• سه شنبه ۳ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۲
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 965-285-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

جهانگیری:

نحوه مصرف آب در بخش کشاورزی با شرایط کشور سازگار نیست

معاون اول رییس جمهور گفت: نحوه کنونی مصرف آب در بخش کشاورزی ما با شرایط امروز کشور سازگار نیست.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، اسحاق جهانگیری در مراسم افتتاح چندین طرح آبی در استان کرمانشاه با بیان اینکه موضوع آب از چالش های مهم کشور است، اظهار کرد: کشور ایران در منطقه ای خشک و نیمه خشک واقع شده و از گذشته نیز در خصوص کمبود آب در کشور هشدار داده می شد و هر چه پیشتر رفتیم این چالش عمیق تر شد و اکنون به نقطه ای رسیده ایم که برخی دریاچه های ما همچون دریاچه ارومیه وضعیت مناسبی ندارند.

وی افزود: دشت های کشور نیز وضعیت مناسبی ندارند و امروز تعدای از دشت های حاصلخیز کشور با بحران مواجه شده اند.

جهانگیری با بیان اینکه برای  رفع این بحران باید مدیریت در منابع و مصارف داشته باشیم، گفت: دولت با جدیت وارد حوزه مدیریت منابع شده و نهضت بزرگ سدسازی در کشور ایحاد شده است.
 
وی مجموع ظرفیت کنونی تنظیم آب سدهای کشور را 38 میلیارد مترمکعب اعلام کرد و گفت: اگر این میزان ظرفیت ذخیره را نداشتیم امروز با بحران آب مواجه شده و یا در برخی مناطق شاهد بروز سیل های ویرانگر بودیم.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به موافقت رهبر معظم انقلاب با برداشت 10 میلیارد دلاری از صندوق توسعه ملی برای طرح های آبی کشور، گفت: امروز نتیجه این اقدام را در افتتاح طرح های آبی خصوصا در مناطق غربی کشور می بینیم. همچنی این امر باعث شده محدودیتی در تامین منابع طرح های آبی نداشته باشیم.

وی گفت: این حجم کار در حوزه طرح های آبی که در طول سه سال اخیر انجام شده در تاریخ کشور کم سابقه و به نوعی بی سابقه است.

جهانگیری ادامه داد: باید در حوزه مدیریت مصرف هم کارهای جدی خصوصا در بخش کشاورزی صورت بگیرد. نحوه کنونی مصرف آب در بخش کشاورزی ما با شرایط کشور سازگار نیست و باید به سمت کشت های گلخانه ای و سیستم های نوین آبیاری برویم.

وی گفت: در بخش شرب هم باید فرهنگ سازی مناسبی جهت صرفه جویی در مصرف آب صورت گیرد.

جهانگیری اظهار کرد: در بخش صنعت هم در کشور صنایع پرمصرفی بلحاظ مصرف آب داریم که باید این صنایع به سمت سواحل کشور خصوصا سواحل جنوبی سوق داده شوند. در جنوب کشور صدها کیلومتر ساحل داریم که در آنجا نشانه ای از کار و تولید نیست و باید از این ظرفیت استفاده کنیم.

وی  همچنین با اشاره به آبرسانی به شش هزار روستای کشور با تانکر در گذشته، گفت: در دولت تصمیم گرفته شد برای رفع این مشکل اقدامی صورت گیرد و با تصویب مجلس سال گذشته 500 میلیون دلار و امسال 300 میلیون دلار به این امر اختصاص یافت و سال گذشته به 2980 روستای کشور آبرسانی شد که به اندازه 10 سال قبل از آن است و امسال نیز این روند ادامه خواهد داشت.

جهانگیری وزارت نیرو را از موفق ترین وزارتخانه ها در دولت یازدهم معرفی کرد که اقدامات خوبی انجام داده است.

جهانگیری در ادامه با اشاره به عزم دولت برای ایجاد امکانات زیربنایی دی روستاها، گفت: علاوه بر این با تصویب مجلس یک و نیم میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستاها در نظر گرفته شده که در قابل تسهیلات کم بهره در اختیار افرادی قرار می گیرد که در روستاها اقدام به ایجاد واحدهای تولیدی کنند.

وی افزود: از تمام تولیدکنندگان و سرمایه گذاران واقعی دعوت می کنیم  طرح های خود را برای استفاده از این تسهیلات آماده کنند تا از این محل خدمت جدیدی برای ماندگاری مردم در روستاها انجام شود.


وی همچنین با اشاره به اینکه کرمانشاه یک استان کشاورزی با ظرفیت های گسترده است، به آبگیری دو سد جامیشان و زمکان اشاره کرد و گفت: این طرح ها به توسعه کشاورزی این استان کمک می کند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: