاد کرد در مسیر توسعه قرار دارد.

خانی اظهار کرد: اسب اصیل کرد از نژادهای قدیمی در منطقه کرمانشاه است که بسیار مورد توجه سوارکاران حرفه ای قرار دارد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با بیان اینکه اسب نژاد کرد از نظر خصوصیات ظاهری بسیار زیبا است، افزود: این اسب از نظر نوع پرورش به سه تیره جاف، افشار و سنجابی تقسیم می‌شود که اسب تیره جاف از دیرباز الگوی نقاشی های سنتی ایران بوده است.

خانی با بیان اینکه اسب نژاد کرد از لحاظ خصوصیات عمومی دارای بدنی قدرتمند و عضلانی است، خاطرنشان کرد: اسب کرد دارای سر بزرگ با ستیغ های برجسته گونه، فاصله دو استخوان فک در ناحیه حلق زیاد، اتصال سرو گردن قوی، سینه از جلو عضلانی، سم های محکم و قوی، یال و دم پرپشت  و افراشته، بسیار باهوش و مطیع و صبور است.

این مسئول با اشاره به سایر خصوصیات اسب نژاد کرد، اظهار کرد: توانایی این نژاد برای استفاده در مسافت های بلند و مسیرهای کوهستانی کم نظیر است.

خانی با بیان اینکه اسب نژاد کرد یکی از نژادهای اصیل اسب است که در حال آماده کردن تبارنامه آن هستیم، اضافه کرد: با توجه به اینکه زیستگاه اسب کرد در استان کرمانشاه می باشد و پتانسیل مناسبی برای استان محسوب می شود، تهیه تبارنامه آن یکی از ضروریات صنعت پرورش اسب نژاد کرد در استان است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه خاطر نشان کرد:  در حال حاضر بیش از 25 واحد دارای مجوز در زمینه پرورش اسب در استان کرمانشاه فعالیت دارند که هر واحد دارای مکانی جهت سوارکاری نیز هست.

خانی با بیان اینکه احداث یک پیست مخصوص سوارکاری در استان در حال اجرا است، افزود: با راه اندازی و افتتاح این پیست ورزش سوارکاری و صنعت پرورش اسب خصوصا نژاد کرد رونق می گیرد.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: