• دوشنبه ۱۶ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 965-16414-5
  • خبرنگار : 4
  • منبع خبر : ----

مدیرکل قضایی سازمان زندانهای کشور:

حفظ حقوق شهروندی زندانیان و اجرای عادلانه مجازات حبس مورد تاکید است

مدیرکل قضایی و اجرای احکام سازمان زندان های کشور با اشاره به تحولات و رویکردهای جدید در سازمان زندان های کشور گفت: در گذشته صرفا نگهداری زندانیان به عنوان تکلیف مهم بر عهده مسئولان و کارکنان زندان ها قرار داشت، اما امروز حفظ حقوق شهروندی زندانیان و نظارت بر اجرای عادلانه حبس در زندانها مورد تاکید و توجه است.

 

به گزارش ایسنا منطقه کرمانشاه، حسین پورمند که به منظور شرکت در نشست هماهنگی روسای ادارات قضایی و زندانهای مرکزی استان های منطقه غرب به کرمانشاه سفرکرده، وظایف مسئولان و کارکنان زندان ها در قبال اجرای بخشنامه ساماندهی جمعیت کیفری زندانیان را تشریح کرد.

 

وی افزود: تلاش برای کاهش ورود زندانیان جرایم کم خطر به زندان و استفاده از سایر مجازات های جایگزین، راه حل خروج از بحران آمار جمعیت کیفری زندانیان است.

 

مدیرکل قضایی و اجرای احکام سازمان زندان های کشور در ادامه جلوگیری از ورود غیرضروری برخی متهمان کم خطر به زندان ها در سایه توانمندی مدیران زندان ها و برقراری تعاملات سازنده با مقامات قضایی را  راهکاری مناسب برای کاهش تراکم در زندان ها توصیف کرد.

 

وی با اشاره به تکالیف روسای ادارات قضایی در پایش آمار و اطلاعات پرونده قضایی زندانیان و اثربخشی این رویه بر کاهش آمار جمعیت کیفری خاطرنشان کرد: معیار ارزیابی عملکرد ادارات قضایی استان ها بر اساس شاخص های کمی به صورت یکسان برای همه استان ها انجام می شود و گزارشات توصیفی ملاک سنجش واقع نخواهد شد.

 

این مقام مسئول بر استفاده بهینه از سیستم جامع اطلاعات قضایی زندانیان (برنامه نرم افزاری پانیذ) تاکید و رفع اشکالات این برنامه را عاملی برای دسترسی به موقع مسئولان به اطلاعات زندانیان به منظور برنامه ریزی و تصمیم گیری موثر دانست.

 

  سیروس شیخ پو، معاون قضایی سازمان زندانهای کشور  نیز در این نشست  اظهار کرد: استفاده از مجازاتهای جایگزین حبس راهکار اساسی کاهش جمعیت کیفری زندانیان است.

 

وی افزود: بهبود رویکردهای اصلاحی و تربیتی زندانیان به عنوان هدف اصلی سیستم زندانبانی اسلامی در گرو کاهش آمار زندانیان با استفاده از رویه های قانونی و استفاده از مجازات های جایگزین حبس است.

 

معاون قضایی و اجرای احکام سازمان زندان های کشور هدف از تشکیل این جلسات منطقه ای را بیان نکات مورد نظر ریاست سازمان زندانهای کشور و استفاده بهینه از تجارب ارزنده مسئولان استانی برای تدوین و ابلاغ  دستورالعمل های موثر بر رویکردهای قضایی و اجرای احکام زندان ها است.

 

شیخ پور در ادامه با اشاره به نقش آفرینی روسای ادارات قضایی و روسای زندان ها به منظور تحقق بیش از پیش سیاست کاهش آمار جمعیت کیفری زندانیان گفت: جمع بندی، بررسی و تحلیل آمار و اطلاعات دقیق از وضعیت پرونده قضایی هریک از زندانیان به خصوص متهمان تحت قرار و اعلام به موقع مشکلات به مراجع ذیصلاح به عنوان یکی از وظایف اصلی دستاندرکاران زندان ها برکاهش آمار زندانیان موثر است.

 

معاون قضایی و اجرای احکام زندان های کشور ارتقاء سیستم های نرم افزاری به منظور بهره مندی از تحلیل های آماری را هم مورد تاکید قرار داد و خواستار به روز رسانی و استانداردسازی زیرساخت های فنی و نیز آموزش مداوم مسئولان و کارکنان حوزه های اجرای احکام و مددکاری زندان ها شد.

 

این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود ضمن قدردانی از فعالیت های اصلاحی و تربیتی صورت گرفته  در زندان مرکزی کرمانشاه یادآور شد: آموزش عقاید دینی، مهارت های اساسی زندگی و توسعه اشتغال و حرفه آموزی زندانیان با هدف ایجاد تغییر در رفتار و نگرش آنان است و عدم تحقق این اهداف  عامل تباهی نتایج سایر فعالیت ها خواهد شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: