• شنبه ۲۴ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 964-2286-5
  • خبرنگار : 4
  • منبع خبر : ----

توضیحات «الیاسی» در خصوص طرح آمایش استان کرمانشاه

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان کرمانشاه گفت: دانشگاه رازی به‌عنوان مجری طرح مطالعه آمایش تلاش هوشمندانه‌ای داشته است.

 

به گزارش ایسنا منطقه کرمانشاه، به نقل از روابط عمومی دانشگاه رازی، طهمورث الیاسی اظهار کرد: نظام برنامه‌ریزی در کشور بیش از ۷۰ سال سابقه دارد، این در حالی است که سابقه برنامه‌ریزی در کشور ما از بسیاری کشورهای توسعه‌یافته هم بیشتر است؛ یعنی ما جزو کشورهایی هستیم که بحث‌ های برنامه‌ریزی به روش کلاسیک و علمی را قبل از کشورهای درحال‌توسعه شروع کرده‌ایم اما برنامه‌ریزی ما به‌گونه‌ای بود که متأسفانه نتوانستند اهدافی را که در این خصوص مدنظر بوده را تحقق بخشند و نوع اجرای برنامه‌ها و انجام فعالیت‌های مختلف اقتصادی و عمرانی در کشور ما منتج به اقتصاد تک‌محصولی و وابسته به نفت شد. بنابراین اشتغال‌زایی و اقتصاد کم بازده داشتیم و ازاین‌رو اشتغال مولد زیادی ایجاد نکرده است.

 

وی افزود: عدم تعادل‌هایی در سطح مناطق مختلف کشور ازنظر تمرکز جمعیت و مسائل مرتبط با آن وجود دارد که عمده جمعیت یا در غرب و یا مرکز کشور متمرکز شده و در شرق کشور جمعیت اندک است. تمرکز عمده جمعیت در همین مناطق و شهرهای بزرگ عدم تعادل یا عدم توازن‌هایی را ایجاد کرده است؛ بنابراین صاحب‌نظران توسعه اعتقاد دارند به دلیل عدم وجود رویکرد آمایشی و برنامه‌ریزی در کشور ما ضرورت انجام مطالعات آمایشی و تهیه اسناد مربوط به آمایش احساس می‌شد که اقداماتی قبل از انقلاب در دهه ۵۰ توسط شرکت‌ مهندسی مشاور ستیران انجام شد و گزارشات تکمیلی کیفی خوبی تهیه شد و راهبردهای توسعه فضایی کشور در این خصوص ترسیم و تدوین شد.

 

الیاسی گفت: بعد از انقلاب به دلایلی ازجمله جنگ تحمیلی بحث آمایش زیاد مورد توجه واقع نشد. این موضوع در حالی است که سازمان مدیریت علاقه به تدوین آن داشت. پس از جنگ تحمیلی در دهه ۷۰ مجدداً تلاش‌های صورت گرفت و اسناد آمایش تدوین شد.

 

وی خاطرنشان کرد: در دولت اصلاحات اقدامات خوبی در خصوص تدوین اسناد آمایشی استان‌ها و همچنین کشور انجام شد که نتیجه آن تهیه و تدوین ضوابط آمایشی بود که این ضوابط ملی در هیئت دولت تصویب شد. در سطح استان‌ها اقداماتی که شروع شد موفق نبود.

 

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان کرمانشاه گفت: در مرحله بعد، در دولت نهم و دهم هم مطالعات آمایش آن‌طور که بایدوشاید به آن توجه نشد و ادامه پیدا نکرد. با توجه به اینکه درآمدهای نفت افزایش پیدا کرده بود اما بحث آمایش مغفول واقع شد.

 

وی افزود: بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم، دولت تدبیر و امید اهتمام جدی به بحث‌های آمایش را ضروری دانست و تأکید بر این بود که مطالعات آمایش استان‌ها و همین‌طور مطالعات آمایش کشور ادامه پیدا کند و باز منتج به این شد که آن سند یا ضوابط ملی آمایش سرزمین که اوایل دهه ۸۰ توسط دولت اصلاحات تدوین شده بود مجدداً بازنگری و به تصویب دولت رسید.

 

الیاسی اذعان داشت: دولت یازدهم اهتمام ویژه به بحث آمایش دارد و قرار است در برنامه ششم توسعه سندهای ملی آمایش و سندهای استانی آمایش توسط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور تهیه شود که طبیعتاً نیاز به مطالعات قبلی دارد و تاکنون 13 استان در کشور مطالعات آمایش را انجام داده‌اند.

 

وی گفت: استان‌هایی که مطالعات آمایش را انجام و بازنگری کرده‌اند می‌توانند آن اسناد را به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی جهت تدوین سند های ملی ارسال کنند و استان‌هایی که انجام نداده‌اند یک مشاور در سطح ملی با همکاری استان‌ها اطلاعات را از استان‌های مختلف جمع‌آوری می‌کند و سند آمایش را برای استان‌ها تدوین می‌نمایند.

 

الیاسی از 13 استان که سندهای آمایش را تهیه و ارسال کردند خبر داد و گفت: استان کرمانشاه جزو استان‌هایی است که سند آمایش آن به‌عنوان یک سند راهبردی بلندمدت در حال تهیه است که این استان و دیگر استان‌ها در دهه ۷۰ خیلی مشارکت فعالی نداشتند و در دهه ۸۰ قرار بر این شد که سند آمایش استان با کمک دانشگاه تربیت مدرس تهیه شود، پس از حدود ۹ سال منتج به نتیجه‌ای نشد و عملاً منجر به فسخ قرارداد شد.

 

وی گفت: بعد از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید در سال ۱۳۹۳ با توجه به آن رویکردی که دولت دکتر روحانی به بحث‌های مربوط به تعادل و توازن منطقه‌ای و عدالت بین مناطق مختلف داشت، این مطالعات چه در سطح ملی و چه در سطح استان کرمانشاه شروع شد و در سال ۱۳۹۳ دستگاه اجرایی تدوین طرح آمایش استان دانشگاه رازی تعیین شد و دانشگاه رازی به‌عنوان دستگاه اجرایی مشخص شد.

 

الیاسی عنوان کرد: دانشگاه رازی به‌عنوان مجری این پروژه طی این مدت تلاش خوب و هوشمندانه با رویکرد مثبت برای مطالعات این طرح داشتند و این دانشگاه برای اینکه بتواند از ظرفیت‌هایی که در استان وجود دارد استفاده نماید باید با دستگاه‌های اجرایی و بخش خصوصی برای تدوین این سند تعامل داشته باشد و شرایطی در دانشگاه رازی برای انجام این‌گونه مطالعات به وجود آمده است.

 

وی گفت: در اواخر خردادماه ۱۳۹۴ احیای سازمان برنامه و بودجه استان صورت گرفت که وظیفه تهیه و تدوین طرح آمایش به این سازمان سپرده شد. از اواخر خردادماه ۱۳۹۴ این موضوع در سازمان برنامه و بودجه استان کرمانشاه با تلاش‌های همکاران در دانشگاه رازی دنبال شد و امیدواریم این مطالعات را به نحو مؤثری پیش ببریم و جمع‌بندی کنیم تا بتوانیم به تهیه و تدوین دیگر اسناد توسعه استان مانند برنامه عملیاتی توسعه استان، تهیه و تدوین طرح‌های جامع و تفصیلی شهری بپردازیم.


وی افزود:آمایش یک سند راهبردی بلندمدت است و به‌عنوان یک سند بالادستی مورداستفاده قرار می‌گیرد و برای سایر اسنادی که در سطح استان‌ها تهیه می‌شود مبنای برنامه‌ریزی‌ها و تصمیم‌گیری‌ها می‌باشد.

 

الیاسی خاطرنشان کرد: مطالعات آمایش یک مطالعات پیچیده و چند رشته‌ای و بین‌رشته‌ای است. ضرورت داشت که کار عمیق‌تری روی آن انجام گیرد. به همین دلیل حدود دو سال و نیم مرحله اول مطالعات آمایش تکمیل شد و در حال حاضر در کارگروه آمایش و محیط‌زیست هم جلساتی برگزار شده است.

 

وی اظهار کرد: مرحله اول طرح آمایش با همکاری دانشگاه رازی انجام گرفت و این فرصت پیش آمد که در اردیبهشت‌ ماه ۱۳۹۶ این طرح را با توجه به اینکه مصوبات کارگروه باید به تائید شورا برسد و همچنین کلیه اسناد توسعه‌ای باید به تائید شورای برنامه‌ریزی توسعه استان برسد، بنابراین مرحله اول مطالعات در جلسه نهم اردیبهشت 96 در شورای برنامه‌ریزی و توسعه مطرح شد و با توجه به اینکه مباحث خیلی گسترده بود کل مطالعات برای دستگاه‌های اجرایی ارسال و مقرر گردید در جلسه‌ دیگری با تعداد بیشتر و با حضور اعضای شورای برنامه‌ریزی، صاحبنظران و مسئولان دستگاه‌های اجرایی و همچنین بخش خصوصی و کارشناسان سازمان برنامه و بودجه برگزار مطرح گردد.

 

الیاسی ادامه داد: مرحله اول مطالعات آمایش شامل پنج فصل است و مرحله دوم مطالعات آمایش شامل بحث برنامه‌ریزی، سیاست‌گذاری و آینده‌پژوهی (آینده‌نگری) است که آن‌هم با یک جمع‌بندی مشخص و سازمان‌دهی انجام شده در دانشگاه رازی توسط دکتر فتح الهی به‌عنوان مدیر پروژه صورت می‌گیرد.

 

الیاسی اظهار امیدواری کرد: سند آمایش استان در بهمن یا اسفندماه سال جاری تهیه، تدوین و به شورای برنامه‌ریزی استان برای تائید به‌عنوان یک سند راهبردی بلندمدت استان و همچنین به سازمان برنامه و بودجه کشور ارائه گردد تا سند ملی و استانی آمایش در کل کشور تهیه شود.

 

 

الیاسی تأکید کرد: از نتایج مطالعات آمایشی استان که مرحله اول آن انجام شد برای تدوین برنامه‌های توسعه استان استفاده می‌شود و به‌عنوان یک سند بالادستی برای تدوین سایر اسناد توسعه‌ای و تعیین اقدامات و عملیات اجرایی مورداستفاده قرار می‌گیرد.


رئیس سازمان برنامه و بودجه استان کرمانشاه خواستار حمایت مسئولین استانی شد و گفت: این سند باید با مشارکت حداکثری تمام صاحبنظران، اندیشمندان دستگاه‌های اجرایی چه در بخش خصوصی و چه در بخش عمومی و با حمایت مسئولین استان تهیه و عملیاتی شود و برای عملیاتی کردن هر برنامه‌ای باید ذینفعان، اجزاء و عناصر آن مشارکت داشته باشند، بنابراین مشارکت حداکثری همه دستگاه‌های اجرایی بخش خصوصی، نمایندگان مجلس و مسئولین استان را می‌طلبد تا بتوانیم سند را تهیه کنیم و یک سند مورد وفاق استانی داشته باشیم که اجماع روی آن وجود داشته باشد تا محورهای توسعه، اولویت‌های توسعه، مسائل و مشکلات، راهکارهای برون‌رفت از این مشکلات را بشناسیم.

 

وی تأکید داشت: سند آمایش یک‌بار برای همیشه نیست. بایستی در مقاطع دو تا سه سال مجدد مرور و بررسی شود. اشکالات و ایرادات و نقاط ضعف را برطرف و بازنگری شود و به‌عنوان یک سند بالادستی بتواند به ما پاسخ دهد. ازاین‌رو باید مطالعات را عمیق‌تر کنیم تا بتوانیم مسیر توسعه را برای استان مشخص کنیم و در کل کشور مطرح نماییم.

 

 
 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: