• چهارشنبه ۴ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۸
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 965-385-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

فلاحت پیشه:

مصوبه کنگره آمریکا برای ایجاد بار روانی علیه ایران است

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: سیاست آمریکا در اعمال تحریم‌های جدید ایجاد بار روانی علیه ایران در دنیاست تا سایر کشورها مناسبات تجاری انجام ندهند؛ چون هدف آمریکا احیای تحریم‌های فرامرزی است.

حشمت الله فلاحت پیشه  در گفت‌وگو با ایسنا در واکنش به مصوبه کنگره آمریکا در اعمال تحریم‌های ضد ایرانی گفت: این مصوبه در شرایطی است که سایر اعضای ۱+۵ به طور معمول نگاه راهبردی به برجام نداشته‌اند. یعنی شاید در مصاحبه‌ها و موضع گیری‌ها خواهان اجرای برجام بوده‌اند، اما در نهایت نگاه راهبردی در بین آنها به خصوص اتحادیه اروپا وجود ندارد.

وی افزود: از طرف دیگر برخی نگرانند که تحریم‌های آمریکا شامل آنها نیز شود، چون آمریکا به دنبال تقویت تحریم‌های فرامرزی است. یعنی آن دسته از شرکت‌ها و کشورهای خارجی که به ایران کمک می‌کنند را در معرض تحریم قرار دهند که این همان تحریم فرامرزی است.


فلاحت پیشه با بیان اینکه سلسله اقدامات آمریکا مغایر با روح برجام است، خاطر نشان کرد: با وجودی که نمایندگان آمریکا بعد از تصویب طرح سنا مطرح کردند که این طرح برای مقابله با هرگونه تهدید در اجرای برجام است، ولی در عمل این تحریم خلاف توافق برجام است و عدم پایبندی آمریکا را نشان می دهد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس توضیح داد: آمریکا می خواهد عدم اجرای برجام را به گردن ایران بیندازد. چون تندروهای آمریکا به  دنبال بازگرداندن تحریم‌های فرامرزی هستند که با برجام ناکام ماند.

وی ادامه داد: عملا آمریکا هیچ کدام از تحریم‌ها علیه ایران را برنداشته است. با تحریم‌های جدید نیز بیشتر به دنبال ایجاد بار روانی علیه ایران در دنیاست تا سایر کشورها مناسبات تجاری و اقتصادی‌شان را با ایران قطع کنند.

فلاحت پیشه در ادامه درباره اقدام ایران در مقابل این مصوبه گفت: به طور طبیعی وزارت خارجه اعتراض خود را به شورای برجام اعلام و سعی می‌کند با سایر کشورها به جز آمریکا ارتباطاتش را ادامه دهد، چون نباید ما شرایط را به دوران تحریم‌های سال ۲۰۱۵ برگردانیم. مجلس نیز بررسی طرح مقابله با اقدامات تروریستی و ماجراجویانه آمریکا در منطقه را دستور کار دارد.

وی تاکید کرد: البته کماکان جمهوری اسلامی ایران خود را پایبند به حفظ برجام می‌کند، آن هم در شرایطی که آمریکا می‌خواهد ایران برجام را پاره کند که بعید است چنین کاری را انجام دهیم. ما با سایر کشورها همکاری‌مان را ادامه خواهیم داد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: